0

رباتی که بدون نیاز به کمک جراحی می‌کند!

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6330
محل سکونت : خوزستان

رباتی که بدون نیاز به کمک جراحی می‌کند!

دانشمندان ربات جدیدی ساخته اند که به تنهایی و بدون نیاز به دخالت پزشک قادر به جراحی روی بدن حیوانات است.

به گزارش فرهنگ نیوز، دانشمندان ربات جدیدی ساخته اند که به تنهایی و بدون نیاز به دخالت پزشک قادر به جراحی روی بدن حیوانات است.

دانشمندان بر این باورند که این ربات هوشمند خودکار(STAR) توانایی انجام عمل‌های جراحی پیچیده را حتی بهتر از جراحان حاذق دارد.

در آزمایش‌های کوچکی که بر روی خوکها انجام شد، این بازوی رباتیک موفق شد تا کار خود را در دوخت بافت روده این حیوانات، حتی بهتر از جراحان متبحر انجام دهد.

رباتی که بدون نیاز به کمک جراحی می‌کند!

به گفته محققان این پژوهش، هدف از ساخت این ربات،جایگزینی آن با جراحان نبوده بلکه توسعه یک ابزار هوشمند فوق العاده ماهر برای کمک به پزشکان در حین عمل جراحی بوده است.

آنها خاطر نشان کردند که مهارت فوق‌العاده این رباتها، به این معنی نیست که جراحان به طور کامل اتاق عمل و جراحی را به آنها واگذار کنند بلکه تخصص این ابزارهای هوشمند فقط در برخی زمینه های خاص بوده و مسوولیت آنها تعریف شده است.

اگرچه تکنیک‌های جراحی رباتیک سالهای زیادی است که در بیمارستانها استفاده می شود، آنها هنوز هم به عنوان روشهای ناامن مورد انتقاد برخی قرار می گیرند.

با این حال محققان این پژوهش ادعا می کنند که ربات جدید آنها،با یک بار برنامه ریزی و به تنهایی می‌تواند وظایف تعریف شده خود را به درستی انجام دهد.

این پژوهش در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

 

شنبه 18 اردیبهشت 1395  10:25 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها