0

گير کردن جسم خارجي در مجاري تنفسي آموزش کمک هاي اوليه

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

گير کردن جسم خارجي در مجاري تنفسي آموزش کمک هاي اوليه

انسداد راه هاي تنفسي در افراد بالغ بيشتر به دليل لقمه غذاي نجويده و بزرگ است و در اطفال و عقب مانده هاي ذهني مي تواند به علل متنوعي روي دهد.

اقدامات اوليه

در مواجهه با فردي که جسمي راه تنفسي وي را مسدود کرده بايد بلافاصله و به سرعت اقدام به باز کردن راه تنفسي وي نماييد. اگر مصدوم بيهوش نباشد ابتدا وي را به سرفه وادار کنيد. در صورت عدم خروج جسم، در حالي که مصدوم مختصري به جلو خم شده است، با کف دست چند ضربه محکم بين دو کتف وي وارد کنيد تا باعث ايجاد سرفه و خروج جسم گردد. در صورت عدم خروج جسم ، بايد پشت مصدوم بايستيد و دست ها را دور شکم بيمار حلقه کنيد. دست چپ خود را زير قفسه سينه وي به حالت مشت نگه داريد، دست راست را روي آن بگذاريد و با يک حرکت سريع و قوي به سمت داخل و بالا باعث خروج ناگهاني هوا از ريه ها و در نهايت خروج جسم از مجاري تنفسي شويد.

اين اعمال را، در صورت عدم موفقيت، چندين بار تکرار کنيد. پس از انجام اقدامات فوق ، مصدوم را به مرکز فوريت هاي پزشکي اعزام کنيد.

در اطفالِ زير يک سال هرگز نبايد از فشار شکمي استفاده شود و در اطفال بزرگتر فشار شکمي بايد آرام تر انجام گيرد.چنانچه فرد مصدوم بيهوش شده باشد ابتدا داخل دهان وي را از نظر وجود جسم خارجي بررسي کنيد و در صورت امکان، هرگونه جسم خارجي مزاحم از قبيل لقمه غذا، دندان يا زبان، که به حلق برگشته و مانع تنفس وي شده باشد از دهان خارج نماييد. سپس او را به پهلو برگردانيد با کف دست چند ضربه محکم به ناحيه بين دو کتف وي وارد کنيد. در صورت عدم موفقيت، بيمار را به پشت بخوابانيد دو دست خود را به صورت ضربدر در بالاترين قسمت شکم، درست ناحيه زير جناق سينه قرار دهيد و يک ضربه سريع و قوي به سمت بالا و داخل شکم وارد نماييد تا راه تنفسي وي باز شود. اين اعمال را، در صورت عدم موفقيت، چند بار تکرار کنيد. چنانچه با اين عمليات بيمار استفراغ کند او را به سرعت به پهلو برگردانيد تا محتويات استفراغ شده از دهان خارج شود و وارد راه هاي تنفسي نشود. در صورت عدم موفقيت بايد بيمار را فوراً به مرکز فوريت هاي پزشکي رساند.

چنانچه مصدوم شيرخوار باشد ابتدا او را از پاها آويزان کنيد و با کف دست چند ضربه به پشت او وارد کنيد. سپس دهان او را باز نموده و جسم خارجي را بيرون بياوريد. بايد دقت کنيد تا جسم را عقب تر نـَرانيد و وضعيت را بدتر نکنيد.

در اطفالِ زير يک سال هرگز نبايد از فشار شکمي استفاده شود و در اطفال بزرگتر فشار شکمي بايد آرام تر انجام گيرد.

پيشگيري

هنگام غذا خوردن از هيجانات روحي و صحبت کردن پرهيز نماييد. اجسام کوچک را از دسترس شيرخواران که معمولاً آنها را به دهان مي برند، دور نگه داريد و از خوردن لقمه غذاي بزرگ پرهيز کنيد. در فرد بيهوش يا دچار کاهش سطح هوشياري، جهت جلوگيري از برگشت محتويات دهان و معده به مجاري تنفسي، بهتر است وي را به پهلو بخوابانيد و سر را در موقعيت پايين تري قرار دهيد.

    حمید.bmp

 

 

شنبه 11 دی 1389  8:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها