0

نامۀ محرمانۀ «تاچر» به امام خمینی (ره)

 
aminsky
aminsky
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 936
محل سکونت : خوزستان

نامۀ محرمانۀ «تاچر» به امام خمینی (ره)

نامۀ محرمانۀ «تاچر» به امام خمینی (ره) چاپ ارسال به رفقا
۱۰ دي ۱۳۸۹
بر اساس اسناد افشا شدۀ در بریتانیا «مارگارت تاچر» نخست وزیر سال‌های 1979 تا 1990 این کشور در نامه‌ای به امام خمینی (ره) خواهان رهایی جاسوسان سفارت آمریکا در تهران شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از «آسوشییتدپرس» تاچر که در نخستن سال‌های زمامداریش خواهان تأثیرگذاری بر معادلات جهانی بود، سعی می کند از بحران گروگانگیری در سفارت ایران در لندن بهره‌برداری نماید.

دهم اردیبهشت سال 1359 چند تن که خود را جدایی‌طلب عرب معرفی ‌کرده بودند، به سفارت جمهوری اسلامی در لندن حمله کرده و 26 نفر را از کارمندان سفارت را گروگان گرفتند. این بحران با مداخلۀ نیروهای ویژۀ بریتانیایی پایان پذیرفت. مارگارت تاچر از این موضوع استفاده کرده و تلاش می‌کند تا در مورد جاسوس‌های آمریکایی در تهران پادرمیانی کند.

بر اساس اسنادی که به تازگی در بریتانیا منتشر شده، نخست وزیر پیشین بریتانیا با ارسال نامه‌ای به امام خمینی (ره) از ایشان می‌خواهد تا «به عنوان قدردانی از سربازان بریتانیایی که برای رهایی دیپلمات‌های ایرانی عملیاتی شگفت‌انگیز انجام دادند، جاسوس‌های آمریکایی سفارت آمریکا را آزاد نمایند.»

گروگانگیری در سفارت ایران در لندن شش روز طول کشید و سرانجام با کشته شدن 5 تن از گروگانگیران و آزادی 26 ایرانی خاتمه یافت. تاچر با اشاره به این موضوع در این نامه که سفیر بریتانیا حامل آن بود، نوشت: این را می‌خواهم با این آرزو که دوستی ممهور به خون (در چند روز اخیر) میان دو کشور رشد کند و در این دوستی سال‌های آینده بر اساس برابری، احترام متقابل و رفاقت تقویت شود. 

 

" بر روی بالشـی که از مــرگ پرنده ها پـر است

نمی تـوان خواب پــرواز را دیـد "

 

AmInO

جمعه 10 دی 1389  6:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها