0

دانشگاه آزادي‌ها مانند "من " توسعه‌طلب باشند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

دانشگاه آزادي‌ها مانند "من " توسعه‌طلب باشند

89/10/10 - 10:44
شماره:8910100120
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
تكرار/جاسبي در مراسم افتتاحيه واحد دندان‌پزشكي دانشگاه آزاد:

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه آزاد گفت: با اجرا شدن طرح هدفمند كردن يارانه‌‌ها بايد سخت كمربند‌ها را ببنديم و هزينه‌ها را كم كنيم و شما بايد مانند من توسعه‌طلب باشيد و به افق‌هاي دور نگاه كنيد.


 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، عبدالله جعفرعلي جاسبي رئيس دانشگاه آزاد پيش از ظهر ديروز (پنج‌شنبه) در مراسم افتتاح پروژه و كلينيك‌هاي دندانپزشكي دانشگاه آزاد گفت: تاريخ دانشگاه آزاد تاريخ پرفراز و نشيب و تاريخ صحنه‌ها و رويدادهاي بزرگ است.

وي با اشاره به اينكه دانشگاه آزاد از تلاش و سازندگي تا مقاومت در برابر ناملايمات مراحل را يكي پس از ديگري طي كرده است، افزود: هنگامي كه در سال 61 اقدام به تاسيس دانشگاه آزاد كرديم برخي‌ها به هيچ عنوان نمي‌خواستند موجوديت و تاسيس اين دانشگاه را برتابند.

جاسبي خاطرنشان كرد: از همان روزهاي اول تاسيس دانشگاه آزاد مقاومت‌هايي وجود داشت و از همان لحظه‌هاي اول جوسازي و غوغا‌سالاري بر عليه دانشگاه آزاد موجود بود اما با عشق و توكل به خدا شروع به كار كرديم و طبيعي بود اين فعاليت ما با محاسبات و عقل آنها جور در نمي‌آمد چون فراموش كردند راه عشق با راه عقل متفاوت است.

رئيس دانشگاه آزاد در ادامه تصريح كرد: از دفتر عقل نمي‌توان عشق را آموخت و لازمه عشق اين است كه انسان خود را به دريا بزند و هستي و نيستي خود را هديه كند تا عظمت پيدا كند و اين سرشت و جوهره دانشگاه آزاد است.

وي با اشاره به اينكه با توجه به تمامي ناملايمات در ساختماني مسكوني و 300 متري در خيابان اسكندري تهران دانشگاه آزاد را تاسيس كرديم، گفت: از همان ابتدا سعي داشتيم دانشكده علوم‌پزشكي را در دانشگاه آزاد تاسيس كنيم اما برخي گروه‌ها وقتي قصد ما را مبني بر تاسيس اين دانشكده شنيدند بلوا به پا كردند و اعلام ‌داشتند "تا به حال علم را به بازي گرفته بوديد و اكنون مي‌خواهيد با جان مردم بازي كنيد " و حتي ما را بايكوت كرده و مجوزهاي لازم را به دانشگاه آزاد نمي‌دانند.

جاسبي اظهار داشت: در خصوص تاسيس دانشكده علوم‌پزشكي دانشگاه آزاد درگيري‌ها بالا گرفت و ما هم با جديت پيگير بوديم تا 20 دانشكده پزشكي در كشور تاسيس كنيم و در اين خصوص به وحشت افتاده بودند. بالاخره مسئولان وارد عمل شده و اعلام داشتند كه اين امر بايد در ميان روساي قواي كشور مطرح شود.

رئيس دانشگاه آزاد در ادامه بيان داشت: در جلسه‌اي وزير بهداشت و درمان وقت و معاونش به همراه بنده و معاون پزشكي‌ام در وزارت بهداشت و درمان جلسه‌اي برگزار كرديم و آنان اعلام كردند "دانشگاه آزاد امكانات موجود را براي تاسيس دانشگاه‌هاي پزشكي ندارد " و تنها با ايجاد رشته‌هاي علوم‌پايه در 2 واحد دانشگاهي موافقت كردند.

وي افزود: در آن جلسه اعلام كردم با توجه به مخالفت‌هاي شديد دانشگاه آزاد را تاسيس كرديم و اكنون قصد داريم 20 دانشگاه پزشكي تاسيس كنيم كه با شنيدن اين سخن عده‌اي كه مخالف دانشگاه آزاد بودند در حال منفجر شدن بودند.

جاسبي خاطرنشان كرد: در اين جلسه كه روساي قوا نيز حضور داشتند بالاخره موافقت شد تا با 700 تا 800 دانشجو دانشكده‌پزشكي راه اندازي شود.

رئيس دانشگاه آزاد در ادامه تصريح كرد: در آن زمان دانشگاه آزاد فاقد بيمارستان و امكانات بيمارستاني بود و اين عده اعلام مي‌كردند استادان علوم‌پزشكي نمي‌توانند با دانشگاه آزاد همكاري كنند.

وي در ادامه اظهار داشت: بالاخره فردي به من گفت "با دكتر آرمين صحبت كن و اگر سخنان تو را بپذيرد، اساتيد پزشكي سخن وي را خواهند پذيرفت چون دكتر آرمين به گونه‌اي مرجع تقليد اساتيد علوم‌پزشكي است ".

جاسبي در ادامه بيان داشت: جلسه‌اي را با مرحوم دكتر آرمين و چند مسئول ديگر از جمله آقاي ولايتي ترتيب دادم و در اين جلسه دكتر آرمين اعلام داشت "اگر استانداردها را رعايت كنيد با حضور اساتيد علوم‌پزشكي در اين دانشگاه موافقت مي‌كنم " و ما هم پذيرفتيم ".

رئيس دانشگاه آزاد در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: دانشگاه آزاد در حال حاضر 10 بيمارستان ملكي و 10 بيمارستان تحت مديريت خود دارد اما با داشتن اين امكانات نمي‌توانيم ادعا كنيم در وضعيت خوبي به سر مي‌بريم.

وي با اشاره به اينكه خاطراتي كه گفتم داستان‌هايي از دانشگاه آزاد بود و از اين داستان‌ها در بحث دانشگاه آزاد بسيار مطرح مي‌شود، گفت: اكنون دانشگاه آزاد با داشتن يك ميليون و 600 هزار دانشجو، حدود 4 ميليون فارغ‌التحصيل، 400 واحد دانشگاهي، 5 واحد دانشگاهي بين المللي و 20 ميليون متر مربع فضاي آموزشي و رفاهي يكي از دانشگاه‌هاي مطرح است.

جاسبي با بيان اينكه سالانه يك ميليون متر مربع به فضاهاي آموزشي دانشگاه آزاد اضافه مي‌شود و روزانه 7 تا 8 پروژه دانشگاهي در اين دانشگاه افتتاح مي‌شود، خاطرنشان كرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد 5 مركز پژوهشي، 30 هزار نفر عضو هيئت علمي، 600 مدرسه، 50 هزار دانش‌آموز و حدود 100 آموزشكده دارد و با داشتن اين امكانات مي‌توان گفت دانشگاه آزاد بزگ‌ترين مجموعه دانشگاهي جهان شده است.

رئيس دانشگاه آزاد اظهار داشت: در دهه اول و دوم فعاليت دانشگاه آزاد در خصوص كيفيت اين دانشگاه به ما حمله مي‌كردند كه در دهه سوم به امر كيفيت پرداختيم و در حال حاضر در تمامي مقاطع كيفيتي مانند مقاله‌هاي ISI در حال پيشرفت هستيم.

وي با بيان اينكه در 2 تا 3 سال آينده دانشگاه آزاد دانشگاه‌هاي دولتي را پشت سر خواهد گذاشت، اظهار داشت: در حال حاضر در مقاله‌هاي ISI رتبه اول را داريم اما من راضي نيستم و بايد تمامي واحدهاي دانشگاهي دانشگاه آزاد رتبه اول را در كشور كسب كنند.

جاسبي بيان داشت: در دهه چهارم فعاليت اين دانشگاه بايد با دانشگاه‌هاي معتبري چون آكسفورد و كمبريج رقابت كنيم.

رئيس دانشگاه آزاد افزود: در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي عده‌اي فكر مي‌كردند براي دريافت دوره دكتري حتما بايد به خارج از كشور سفر كرد اما توانستيم اين امكانات را در كشور فراهم كنيم و به گونه‌اي طلسم‌ها شكسته شد. دانشگاه آزاد توانست دانشگاه را به همه شهرهاي ايران ببرد.

وي با بيان اينكه در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي حتي برخي از مراكز اصلي استان‌ها دانشگاه نداشتند اما اكنون دانشگاه آزاد در شهرهايي چون ابركوه و ارسنجان واحد دانشگاهي دارد، خاطرنشان كرد: در دانشگاه آزاد كار عظيمي صورت گرفت كه ماندگار خواهد بود و اينكه من در اين دانشگاه باشم يا نباشم اين حركت عظيم متوقف نخواهد شد و نگران نباشيد كه من در دانشگاه آزاد بمانم يا نمانم.

جاسبي با بيان اينكه خودباوري موجب رشد دانشگاه آزاد شد، خاطرنشان كرد: رشد اين دانشگاه به جايي رسيد كه رئيس انجمن اين‌پلنت دندانپزشكي آمريكا مدرك خود را از دانشگاه آزاد دريافت كرده و اين افتخار بزرگي است.

وي خطاب به رئيس واحد دندانپزشكي دانشگاه آزاد گفت: با اجرا شدن طرح هدفمند كردن يارانه‌‌ها بايد سخت كمربند‌ها را ببنديم و هزينه‌ها را كم كنيم و شما بايد مانند من توسعه‌طلب باشيد و به افق‌هاي دور نگاه كنيد.

رئيس دانشگاه آزاد در پايان اظهار داشت: در دهه چهارم فعاليت دانشگاه آزاد بايد اين دانشگاه يكي از بهترين دانشگاه‌هاي جهان باشد و بتواند با ساير دانشگاه‌هاي معتبر و بين‌المللي رقابت كند.

 
 
جمعه 10 دی 1389  3:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها