0

فتنه 88 عامل اوج گيري نظام اسلامي شد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

فتنه 88 عامل اوج گيري نظام اسلامي شد

89/10/10 - 14:14
شماره:8910100376
نسخه چاپي ارسال به دوستان
آيت‌الله حائري شيرازي:
فتنه 88 عامل اوج گيري نظام اسلامي شد

خبرگزاري فارس: آيت‌الله حائري شيرازي بيان داشت: خونريزي و فسادي كه سران فتنه برانگيختند مانند لزوم وجود هوا براي موتور جت موجب پرواز نظام به اوج شد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، آيت‌الله محي الدين حائري شيرازي كه در دانشگاه امام حسين (ع) در مراسمي به مناسبت سالروز 9 دي ماه سخن مي‌گفت، اظهار داشت: در تحليل سياسي به نوعي بايد به انسان‌شناسي اسلامي مبتني بر علوم انساني اسلامي رجوع كرد زيرا كه زماني كه وارد مباحث اجتماعي شديم نيازمند تحليل پايه‌اي، اصولي و ريشه‌اي هستيم.

وي ادامه داد: ارائه تحليل‌هاي مختلف در مورد يك موضوه به دليل عدم توجه به اصل و اساس است زيرا هر كس تحليل خود را بر اساس زوايه ديدي كه دارد بيان مي‌‌كند و در مباحثه هيچ‌كس به دليل ديگري قانع نخواهد شد.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اگر تحليل مطابق قرآن باشد عقايد مشترك حاصل خواهد شد و عده‌اي كه با شما موافق نبوده موافق خواهند شد و همكاري خواهند كرد. در موضوعات گوناگون نبايد به حيطه ولاتفرقوا وارد شد بلكه بايد به حيطه واعتصموا بحبل الله وارد شويم.

وي با بيان اينكه گفته مي‌شود 9 دي فتنه 88 تبديل به فرصت شد، خاطرنشان كرد: بيان اين جمله درست است. قرآن مي‌فرمايد: اين خونريزي و فساد كه تهديد است به فرصت تبديل مي‌شود مطابق مفاهيم قرآني فساد و خونريزي موتور محرك مبارزه با مفسده است.

حائري‌شيرازي تصريح كرد: انساني كه خواستار ارتقاي معنوي و سعادت ابدي است بايد با خونريزي و با مفسد مبارزه كند. در جبهه رزمنده‌اي نماز دوركتي بدون هيچ مستحباتي مي‌خواند اين در حالي است كه در شهر و خانه فردي ديگر نماز جعفر طيار مي‌خواند حال تاثير آن‌ نماز دو ركعتي در سنگر در ارتقاي روحي فرد موثر است تا نماز جعفر طيار در خانه؟

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اقامه نماز در سنگر به علت اينكه در مبارزه با فساد و خونريزي است موجب ترقي و پيشرفت معنوي رزمنده مي‌شود. به طور مثال زماني كه هواپيماي جت از زمين بلند مي‌شود اگر هوا را برداريد موتور جت هواپيما قادر به بلند كردن هواپيما نيست و علت اوج گرفتن هواپيما اين است كه موتور هواپيما از جلو هوا را مي‌مكد و از عقب موتور خارج مي‌كند كه با مقاومت هوا پشت موتور و فشار ناشي از آن هواپيما قادر به حركت خواهد بود.

وي بيان كرد: هواي مخالف همان فساد كننده است كه ملائك آن را دليل سد راه انسان دانسته‌اند و گفته‌اند اگر اين انسان به زمين برود فساد و خونريزي مي‌كند اما خدا به دليل اينكه همين مبارزه با فساد، انسان را به بالاترين حد انساني خواهد رساند، انسان را آفريد.

اين استاد حوزه در بخش ديگري از سخنانش گفت: محور عمده انسان‌شناسي شيعيان عاشورا است؛عاشورا تابلو كامل انسانيت به صورت توامان از جنبه منفي و مثبت است. تجلي عقل انسان در اولياي كربلا و تجلي جهل انسان دراشقياي كربلا است. عقل و جهل انساني را زير ميكروسكوپ عاشورايي گذاشته كه عقل و جهل را آنقدر بزرگ مي‌بيني كه احوال دروني انسان را درك مي‌كنيد عاشورا ذره‌بين انسان براي ديدن انسانيت است.

وي ادامه داد: درس عاشورا در غدير طرح شد ولي مخالفان با اين استدلال كه اگر حضرت امير مسلمان است و رو به قبله نماز مي‌خواند ابوبكر نيز مسلمان است و رو به قبله نماز مي‌خواند و خليفه اول نيز مسلمان است و رو به قبله نماز مي‌خواند به اين ترتيب اگر روي فلان آقا حساسيتي است روي نفر مقابل چنين حساسيتي وجود ندارد.

عضو مجلس خبرگان با طرح اين پرسش كه آيا در درگيري هر كسي فرياد بيشتر برآورد حقيقت است؟ گفت: اگر با اين معني به انسان‌شناسي پرداختيم از اسلام شناسي اسلامي دور شده‌ايم؛ اين‌گونه سخن گفتن جنبه حبل‌الله نيست و كسي حبل‌الله را معرفي مي‌كند كه ولايت را مطرح كند و فتنه‌گران گمان مي‌كردند هر كس را عده‌اي پسنديدند بايد حكومت نسبت به آن چنين نظري داشته باشند در حالي كه چنين نيست.

وي ادامه داد: قرآن ولايت را رهنمود كننده انسان از ظلمات دانسته است و طاغوت درپي ولايت طاغوت است. در جنگ جهاني دوم ژاپن زماني كه ولايت آمريكا را قبول كرد آمريكا ديگر از ريختن بمب‌هاي اتمي ديگر در ژاپن سرباز زد.

عضو مجلس خبرگان گفت: راه سومي در پذيرفتن ولايت نيست عدم اطاعت از ولايت خدا پذيرفتن ولايت طاغوت را منجر مي‌شود.

وي ادامه داد: سران فتنه از رهبري خواستار ابطال انتخابات شدند كه رهبري به دليل عدم حجت متقن نپذيرفت و انتخابات را باطل نكرد. اگر ابطال انتخابات را مي‌پذيرفت چه تضميني وجود داشت كه در انتخابات بعدي چنين بهانه‌هايي گرفته نشود و انتخابات بعدي ابطال نشود؟

حائري شيرازي ادامه داد: فتنه‌گران نظارت شوراي نگهبان را قبول نداشتند. مگر نظارت شوراي نگهبان شوخي است؟ اين نظارت جزو اصول موضوعه است كه قابل بحث نيست. اصول موضوعه را نخست بايد پذيرفت تا مبناي استدلال قرار گيرد و هر نظامي اصول موضوعه خود را دارد.

حائري شيرازي ادامه داد: تمام نظام‌ها تمام‌كننده و فصل‌الخطاب دارند و بدون تمام كننده سنگ روي سنگ بند نمي‌شود و فتنه‌گران بايد سخن شوراي نگهبان و ولي‌فقيه را مي‌پذيرفتند.

وي افزود: رهبري نسبت به حقوق مردم تقيد دارند حالا رهبري با اين ويژگي از او تقاضاي ابطال انتخابات مي‌شود. اما رهبري به خاطر حق مردم و حجت نداشتن نظر فتنه‌گران نظر آنان را نپذيرفت و فتنه‌گران پس از آن درپي خونريزي و فساد رفتند.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: خونريزي و فسادي كه سران فتنه برانگيختند مانند هوا براي موتور جت در راستاي پرواز نظام شد و نظام اوج گرفت. نظام به كمك فتنه از زمين اوج گرفت و آسماني شد و از افقي به افق ديگر ارتقاء پيدا كرد.

وي ادامه داد: نظام جمهوري اسلامي قبل از فتنه 88 با بعد از آن خيلي متفاوت شده است و قبل از فتنه نظام در خيلي از موارد آسيب‌پذير بوده است.

حائري شيرازي خاطرنشان كرد: فتنه 88 مانند قرآن سرنيزه كردن در دوران حضرت امير بوده است و اگر چنين فتنه‌اي صورت نمي‌گرفت در دوره ظهور حضرت ولي‌عصر انجام مي‌شد و آن زمان كارساز مي‌شد.

وي با طرح اين پرسش كه چرا حضرت امير در جنگ صفين مجبور پذيرش حكميت شد، افزود: براي اينكه نيروهاي حضرت امير تصفيه شده نبودند ولي رهبري با تدبير خود و حضور مردم موفق به تصفيه نظام شد كه اگر با جراحي اين امر صورت مي‌گرفت براي نظام هزينه بيشتر داشت.

* عبرت فتنه 88 عزتمندي پيروان ولايت بود

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: عبرت فتنه 88 اين است كه به بركت ولايت، فتنه رفع شد و بعد از عاشوراي سال گذشته گروهي كه ولايت را پذيرفتند داراي عزت باشكوهي شدند.

حائري شيرازي ادامه داد: نماز و روزه و حج و جهاد مشترك است و نزاع اصلي بر سر ولايت است و نمازي كه اسلام دعوت كرده نماز ولايت الهي است.

وي با تأكيد بر اينكه عاشورا نمايشگاه غدير است، ادامه داد: كساني كه در حادثه غدير ولايت را پذيرفتند در عاشورا شهداي كربلا شدند و هر كس ولايت را نپذيرفت در مقابل دشمنان و امام قرار گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: عاشوراي سال گذشته نمايشگاه خوبي بود و همين موجب درس براي امت مي‌شود و در آينده نيز هميشه احتمال وقوع چنين اتفاقات ناگوار وجود دارد و اگر چنين فتنه‌هايي قبل از ظهور حضرت ولي‌عصر عجل الله اتفاق بيفتد بهتر است.

وي افزود: حضرت ولي‌عصر ظهور نمي‌كنند تا قشري كه بايد تصفيه شوند تصفيه شده و بروند و كساني كه در زمان ولي‌عصر و پرچم‌داري آن حضرت و ولايت او سر باز مي‌زنند در حال حاضر ولايت خدا را نپذيرند بهتر است.

حائري شيرازي ادامه داد: فتنه‌ها براي اين است كه كساني كه مي‌توانند بار انقلاب باشند ريزش كنند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: پذيرش كمّي براي رويش كيفي لازم است هر چه ريزش كمّي بيشتر باشد رويش كيفي بالاتر است. در عاشورا حضرت امام حسين (عليه‌السلام) بزرگ‌ترين ريزش را داشت و از چند هزار نفر تنها 72 نفر ماندند اما رويش كيفي از اين ريزش كمّي به وجود آمد صلابتي پيدا كرده كه تا حال مانده است.

 
 
جمعه 10 دی 1389  3:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها