0

نامزدهای چهره سال هنر انقلاب

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

نامزدهای چهره سال هنر انقلاب

 
خراسان - نویسنده : اکرم محمدی
 
نامزدهای چهره سال هنر انقلابچهره سال هنر انقلاب ، از میان 9هنرمند منتخب که آثارشان را سال گذشته ارائه کردند، معرفی می شود.
روز گذشته دکتر فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری در نشستی با اعلام این خبر گفت: حوزه هنری خاستگاه ومطلع   بسیاری از چهره‌های درخشان فرهنگ  و هنر ایران بوده و هست و بسیاری از نام ها یی که  در حال حاضر در عرصه هنر می درخشند، حوزه هنری را خانه خود می دانند. یکی از نقش‌های کلیدی حوزه هنری در عرصه تبیین هنری گفتمان انقلاب اسلامی است که منجر به پرورش نیروهای جوان  برای این مسئله  شده است.
 
معاون هنری حوزه هنری بااشاره به ایجاد فضایی  موسع در عرصه هنر انقلاب ،گفت: هفته هنر انقلاب امسال را  در شرایطی برگزار می کنیم  که در شرایط خوبی از حیث آثار تولیدی و افراد فعال قرار داریم و این مسئله اهمیت این هفته را بیش از سال‌های  گذشته کرده است و این موضوع نشان می‌دهد که دوره بالندگی هنر انقلاب اسلامی فرا رسیده است .وی بااشاره به این که بعد از چهل سال از پیروزی ، هنر انقلاب، به درخت تنومندی تبدیل شده ، گفت:حوزه هنری خانه همه هنرمندان انقلاب است و نقش موثری در پرورش استعدادها و ایجادهمگرایی  و تولید آثار هنری انقلاب داشته است.
 
 
نظری در مورد انتخاب و معرفی چهره سال هنر انقلاب گفت: چهره هنری سال انقلاب ،  از میان هنرمندانی  انتخاب می‌شود که در سال گذشته اثر شاخصی در حوزه انقلاب اسلامی خلق و ارائه کرده اند. مثلا اگر فیلمی ساخته اند و اکران شده ، در این فهرست قرار گرفته و اگر اثرشان به نمایش عمومی در نیامده باشد، مورد بررسی و داوری قرار نگرفتند. ما برای ارزیابی  و انتخاب این افراد یک گروه کانونی از خبرگان فرهنگی تشکیل دادیم و به فهرستی از اسامی نامزدها رسیدیم که در نهایت و پس از پالایش با ارسال اسامی برای ۶۰ تا ۷۰ نفر از نخبگان فرهنگی ، این امکان مهیا شد تا درباره آنها نظر خواهی کنیم. در نهایت نیز تاکنون به فهرستی 9نفره از هنرمندان در رشته های مختلف رسیدیم که این هنرمندان عبارتند از  جواد افشار، پرویز پرستویی، بهناز ضرابی زاده، سارا عرفانی، دانیال فرخ، هادی محمدیان، حمید قدیریان، مجید مجیدی و حسین مسافر آستانه.
 
 
وی بااشاره به رقابتی نبودن این دوره گفت:این هنرمندان  در بخش های مختلف هنری فعالیت  داشتند و آثاری  را  ارائه کرده و انتخاب شدند. جواد افشار برای کارگردانی سریال کیمیا، پرویز پرستویی برای مجموعه فعالیت های هنری اش در سال گذشته ،سارا عرفانی برای کتاب دختر شینا،بهناز ضرابی زاده برای کتاب پنجشنبه فیروزه ای ،دانیال فرخ برای طراحی مجموعه پوسترهای انقلابی،سید احمد قدیریان برای خلق نمایشگاه "آسمان حسین"،مجید مجیدی برای فیلم" محمد رسول ا...(ص)"،هادی محمدیان  برای  پرفروش ترین پویانمایی سال و حسین مسافر آستانه برای مجموعه فعالیت های تئاتری اش در سال گذشته انتخاب شدند.وی تصریح کرد: فضای این انتخاب امسال رقابتی نبوده و همدلانه و نمادین است  و نشان دهنده بخشی از ظرفیت هنر انقلاب  است  وبه باور ما یک رفتار نمادین  در برابر یک حقیقت با نام انقلاب اسلامی است .به همین دلیل  آن را یک جشن و نه یک جشنواره می‌دانم. باید به دنبال نتایج سحر باشیم  که صبح دولت هنر انقلاب  است  تا آنها که به کرامت هنر معتقدند کارهایی ارزشمند تر تولید کنند.
 
 
در ادامه حمید قره داغی دبیر اجرایی این جشن گفت:این دوره با دیدار از خانواده  شهیدان ، از روز جمعه آغاز می شود و برگزاری برنامه هایی همچون تجلیل از برگزیدگان جشنواره های حوزه هنری ،برگزاری نمایشگاه  هنرهای تجسمی در نگارخانه ابوالفضل عالی ،رونمایی از تندیس طاهره صفارزاده ،نمایشگاه عکس انقلاب ،برگزاری چهلمین روز درگذشت فرج ا... سلحشور ، رونمایی از کتاب آینده پژوهی هنر و معرفی چهره برتر هنر انقلاب اسلامی در سال گذشته را خواهیم داشت و مراسم پایانی این جشن نیز با مراسم پایانی جشنواره روحانی و سینما همراه خواهد بود.وی همچنین از نیم بها شدن  بلیت  سینماهای حوزه هنری در سراسر کشور در روز شنبه خبر داد و گفت:با توجه به این که بیش از یک سوم سینماهای کشور تحت مدیریت حوزه هنری است ، برای روز هنر انقلاب بلیت ها را در این روز ، نیم بها کردیم و در تمام فروشگاه های حوزه هنری ، کتاب ها نیز با تخفیف ارائه می شود. همچنین بازدید از گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری برای عموم علاقه مندان نیز آزاد است .

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 18 فروردین 1395  8:02 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها