0

سه خصوصیت برجسته نماز ظهر عاشورا چه بود؟

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14919
محل سکونت : خراسان جنوبی

سه خصوصیت برجسته نماز ظهر عاشورا چه بود؟

سه خصوصیت برجسته نماز ظهر عاشورا چه بود؟

سه خصوصیت برجسته نماز ظهر عاشورا چه بود؟

در ظهر عاشورا که تنور جنگ به شدت گرم و درگیری و نبرد به نهایت حدّت خود رسیده بود، وقتی صحبت از نماز شد به فکر اقامه نماز افتاد و فرمود: نماز را به یادمان آوردی. خدا تو را از نمازگزارانی قرار دهد که به یاد او هستند. بله اکنون اول وقت آن است از دشمنان بخواهید که دست از جنگ بشویند تا نمازمان را بخوانیم و چون آن ها حاضر به تعطیل کردن جنگ نشدند، سعید بن عبدالله حنفی و زهیر بن قین پاسداری از جان امام علیه السلام در حال نماز را بر عهده گرفتند و در نهایت این دو شهید سعید فدای نماز شدند.

اما این نماز سه خصوصیت برجسته داشت: جماعت، اول وقت بودن، علنی بودن. با آن که امام حسین علیه السلام می توانست این نماز را به صورت انفرادی اندکی دیرتر و در خیمه بخواند، ولی چنین نکرد و آن را با سه خصوصیت ذکر شده به جا آورد. لذا در غالب زیارت های آن حضرت "اشهد انک قد اقمت الصلاه" به عنوان یکی از نقاط برجسته زندگی آن حضرت ذکر می شود. البته اقامه نماز غیر از خواندن نماز است. خیلی از افراد نماز می خوانند اما اقامه نماز در جامعه و تلاش برای سقوط نکردن و فراموش نشدن آن توفیقی است که رفیق هر کسی نمی شود.

قرآن کریم در توصیف متقین در کنار ایمان به غیب، انفاق، ایمان به رسالت رسول اکرم، ایمان به انبیای گذشته و یقین به آخرت، اقامه نماز را ذکر می کند: "یقیمون الصّلاه." آنگاه درباره آن ها می فرماید: این ها کسانی هستند که بر مرکب هدایت الهی سوار هستند: "اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون."

منبع: شبستان

 

یک شنبه 15 فروردین 1395  9:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها