0

دره «ارغوان» ایلام اوج شکوه و زیبایی در بهشت رنگ‌ها

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

دره «ارغوان» ایلام اوج شکوه و زیبایی در بهشت رنگ‌ها

دره ارغوان از آثار خارق العاده طبیعی استان ایلام است و در این محل بسیاری از رنگ ها به طور کاملا طبیعی نمایان شده اند.هرساله همزمان با فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می شود و ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.
دره «ارغوان» ایلام اوج شکوه و زیبایی در بهشت رنگ‌ها

  استان ایلام یکی از استان‌ های کشور ایران است که در باختر این کشور و در ناحیه‌ای کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته‌، مرکز این استان شهر ایلام است و این استان از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه‌است.

جغرافیای طبیعی و اقلیم استان ناهمواریهای استان ایلام از رسوبات دوران اول تا چهارم زمین شناسی به یادگار مانده اند. ولی شکل گیری آنها عموماً به دوران دوم و سوم زمین شناسی مربوط است.

این کوهها چنان گسترده و فشرده اند که امکان شکل گیری دشتی آنها فراهم نشده است. شمال و شمال شرقی استان ایلام کوهستانی و نواحی مغرب و جنوب غربی آن را اراضی پست و کم ارتفاع تشکیل داده اند.

مهمترین ارتفاعات استان کبیرکوه و دینارکوه و مهمترین دشتهای آن دشت عباس و دشت مهران، دهلران است، از نظر اقلیمی استان به سه منطقه تقسیم می شود که شامل مناطق میانی که دارای آب و هوای معتدل است، مناطق کوهستانی شمال و شمال شرقی که دارای آب و هوای سردسیر با زمستانی طولانی و مناطق جلگه ای غرب و جنوب غربی که دارای آب و هوای گرمسیری است.

ایلام به خاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می‌شود و دره ارغوان یکی از مکانهای تفرجی و دیدنی شهر ایلام است که با فاصله پنج کیلومتر در شمال ایلام قرار گرفته است.

هرساله همزمان با فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می شود و ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.


دره «ارغوان» ایلام اوج شکوه و زیبایی در بهشت رنگ‌ها

منطقه دره ارغوان ایلام یکی از مکان های زیبای طبیعی استان و کشور به شمار می رود که به علت زیبایی های خیره کننده آن همه ساله مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان بومی و غیر بومی قرار می گیرد.

دره ارغوان دره ای زیبا در ورودی شهر ایلام است که پر از ارغوانهای زیبا و رنگی، گل های بابونه و آلاله سرخ و لاله های واژگون و اشک مریم های قرمز است که در برابر چشمانت زیبایی های خیره کننده خداوندی را به رخ می کشد.

آرامش و سکوت این دره را صدای خوش الحان پرندگان و ساره های مستش دوچندان می کند و شکوه مانای کوه ها و صخره هایش، زیبایی الهی را در پیش چشمانت پهن می کند، رنگهای زیبای ارغوان، رویش و سر سبزی بوته های زیبا و و روانی چشمه های فصلی و درخشش صخره های بزرگ، شکوه و زیبایی این دره را دو چندان می کند.

دره ارغوان یکی از مناطق حفاظت شده استان است که درختان ارغوانی آن در محدوده ۱۶۰ هکتار از این منطقه بی نظیر رویش دارند، این دره زیبا مملو از درختانی با شکوفه ها و برگهای ارغوانی است که در میان درختهای بلوط و زالزالک به گونه بسیار حیرت آوری چشم را خیره می کند.

درآمیختن زنگهای مختلف درختان شکوه خاصی به این منطقه بخشیده است و آن را به اوج زیبایی تبدیل کرده است، دره ارغوان یک دره پر آب و بسیار دیدنی پوشیده از بوته های ارغوان  و این دره که از دیرباز به واسطه وجود بوته های بسیار زیاد ارغوان بسیار معروف شده است.

استان ایلام دارای پتانسیل های مختلف طبیعی جهت به کارگیری صنعت اکوتوریسم است.
 
مجموعه آثار طبیعی شامل چشمه قیر روان، چشمه های آبگرم و غار خفاش دهلران، جنگل های تفریحی ارغوان، تجریان، مله پنجاو، رنو و آبزا در ایلام، غارهای طبیعی و تاریخی سیوان کوه بدره، کبوترلان زرین آباد، غار طلسم ایوان، چل سین شیروان و دریاچه دوقلوی سیاه گاو و آبدانان و آبشارهای چمچه زرد، آبطاف و چم آو، گردشگاه ییلاقی خوران، منطقه حفاظت شده بانکول و شکارگاه مانشت نمونه هایی زیبا از آثار طبیعی و بکر استان است.
 
می توان با تدوین برنامه ها و طرح های گردشگری متعدد، جلب سرمایه گذاری به استان، ایجاد زیرساخت های مناسب و مهیا ساختن امکانات رفاهی لازم در کنار جاذبه ها، استفاده های اقتصادی و فرهنگی زیادی را نصیب استان کرد.

 

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 14 فروردین 1395  4:11 PM
تشکرات از این پست
papeli mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها