0

سرمایه خارجی برای جوان ایرانی اشتغال ایجاد نمی‌کند

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2617
محل سکونت : اصفهان

سرمایه خارجی برای جوان ایرانی اشتغال ایجاد نمی‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه:

سرمایه خارجی برای جوان ایرانی اشتغال ایجاد نمی‌کند

یک اقتصاددان گفت: عددهای سرمایه‌گذاری خارجی به قدری پایین است که تاثیری بر اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور نخواهد داشت.

وحید شقاقی شهری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با نسیم آنلاین درباره آمال دولت برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اظهار کرد: دولتمردان ادعا می‌کنند که می‌توانند 40 تا 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی بیاورند در حالی که در نهایت می‌توانند در حوزه نفت و گاز سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند و در حوزه‌های دیگر هیچ شانسی ندارند. عددهای سرمایه‌گذاری خارجی به قدری پایین است که تاثیری بر اقتصاد و ایجاد اشتغال کشور نخواهد داشت.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری‌ خارجی در صورتی می‌تواند اشتغال ایجاد کند که مشارکتی و با هدف آوردن تکنولوژی، بالا بردن بهره‌وری و صادرات صورت بگیرد اما با توجه به اینکه فضای کسب و کار در اقتصاد ما مهیا نیست، هیچ سرمایه‌گذار خارجی به جز در بخش نفت و گاز به ایران نخواهد آمد.
این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه متاسفانه جذب سرمایه خارجی آمال و آرزوی دولتمردان است افزود: دولتمردان فکر می‌کنند با آوردن سرمایه خارجی، مشکلات حل می‌شود در حالیکه کره جنوبی در اوج تعاملات با دنیا و با پشتیبانی آمریکا تنها توانسته 10 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند. اکثر اقتصادهای دنیا در رکود هستند و طبیعی است که سرمایه‌گذار خارجی به کشور نیاید.
شقاقی شهری ادامه داد: ژاپن به عنوان اقتصاد سوم دنیا در سال گذشته تنها دو میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده و چین با آن اقتصاد بزرگ از سال 2011 تا 2014 بین 121 تا 128 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است. ترکیه در همین مدت 9 تا 16 میلیارد دلار و عربستان هشت میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی داشته است. جالب است که رقم جذب شده سرمایه خارجی توسط ایرانی‌ها از حدود چهار میلیارد دلار در سال 2012 به حدود دو میلیارد دلار رسیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی با انتقاد از افزایش میزان نقدینگی در دولت یازدهم عنوان کرد: در اسفند ماه نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر به دلار آنها را محاسبه کنیم بین 300 تا 400 میلیارد دلار می‌شود. این به اندازه کل تولید ناخالص داخلی کشور است، زیرا در حال حاضر اقتصاد ایران 416 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد. حجم نقدینگی معادل تولید داخلی کشور شده و تمام نقدینگی هم در نظام بانکی محصور شده است.
شقاقی شهری تصریح کرد: رهبری از این منظر به اقتصاد درون زا تاکید می‌کنند که این هزار هزار میلیارد تومان به سمت کسب و کارهای کوچک و متوسط و تولید سوق داده شود تا با تکیه بر اقتصاد مردمی دیگر مشکل کمبود نقدینگی را نداشته باشیم.
وی گفت: در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی ما اعلام می‌کنند که نظام بانکی از ما حمایت نمی‌کند و ما مشکل نقدینگی داریم در حالی که هزار هزار میلیارد نقدینگی در نظام بانکی کشور وجود دارد. حتی در برخی از گزارش‌ها شنیده‌ایم که گاهی این هزار هزار میلیارد تومان از برخی از کشورهای دیگر جهان سر درمی‌آورد.
این اقتصاددان خاطرنشان کرد: اگر نظام بانکی اصلاح نشود این حجم نقدینگی مانند سیلی کل اقتصاد ما را تخریب کرده و برای اقتصاد ایران، بحران ایجاد می‌کند. وقتی این مقدار نقدینگی در اقتصاد ما است چرا باید سراغ سرمایه‌گذاری خارجی برویم.

منبع: http://kayhan.ir/fa/news/71140

شنبه 14 فروردین 1395  1:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها