0

سلما لاگرلوف

 
mojdeh1
mojdeh1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 635

سلما لاگرلوف

سلما لاگرلوف

 

سِلما لاگرلوف (به زبان سوئدی: Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf) (متولد ۲۰ نوامبر ۱۸۵۸؛ درگذشته ۱۶ مارس ۱۹۴۰)، نویسنده سوئدی و اولین زن برنده جایزه نوبل در ادبیات است. لاگرلوف در ۱۹۱۴ اولین زنی بود که به عضویت آکادمی سوئد درآمد.

 

 

زندگی‌نامه

 

لاگرلوف در خانواده‌ای زمین‌دار و در ملکی به نام مُرباکا متولد و بزرگ شده بود. بعد از مرگ پدر سلما مُرباکا به برادر او به ارث رسید اما ورشکستگی وی باعث فروش ملک در ۳۱ سالگی سلما شد. سلما لاگرلوف مجدداً در سال ۱۹۱۰ و با پول جایزه نوبلی که در سال ۱۹۰۹ دریافت کرد، توانست ملک پدری را که در بسیاری از آثار خود به وصف آن پرداخته، خریده و باقی عمر را در آن زندگی کند.

 

اولین رمان وی افسانه یوستا برلینگ بود که رشته داستان‌هایی تخیلی درباره کشیشی مخلوع به نام یوستا برلینگ است و در سال ۱۸۹۱ چاپ شد. وی نگارش این کتاب را در زمانی که به عنوان معلم مشغول به کار بود آغاز کرد و انتشار آن آغازگر توجه به سلما لاگرلوف شد. یکی دیگر از آثار شناخته شده و معروف او ماجراهای شگفت‌انگیز نیلس است که از جمله کتاب‌های ادبیات کلاسیک کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود.

 

آثار لاگرلوف شامل رمان، داستان کوتاه، سفرنامه، زندگینامه و نمایشنامه‌هایی است که با تأکید بر مسئولیت شخصی و مسیحیت غیر جزمی در مقابل ناتورالیسم رایج آن دوران قرار می‌گیرند. در داستان‌های او گرچه از توصیفات رئالیستی پیروی می‌شود، نشانه‌هایی از تأثیر رمانتیسم، انجیل و توماس کارلایل نیز به چشم می‌خورد.

 

 

یادبودها

 

بر روی اسکناس ۲۰ کرونی سوئد تصویر سالما لاگرلوف و بر پشت اسکناس تصویری از داستان ماجراهای شگفت‌انگیز نیلس چاپ شده است.

 

 

آثار

 

افسانه یوستا برلینگ (۱۸۹۱)

معجزه‌های آنتی کریست (۱۸۹۷)

ارتباطات نامریی (۱۸۹۹)

بیت المقدس (۱۹۰۲–۱۹۰۱)

افسانه‌های مسیح (۱۹۰۴)

ماجراهای شگفت‌انگیز نیلس (۱۹۰۷–۱۹۰۶)

سفر پرخاطره نیلز هالگرسون (۱۹۰۷)

امپراتور پرتغال (۱۹۱۴)

مارباکا (۱۹۲۲)

درو (۱۹۳۳)

ارابه مرگ

اورالیم

ملکه گالگالا

 

 

منبع : ویکی پدیا

 

اللَّـــهُمَّ صَــلِّ عَلَـى مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ و عَجِّــلْ فَرَجَـهُمْ‏ و فَرَجَنا بِهِم

پنج شنبه 12 فروردین 1395  1:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها