0

رونمایی از نسخه HD «هزار دستان»

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

رونمایی از نسخه HD «هزار دستان»

 رونمایی از نسخه HD «هزار دستان»

 

مهر/ در مراسم رونمایی از نسخه HD مجموعه تلویزیونی «هزار دستان» که امروز در فرهنگسرای امام (ره) برگزار شد، احسان کاوه مدیر شبکه استانی تهران اظهار کرد: «هزار دستان» از نظر من میراث افتخارآفرین سرزمین ما است و امیدوارم از این قبیل آثار باز هم ساخته شود. این سریال ها تمام خاطرات کودکی من هستند و هر بار با دیدن‌شان، برایم خاطره ای زنده می شود. خوشحالم که به مدد فناوری می توان نسخه های نگاتیو را با کیفیتی بهتر روی آنتن تلویزیون برد.

وی افزود: در حال حاضر که شبکه تهران امکان پخش HD را دارد ما می توانیم سریال های فاخر را همان گونه که در شأن‌شان است، پخش کنیم.

مدیر شبکه استانی تهران با اشاره به اینکه شبکه تهران کمتر از ۲ ماه است که افتتاح شده، گفت: ما در این شبکه مجموعه ای جوان داریم و می خواهیم تا جایی که در توانمان است، هر آنچه از دستمان بر می آید برای استان تهران انجام دهد. ما با شبکه ۵ سابق متفاوت هستیم و جایگزین شبکه HD سابق شدیم.

کاوه ادامه داد: زمانی که علی حاتمی از دنیا رفت من در سال اول ابتدایی بودم. یادم هست که برنامه ای در تلویزیون پخش شد و عزت الله انتظامی از شنیدن این خبر گریه کرد. هنگام دیدن این برنامه با گریه او اشک من نیز سرازیر شد. امیدوارم خداوند، استادان هنرمندی که از بین ما رفته اند را رحمت کند و پیشکسوتانی که به دلیل کسالت نتوانستند در جمع ما حضور داشته باشند را شفا بخشد. همچنین برای استاد علی نصیریان نیز طول عمر آرزو دارم.

در ادامه این مراسم کلیپ هایی از محمدعلی کشاورز، عزت الله انتظامی و جمشید مشایخی پخش شد ولی به دلیل مشکلات فنی، کلیپ علی نصیریان امکان نمایش پیدا نکرد.

علی نصیریان که امروزه همه او را با عنوان «بزرگ آقا» سریال «شهرزاد» می شناسند در این مراسم اظهار کرد: تمام دوستانی که در مجموعه «هزار دستان» با آن‌ها همکاری داشتم استاد هستند و هنر و کارشان تعریف کردنی نیست. به تازگی شبکه جدیدی به نام «تهران» راه اندازی شده و به کمیت شبکه های تلویزیون افزوده است. امیدوارم علاوه بر تعداد شبکه ها، به کیفیتشان نیز افزوده شود و ما کارهای خوب روی آنتن ببینیم.

علی نصیریان: سرمایه های ما مردم هستند

وی تصریح کرد: در مراسمی، دوستان از من بسیار تعریف کردند چنانچه من حیرت زده شدم و گفتم قطعا انسان ثروتمندی هستم که در چنین شرایطی قرار دارم چرا که ثروت فقط مال نیست. سرمایه های ما همین مردم هستند که ما را مورد لطفشان قرار می دهند.

نصریان ادامه داد: چند تن از یاران من در این مراسم حضور ندارند و این به خاطر ناتوانی هایی است که امروزه پیدا کرده ایم. من برای همه شان آرزوی سلامت دارم. پخش سریال «هزار دستان» با کیفیت و وضوح بالا مایه خوشحالی است اما چیزی که سبب شد بعد از سالها، این مجموعه همچنان مورد توجه قرار بگیرد به خاطر ماندگاری آن است و من می خواهم بگویم راز ماندگاری این سریال و کارگردان و همه کسانی که در آن بازی کرده اند، چیست؟ ما در ایام قدیم انگیزه داشتیم و انگیزه در ما شور و شوق بوجود می آورد. خلاقیت هنری بدون شور امکان پذیر نیست. حاتمی انگیزه داشت و بنیانگذار سریالهای ماندگار شد. او نگاه خاص خودش را داشت و حتی جزئیات را از قلم نمی انداخت. فقط متوجه زبان و شخصیت پردازی نبود. به کوچکترین چیزها هم توجه می کرد و بی دقت چیزی را جایی نمی گذاشت.

وی ادامه داد: همیشه سر صحنه به خاطر چیدمان دکور نگران بودم که لوازم صوتی و تصویر پشت صحنه به اشیای گران قیمت آسیب نزد ولی حاتمی کارش را بلد بود و با دقت همه چیز را حراست می کرد. علی حاتمی یک کارگردان مثال زدنی بود چون به کارش عشق می ورزید.

در حین سخنان علی نصیریان، جمشید مشایخی وارد سالن شد و مورد تشویق حاضرین قرار گرفت. نصیریان خطاب به این پیشکسوت هنرمند گفت: از دیدن شما بسیار خوشحال شدم و قبل از آمدنتان گفتم که جای شما و همه دوستان واقعا خالی است. جمشید مشایخی هم در پاسخ به این ابراز محبت بیان کرد: علی نصیریان در «هزار دستان» مراد من بود و من همیشه مریدش بودم.

نصیریان در ادامه سخنان خود گفت: مشایخی یکی از ماندگارترین نقش هایش را در این سریال بسیار زیبا بازی کرد و شخصیت کمال الملک را با روح و جانش به درستی ترسیم و به نمایش درآورد.

وی ادامه داد: همه اینها به خاطر نیروی محرک انگیزه است که انسان را به جلو پیش می برد و می تواند بدون توجه به حاشیه ها حرکت کند. متاسفانه امروز این مقوله کمرنگ شده و مادیات جای معنویات را گرفته است.

این پیشکسوت هنرمند تصریح کرد: ما پیش از این بدنبال تماشاگر می رفتیم تا بیایند و تئاتر ما را مجانی ببینند. سال ۵۴ وقتی که تئاتر «سنگلج» ساخته شد به دلیل اینکه خیابان لاله زار محل برگزاری نمایش ها و فیلم ها بود کسی آنجا رفت و آمد نمی کرد و ما جایی به عنوان گیشه فروش بلیت نداشتیم. بلیت ها را به کتابفروشی ها می بردیم تا کسی که گذرش می افتاد در جریان نمایش ما قرار بگیرد و بلیت بخرد. همه اینها همانطور که گفتم به دلیل انگیزه ما بود که باید در جوانان ایجادش کنیم. دوره ایدئولوژی ها گذشته است و الان خود هنر است که حرف می زند. علی نصیریان عنوان کرد: علی حاتمی در سرما و گرما ایستاد تا شهرک سینمایی غزالی را بسازد امیدوارم تلویزیون به خوبی از این مجموعه نگهداری کند اما متاسفانه از این امکان هنری به درستی استفاده نشد و هر روز بخشی از آن نیاز به ترمیم جدی دارد. خوشحالم که در این مراسم، جمشید مشایخی حضور دارد و نباید متاثر شد که داوود رشیدی، عزت الله انتظامی و محمد علی کشاورز نیستند چرا که این طبیعت دنیا است.

در ادامه این مراسم با نمایش تصاویری از سروش خلیلی، جهانگیر فروهر، محمد ورشوچی، نعمت الله گرجی، منصور والامقام، اکبر دودکار، علی کسمایی، مازیار پرتو، مرتضی حنانه و علی حاتمی از هنرمندان درگذشته این پروژه تلویزیونی یاد شد.

خاطرات جمشید مشایخی از علی نصیریان

در بخش پایانی مراسم جمشید مشایخی بیان کرد: سخنانی که به عنوان شاگرد از هنرمند بزرگ علی خان نصیریان شنیدم دیگر جایی برای صحبت من نگذاشت. تا زنده هستم این لطف را فراموش نمی کنم. سال ۵۹ زمانی که عضو اداره هنرهای نمایش شده بودم به همراه اسماعیل شنگله فعالیت می کردم همان زمان علی نصیریان قرار بود نمایشنامه «وظیفه پزشک» را کار کند. شنگله من را به نصیریان پیشنهاد داد و من برای یک نقش کوچک انتخاب شدم که فقط یک جمله داشتم. بعد از سه روز تمرین کسی که قرار بود نقش اصلی را بازی کند مورد قبول نصیریان واقع نشد و من به اسماعیل شنگله گفتم که نقش اصلی را می خواهم بازی کنم. این پیشنهاد به نصیریان مطرح شد و او قبول کرد و امروز افتخار می کنم که اولین کار من با علی نصیریان شروع شد.

وی در پایان گفت: زمانی که سال ۵۸ با علی حاتمی «هزار دستان» را شروع کردیم همه گروه مشتاقانه آماده بودند ولی به دلیل عوض شدن چند باره مسئولان تلویزیون، این سریال بارها تعطیل شد و دوباره به جریان افتاد. خوشحالم که امروز این اثر ماندگار بار دیگر مورد توجه قرار گرفت.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 27 اسفند 1394  10:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها