0

پناه به خانه ابوسفیان، هرگز

 
meysam1200
meysam1200
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1394 
تعداد پست ها : 596
محل سکونت : فارس

پناه به خانه ابوسفیان، هرگز

صخر بن حرب، معروف به ابوسفيان، يكي از سرسخت ترين دشمنان پيامبر(ص) به شمار مي­رفت كه از هيچ كاري عليه پيامبر(ص) و اسلام فروگذار نمي­ كرده است. جنگ های بدر، احد و خندق و شبیخون ها و جنگ ها و فشارهای بسیار فراوان صدر اسلام، با نقش آفرینی ابوسفیان واقع گردید. با این وجود، ابوسفیان پس از فتنه­ ها و دشمني­هاي فراوان، به عنوان سردسته مخالفان قريش عليه پيامبر(ص) و بعد از قریب 21 سال توطئه علیه اسلام، به ناچار در سال هشتم هجری، هنگام فتح مكه با وساطت عباس بن عبدالمطلب نزد پيامبر(ص) آمد و ظاهرا اسلام آورد.

او یکی از بدنام ترین مشرکان مکه به شمار می رفت که دارای  ثروت و سابقه ریاست و شهرت در مکه بود.
با این وجود، هنگام فتح مکه، رسول خدا(ص) بخاطر مصالح مسلمین و جلوگیری از هرگونه خونریزی، خانه ی ابوسفیان را همانند خانه ی کعبه، مکان امن اعلام فرمود.
در آن زمان، بسیاری از مسلمین که رنج ها و جنگ ها و توطئه های فراوان ابوسفیان در طول سالیان پس از اسلام را با همه ی وجود تحمل کرده بودند، از این تصمیم پیامبر(ص) حیرت زده شدند، اما با گذشت اندک زمانی، حکمت این اقدام مصلحت آمیز را رسول خدا (ص) بر آنان واضح گردید.

در موقعیت حساس کنونی، بقای برخی از عناصر مسئله دار در مسئولیت ها و یا رافت نظام اسلامی نسبت به آنان و یا وجود نام آنان در لیست های انتخاباتی که توسط برخی تشکل های مقدس تنظیم شده، بعضا از باب همین حکمت ها ومصلحت سنجی ها است که در مقایسه ی میان حذف و یا بقای آنان، چه بسا حضور نام این افراد در لیست ها رادارای مفسده و عواقب کمتری دانسته اند و البته گرچه خیل عظیم مردم متدین و انقلابی و بصیر، ماهیت این افراد را می شناسند و هرگز در اعتماد و انتخاب خود، آنان را برنخواهند گزید، اما در کنار آن برای آحاد ملت نیز تبیین خواهند کرد که هرگز به خانه ی ابوسفیان ها پناه نبرند و خانه ی کعبه را بعنوان مامن و پناهگاه امن خود برگزینند تا رستگار شوند.

دوشنبه 24 اسفند 1394  4:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها