0

اسم من «موز» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «موز» است!

يكي از ميوه‏هاي خونساز هستم.
براي چاق شدن مرا مصرف كنيد.
لينت دهنده مزاجم.
اگر به شوره سر مبتلا هستيد، مرا انتخاب كنيد.
در پوست من خواص بسياري نهفته است.
خاكستر پوستم براي بند آوردن خونريزي مفيد است.
اسم من موز است. به من طلح و بنان نيز مي‏گويند. در كتب قديم طلر و طلح منضود ذكر شده است. زادگاه اول من مناطق استوايي و گرمسير است اخيرا در بلوچستان مرا كاشته و محصول خوبي بدست آورده‏اند. در كتابهاي قديم نوشته‏اند كه در جنوب ايران و سواحل خليج فارس كمي به عمل مي‏آيد و ميوه‏ي آن شيرين‏تر از موز هندي است. درخت من با همه بزرگي كه گاهي قامت آن به سه متر و عرض برگ آن شصت سانتي متر ميرسد، جزو گياهان علفي به حساب مي‏آيد و در هندوستان مغز ساقه درخت مرا ورقه ورقه كرده، و آنرا با ماهي و يا تنهايي پخته مانند ساير سبزي‏ها و ريشه‏ها مي‏خورند. من داراي انواع و اقسام مي‏باشم و يك نوع نامرغوب من داراي هسته است. ميوه‏ي من در صورت رسيدن داراي عطري ملايم، خوش طعم و شيرين است. ميوه‏ي من نرم و بسيار مغذي است و قدرت غذايي آن كمي از سيب زميني بيشتر است. ميوه‏ي من داراي ويتامين‏هاي آ - ب - ث و هشتاد درصد قند مي‏باشد، ولي از نظر مواد چربي - سفيده‏اي - ترشي - سلولز و كلسيم فقير است و به همين جهت كساني كه در نواحي مرزخيز قوت غالب آنها ميوه‏ي من است، پس از مدتي مبتلا به اختلالات معدي و سوء هاضمه و يبوست شده، كم خون و ضعيف مي‏شوند. مبتلايان به آلبومين مي‏توانند مرا همراه با غذاهاي مناسب ديگر ميل نمايند و چون فاقد مواد سفيده‏اي هستم براي آنها مفيد مي‏باشم. ميوه‏ي مرا هميشه موقعي ميل نماييد كه كاملا رسيده باشد. خوردن ميوه‏ي خام من توليد ورم قولون (كوليت) مي‏نمايد و در روده ايجاد تخمير مي‏كند. خوردن من براي مبتلايان به مرض قند خوب نيست و مبتلايان به يبوست نيز بايد از خوردن من پرهيز كنند. بعضي‏ها نسبت به ميوه من حساسيت داشته، پس از خوردن آن زبانشان ورم كرده و يا جوش ميزند. باين اشخاص توصيه مي‏نماييم كه بلافاصله بعد از خوردن من يك ميوه ترش ميل نمايند و يا با آب ليمو مضمضه كنند. از سوزاندن شاخ و برگ خشك شده‏ي من خاكستري بدست مي‏آيد كه در بعضي از شهرهاي هندوستان با آن لباس مي‏شويند و به جاي صابون به كار مي‏برند و نيز از اين خاكستر مي‏توان قليا و تيزاب صابون درست كرد. ميوه‏ي نارس من دير هضم و نفاخ است، ولي پس از رسيدن زود هضم مي‏شود. من يكي از ميوه‏هاي خونساز هستم و اشخاص ضعيف البنيه را چاق مي‏كنم. من مسروركننده و ملين مي‏باشم.
سرفه‏هاي خشك را آسان مي‏كنم و سينه را نرم مي‏نمايم و به مزاج لينت مي‏دهم. شهوت را تحريك مي‏نمايم. ماليدن ميوه‏ي كال من با سركه جهت كچلي و شوره سر و همچنين جرب و خارش تجويز شده است.
ماليدن ميوه من مخلوط با مغز تخم خربوزه جهت كك و مك و نيكويي رنگ چهره مفيد است. ضماد پخته‏ي برگ من فرو برنده‏ي اورام است و ضماد ميوه من جهت سوختگي آتش مفيد مي‏باشد و چنانچه بلافاصله به كار رود، از تاول زدن جلوگيري مي‏نمايد. پاشيدن خاكستر پوست درخت من جهت بند آوردن خون و درمان زخم‏ها نافع مي‏باشد. زياده روي در خوردن ميوه‏ي كال من باعث زيادي بلغم و باعث قولنج و پيچش شكم خواهد شد. مخصوصا در پيران و اشخاص سرد مزاج - هرگز بعد از خوردن ميوه‏ي من آب ننوشيد و مرا هيچگاه ناشتا ميل ننماييد. جوشانده‏ي ريشه درخت من ضد كرم است. پوست ميوه من از سمت داخل جوهر را بخود مي‏گيرد و براي پاك كردن جوهر و مركب از روي دست به كار مي‏رود. عصاره ميوه‏ي مرا به اطفال شيرخوار مي‏توان داد - كمپوت ميوه‏ي من جهت پيران و اشخاصي كه معده‏اي ضعيف دارند تجويز مي‏شود. در بعضي از كتاب‏هاي فلاحي قديم نوشته‏اند اگر هسته‏ي خرما را ميان فيل‏گوش (نوعي سيب زميني است) گذاشته و بكارند درخت موز مي‏شود. من نسبت به صحت اين موضوع ترديد دارم و بايستي حقيقت آن را از متخصصين كشاورزي پرسيد.
زبان خوراكيها جلد يك دكتر غياث الدين جزايري

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  6:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها