0

اسم من «ليمو» ترش است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «ليمو» ترش است!

بهترين هديه براي بيمارانم.
به كمك راديواكتيوي كه در من وجود دارد جلوي پيري را ميگيرم.
ترشي من نه تنها براي مبتلايان به زخم معده مضر نيست بلكه صد در صد مفيد هم هست.
از فلج كودكان جلوگيري مي‏كنم و ضد سرطانم.
پرتغال - ليمو شيرين - ليمو ترش - ليمو آبي - ليمو عباسي - نارنگي - ترنج - بالنگ - ليمو عماني - توسرخ - دارابي و ده‏ها برادر ديگر دارم كه كم و بيش شبيه هم بوده و خواص مشترك داريم. ميوه - گل - برگ - شكوفه ساقه و درختان ما چند به ظاهر با كمي اختلاف دارند، ولي داراي منافع مشترك بوده و مي‏توان ما را به هم پيوند زد و حتي روي يك درخت مي‏توان چند نوع ما را با هم جمع و تركيب نمود و ميوه‏هاي گوناگون از خانواده مركبات بدست آورد. ميوه‏هاي پيوندي ما از نظر ظاهر درشت‏تر - شاداب‏تر و گواراترند، ولي خواص ميوه‏هاي غير پيوندي ما از نظر درماني بيشتر است، ما همه‏ي بيماريها را درمان مي‏كنيم، ولي همه‏ي بيماران با ما معالجه نمي‏شوند. ما داراي ويتامين‏هاي «آ» و انواع «ب» و مقدار زيادي «ث» هستيم. سابقا عده‏اي از دانشمندان تصور مي‏كردند كه ما هر قدر ترش‏تر باشيم، ميزان ويتامين «ث» در ما زيادتر است ولي نويسنده‏ي كتاب زبان خوراكيها عكس اين موضوع را ثابت كرده و اولين بار املاح ويتامين «ث» را در ليمو شيرين كشف و اندازه‏گيري نمود و بدين ترتيب معلوم شد كه ليمو شيرين ايران دو برابر ليمو ترش و ليمو آبي ويتامين «ث» به صورت املاح داشته، و فاقد ترشي‏هاي آزاد است و به همين جهت با داشتن خواص بسيار مثل ساير ترشي‏ها براي اعصاب زيان‏آور نيست، و مبتلايان با خيال راحت آنرا نوش جان كنيد. علاوه بر ويتامين‏هاي فوق، در خانواده‏ي ما مقدار ويتامين «پ» زيادتر از ساير ميوه‏ها است، و اين ويتامين به كمك اشعه راديو اكتيو كه در ما وجود دارد، موي رگها را باز و لاروبي مي‏نمايد و رسوباتي را كه در جدار رگها نشسته و عامل اصلي پيري و فرتوتي است از بين ميبرد. اخيرا دانشمندان آمريكا ويتامين جديد ديگري در ما پيدا كرده‏اند، كه مقوي اعصاب است و در پرورش اندام و رشد ماهيچه‏ها اثري نيكو دارد. از فلج كودكان و سستي و كهولت بزرگسالان جلوگيري مي‏كند و در معالجه عرق النساء و ذات الريه و سرطان نقش مهمي دارد. هر چند مقدار اين ويتامين در مركبات مختلف اندازه‏گيري نشده است، از روي قرائن و آثار مي‏توان گفت كه اين ويتامين در ليمو شيرين ايران كه از قديم بهترين هديه براي بيماران بوده، به حد وفور وجود دارد. ما داراي املاح مختلف آهن - كلسيم و منيزيم - سديم - فسفر و پتاسيم هستيم، و مقدار اين املاح در ما به قدري زياد است كه ترشي‏هاي موجود در ميوه ما نه تنها خون را ترش نمي‏نمايد، بلكه آنرا قليايي كرده، رماتيسم - نقرس - تصلب شرائين - چاقي - واريس - عرق النساء و درد كليه‏ها را معالجه مي‏نماييم.
قبل از ظهور اسلام در زمان سلطنت انوشيروان هياتي به فرمان وي و به رياست بزرگمهر به هندوستان رفت و هداياي زيادي از جمله نهال درختان ما را به ايران آورد، و در شمال و جنوب ايران كاشت. اكنون اجازه بفرماييد ما برادران يكي پس از ديگري در صحنه ظاهر شده و مختصري خود را معرفي كنيم و سپس منافع خود را براي شما بازگو نماييم.
زبان خوراكيها جلد يك دكتر غياث الدين جزايري

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  6:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها