0

تقواي سياسي وزير سابق، درس اخلاق براي آقايان طلبكار دكتر كامران

 
AR_jalal313
AR_jalal313
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1210
محل سکونت : فارس

تقواي سياسي وزير سابق، درس اخلاق براي آقايان طلبكار دكتر كامران

 تقواي سياسي وزير سابق، درس اخلاق براي آقايان طلبكار

دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت و درمان دولت نهم در حالي بر خلاف پيش‌بيني‌ها به كابينه دولت دهم راه نيافت كه بسياري هم به كارآمدي او در اين وزارت‌خانه اعتقاد داشتند و هم به سلامت سازماني و اداري وي و همكارانش. با اين حال، لنكراني پس از تصميم رئيس‌جمهور براي تغيير او در دولت جديد، ترجيح داد كه جزو كم‌حاشيه‌ترين‌ها قرار بگيرد و مشابه برخي جداشدگان از دولت، ناگهان در ژست اپوزيسيون، منتقد و طلبكار از دولت و احمدي‌نژاد ظاهر نشود.

اين در حالي است كه وي برخلاف برخي از همين جداشدگان پرحاشيه پست و جايگاهي را در ساير نهادها و ارگان‌ها نيز نپذيرفته و با بازگشت به شهر خود؛ شيراز، به شغل اصلي‌اش يعني طبابت مشغول است. دكتر لنكراني البته يك كانون فرهنگي در اين شهر نيز دارد كه در زمينه بصيرت‌دهي به نسل جوان فعاليت مي‌كند.
 
اظهارات باقري لنكراني در حاشيه همايشي كه اين هفته در اين كانون برگزار شد، مي‌تواند درس اخلاق و الگوي سياست‌ورزي مؤمنانه يك وزير سابق براي برخي افراد طلبكار باشد.
 
دکتر کامران باقری لنکرانی در حاشيه نشست خبری همایش «آینده انقلاب اسلامی و کالبد‌شناسی جریان فتنه» درباره تغييرات اخير در دولت، به ايسنا، گفت: بالاخره اين يك واقعيات است كه رئيس دولت اختياراتي دارد كه يكي از آن اختيارات تغيير وزرا است و در قانون اساسي دوم كه در سال 68 به تصويب رسيد قدرت اجرايي در اختيار دولت قرار گرفت كه در مجموع استفاده از اين قدرت‏ها مي‏تواند نقطه قوت دولت باشد.
 
وي افزود: اينكه قوه مجريه بتواند خودش را اصلاح بكند و همه اجزا را با خود همراه سازد بسيار مثبت است اما آن چيزي كه ممكن است نقدي به آن وارد شود نحوه كاركرد بوده به هر حال هركاري مي‏تواند به گونه‏اي انجام شود كه عوارضش به حداقل رساند و از ظرفيت قانون اساسي مي‏توان به گونه‏اي استفاده كرد كه مشكلي پيش نيايد  اما اين مسائل گذشته و ديگر آقاي متكي وزير خارجه نيستند.
 
لنكراني ادامه داد: به هر حال آقاي صالحي جايگزين، آقاي متكي شده‏اند و بايد گفت صد حيف كه آن رفت و صد شكر اين آمد.
 
وي درباره تغييرات در معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز گفت: به صلاح هيچ دولتي نيست كه با رسانه‏ها گفتمان تعاملي نداشته باشد زيرا در كشور  رسانه‌ها نقش اثر گذاري دارند و بايد ظرفيت آنان به خوبي شناخته شود و در تعامل با آنان به سمت پيشرفت كشور حركت كرد.
 
عضو كابينه دولت نهم تفاوت سليقه بين دولت و رسانه را امري عادي خواند و تصريح كرد: طبيعي است رسانه‏هايي كه امروز طرفدار دولت هستند قبلا منتقد بودند و منتقدهاي امروز نيز پيشتر طرفداران دولت‏هاي قبل بوده‏اند و اين در حكومت مردم سالار كشور ما عادي است كه نسبت دولت با رسانه‏ها تغيير كند اما آنچه مهم است رسانه‏ها در كاركردشان ملاك قانون و توسعه و تعالي كشور را در هر چيزي بدانند.
 
وي ادامه داد: در مقابل رسانه‏ها نيز دولت بايد نگاهي مثبت گرايانه داشته باشد مگر اينكه خلاف خيرخواهي رسانه براي نظام اثبات شود. تعامل بين رسانه و دولت بايد به جديت پيگيري شود و اميدواريم تغييرات اخير نيز چنين ثمره‏اي داشته باشد.
 
باقري لنكراني درباره اينكه عزل و نصب‏هاي صورت گرفته در دولت از جمله عدم دعوت خود لنكراني، صفارهرندي و فتاح به دولت دهم و عزل متكي به دليل اختلاف نظر با رحيم مشايي بوده است، افزود: در دولت نهم نيز تغييراتي از وزرا قبل از پايان دولت داشتيم و در مقطعي شاهد بوديم وزير تعاون، رفاه و صنايع و معادن تغيير كرد و با يك فاصله‏اي نيز وزير كشور تغيير كرد و اين بحث هم پيش مي‏آمد كه شايد من هم تغيير كنم توضيح دادم كه اين تغييرات نقطه ضعف تلقي نمي‏شود.
 
وي اضافه كرد: زيرا اين موارد نشان مي‏دهد دولت جرات اين را دارد، اعضايي كه با هم هماهنگ نيستند را تغيير دهد در صورتي كه در برخي از دولت‏ها داشته‏ايم رئيس دولتي با وزير كابينه مشكل داشته اما گفته است اين وزير باشد تا چهار سالش تمام شود و اين به صلاح دولت و كشور نيست.
 
وزير پيشين بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اين تغييرات را در صورت هماهنگي و كارآمدتر شدن دولت مثبت ارزيابي كرد: اگر جهت‏ها بر خلاف اين باشد داستان ديگري است و اين حق رئيس جمهور بوده و مي‏تواند از اين حقش استفاده كند و دعا مي‏كنيم از اين حق جهت همگرايي بيشتر و كارآمدتر كردن دولت استفاده كند و اگر عده‏اي ديگر منوياتي داشته باشند آن را نمي‏دانيم.
 
وي ادامه داد: در قوه مجريه به دليل مسووليت اجرايي كامل نياز به همگرايي بيشتر است اما جهت همگرايي بايد در جهت پيشرفت، عدالت و آرمان‏هاي شهدا باشد.
 
اين استاد دانشگاه علوم پزشكي شيراز اضافه كرد: هركسي ممكن است در ذهنيات خود فرضياتي داشته باشد اما آقاي مشايي تكذيب كرده‏اند و گفته‏اند بين بركناري آقاي متكي و سفر من به اردن ارتباطي وجود نداشته و چون اصل را بر صحت مي‏گيريم، انشاالله همينگونه است كه آقاي مشايي گفته است.
 
وي افزود: ماهيت مردم سالاري دين در كشور اين است كه هيچ مقامي نمي‏تواند به سمت حركت كند و استبداد به وجود آوردو هر كس از عدالت پا فراتر بگذارد قانون برايش راه‏كار خاص دارد و مطرح كردن بحث‏هاي اين چنيني ساده كردن بحث‏ها مهم است.


چهارشنبه 8 دی 1389  5:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها