0

اسم من «كاكائو» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «كاكائو» است!

در ميوه‏ام به قدر كافي نشاسته موجود است. از مواد معدني نيز بي‏بهره نيستم. انواع روغنهاي طبي را از من مي‏گيرند. روغن من براي تركهاي پوستي و نيز ترك پاشنه پا اثر معجزه‏آسا دارد. از پوست دانه‏هاي من نوشابه‏اي بسيار مقوي مي‏توان ساخت. گرد ميوه من بهترين فرآورده غذايي جهت تقويت قواي جسماني است.
اسم من كاكائو است، اعراب به من لوزهندي گويند، زادگاه اوليه من آمريكاي مركزي و مكزيك است، ولي امروزه در اكثر نواحي مستعد براي پرورش من مي‏باشند، تاكنون نسبت به كشت من در ايران اقدام نشده است، ارتفاع درخت من به ده متر مي‏رسد. ميوه درخت من به اندازه خيار است كه در آن 30 تا 40 دانه وجود دارد. براي استفاده من ميوه را چيده مي‏گذارند بپوسد تا دانه‏ها از آن جدا گردند. دانه‏هاي من داراي پنجاه درصد روغن هستند كه به نام كره كاكائو معروف است، ميوه من داراي هشت تا ده درصد نشاسته، يازده تا هجده درصد مواد سفيده‏اي، و دو تا سه درصد كافئين، يك تا سه درصد تئوبرومين، و چهار درصد مواد معدني است و به همين جهت است كه گرد ميوه من يكي از مواد مقوي به حساب مي‏آيد و با گرد ميوه من شكلات و فرآورده‏هاي غذايي و دارويي مي‏سازند. كره دانه‏هاي من در صنعت داروسازي جهت ساختن شياف «اوول» و روغنهاي طبي به كار مي‏رود، و براي معالجه ترك پوست مخصوصا ترك پاشنه پا روغني مناسبتر از روغن من نيست، از پوست دانه‏هاي من در صنعت داروسازي تئوبرومين استخراج مي‏كنند كه يكي از داروهاي پيشاب‏آور است. از پوست دانه‏ها من نوشابه‏هاي مقوي مي‏سازند.
زبان خوراكيها جلد سوم دكتر غياث الدين جزايرى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  4:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها