0

اسم من «عشقه» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «عشقه» است!

فارسي من داردوست، اخفاك و تال شاد است، در مازندران و لك و ولگوم، در گيلان تيچ، در لاهيجان و ديلمان لشك، و در گرگان لكو گويند و به انواع ديگر بلو و بلوه گفته‏اند و اين روزها مرا در تهران به عنوان يك گل زينتي تحت نام پاپيتال پرورش داده، و مي‏فروشند، من در جنگلهاي مازندران، نواحي البرز، بندر گز و راميان به طور خودرو به عمل مي‏آيم و دو نوع مي‏باشم. من گياهي هستم بالا رونده كه به ديوار يا درخت تكيه كرده، بالا مي‏روم و دور تكيه گاه خود مي‏پيچيم و دور هر درختي بپيچيم آن را خشك مي‏كنم. عربي من حبل المساكين به معني ريسمان بينوايان است. در بعضي از كتب عشقه را مترادف لبلاب و نيلوفر باغي گفته‏اند و اين اشتباه است. لبلاب و نيلوفر گياهاني ديگر از خانواده ديگر مي‏باشند كه خود را جداگانه معرفي خواهند كرد و اينجا مختصرا گفته مي‏شود كه چون ميوه من سياه است و بالا رونده مي‏باشم، بعضي از داروسازان سنتي ايران مرا لبلاب كبير سياه ناميده‏اند. ميوه مرا سياه كننده مو و ضماد برگ مرا باز كننده دمل و التيام دهنده زخمهاي بدخيم مي‏دانستند. باري، ميوه من به اندازه يك نخود است و پس از رسيدن سياه مي‏شود، و در ميان آن چند دانه وجود دارد كه متأسفانه خالي از سميت نيست، در مناطق گرمسير از تنه درخت من صمغي بيرون مي‏آيد كه به آن صمغ عشقه گويند و قاعده‏آور است. در برگ و صمغ من يك ماده مسهل و قي‏آور كه خاصيت بازكنندگي عادت ماهانه زنان را دارد پيدا كرده‏اند. چون ميوه، برگ و قسمتهاي مختلف گياه من سمي هستند، بايد در مصرف آنها احتياط كنيد، ولي به مقدار كم براي جلوگيري از خونريزي در فاصله قاعده‏گي مفيد است. چون رگهاي خوني را باز مي‏كند و خونريزي را بند مي‏آورد. مقدار خوراك ميوه من ده تا دوازده عدد به عنوان مسهل است، ولي در مصارف خارجي به مقدار زيادتري مي‏توان به كار برد. براي التيام زخم و رفع التهابات پوستي دمكرده پنج گرم برگ من در يك ليتر آب جوشانده و چهار تا هشت گرم ميوه در يك ليتر آب به كار مي‏رود، و نيز مي‏توان يك تا دو گرم برگ خشك مرا با عسل مخلوط كرد و ضماد نمود. براي رفع التهابات و جلوگيري از جمع شدن شير در پستان مي‏توانيد يك مشت برگ مرا در كمي آب جوشانده و ضماد كنيد. اين مرهم براي درمان زخمهاي سياه شده نيز مفيد است، ولي بهتر آن است كه برگهاي تازه مرا له كرده، با زغال و كمي دارچين مخلوط كرده، و در محل زخم ضماد نماييد. براي معالجه كچلي مقداري از برگ مرا در سركه خيسانده، و ده شب متوالي هنگام خواب روي سر و محل زخم بگذاريد، اگر پارچه‏هاي تيره رنگ را با آب من بشوييد، به خوبي تميز شده و به صورت نو در مي‏آيد.
زبان خوراكيها جلد سوم دكتر غياث الدين جزايرى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  4:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها