0

نكاتي در رابطه با افزايش راندمان ويندوز (بخش دوم)

 
amirr136724
amirr136724
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 61
محل سکونت : teharan

نكاتي در رابطه با افزايش راندمان ويندوز (بخش دوم)

بخش دوم
بررسي راندمان ويندوز 2000 در آرايش هاي مختلف
- با تنظيمات درست مي توان ويندوز 2K ( Win 2000 ) را به حالت روميزي با بالاترين راندمان به كار گرفت. مثلا با تنظيمات سرويس هاي مديريت حافظه، دسترسي به رجيستري، ديسك I\O و غيره مي توان اين كار را انجام داد.

راندمان در حالت شبكه
W2K آماده سرويس Gigabit ( 1000Mb\Sec ) مي باشد. يعني قادر است سطوح خروجي شبكه را با استفاده از كارت هاي Gigabit به بالاترين حدبرساند. براي مثال كارت هايي كه براي استفاده از جنبه هاي پيشرفته TCP\IP مثل Chcksum Offloading و Large Send در W2K طراحي شده اند. W2K مي تواند تا 25% خروجي شبكه را بيشتر از NT Server ارايه دهد و نزديك به 4 Gbps داده را ارسال و دريافت نمايد. با انجام درست تنظيمات فوق مي توان به اين ويژگي ها دست يافت.

راندمان در حالت وب سرور
با ارتقاي NT سرور به W2K سرور در يك سرويس دهنده وب، بلافاصله راندمان افزايش مي يابد. اين پيشرفت ها در اجراي ASP و مقياس پذيري SMP مي باشد. به علاوه اجراي برنامه هاي ASP در حالت خارج از فرايند (Out-Of-process ) اجراي بهتري در W2K دارد. به علاوه، اجراي خام صفحات وب ساكن سرور ، به مقدار زيادي افزايش يافته كه اين به دليل نتايج SpecWeb96 مي باشد.

راندمان بهتر در حالت File & Print Server
با بهينه سازي بسياري از ويژگي هاي اجزاي سرور فايل مثل اندازه ميزان حافظه مجازي براي نگهداري ذخيره فايل ها ( Cache از 496 MB به 960 MB . File ) بهينه سازي تغيير مسير دهنده SMB ( SMB Redirector ) روي W2K و بهبود فايل سيستم NTFS ، ويندوز W2K مي تواند امكانات سرويس فايل بهتري را به دست دهد. با برنامه هاي محك زدن مثل NetBench . راندمان ويندوز 2K تا 26% بيشتر از NT مي باشد. در بعضي اوقات به خصوص وقتي كه اشتراك فايل ها روي يك پارتيشن ذخيره مي شوند. W2K تا بيش از 2 بار اجراي سرور فايل بهتري را نسبت به NT Server به دست مي دهد. در مقايسه با سرويس چاپ W2K تا 3 برابر بيشتر كاغذ را در ثانيه نسبت به NT چاپ مي كند. همچنين اينكه راندمان چاپ كردن. به همان نسبت به NT چاپ مي كند. همچنين اينكه راندمان چاپ كردن. به همان نسبت كه تعداد چاپگرها بيشتر مي شوند پايين نمي آيد. به علاوه W2K مي تواند تحويل (Rendering ) را در يك ، سوم زمان نسبت به NT صورت دهد و نياز به يك،سوم از وقت CPU دارد.

اجراي بهتر در حالت سرور برنامه
- W2K يك بستر بهتر براي اجراي برنامه هاي تجاري مي باشد. مقياس پذيري SMP بهتر، راندمان شبكه بهينه شده، پشتيباني از حافظه فيزيكي بيشتر باعث افزايش قدرت W2K در سرويس برنامه شده است . به علاوه پيشرفت هاي اساسي در آنچه كه Com+ ناميده مي شود. ( Com & Microsoft Transaction Server ) باعث راندمان بهتر براي اجراي برنامه هاي مبتني بر Com شده است. به علاوه قابليت هاي پردازش تراكنش Com+ مي تواند به عنوان يك مانيتور تراكنش در زمان اجرا براي بهبود برنامه هاي بانك اطلاعاتي به كار رود.

چگونه مي توان ويژگي Medio Sense را براي قطع شدن كابل شبكه (NIC ) غيرفعال نمود؟
1- دستور regedt 32 را اجرا كنيد.
2- به مسير زير وارد شويد:
HKLM\System\C.C.S\Services\Tcpip\[parameters\
3- افزودن يك مدخل جديد از نوع DWORD :
DisableDHCPMediaSense=1
- پس از اين كار آدابتور شبكه شما هنوز وضعيت ‏‎“Disconnected ” را نشان مي دهد اما فرايند نصب كلاستر مي تواند آدابتور را به شكل قابل دسترس براي ارتباط كلاستر شناسايي نمايد.
- حال كه به سئوال فوق پاسخ داديم بهتر است به ويژگي Medio Sense نگاهي بياندازيم.
ويندوز داراي ويژگي اي به نام Media Sense مي باشد. شما مي توانيد از اين ويژگي در كامپيوترهاي مبتني بر ويندوز كه از Tepip استفاده مي كنند استفاده نماييد تا بفهميد كه رسانه شما قطع نشده يا در حالت وصل قرار دارد . حالت وصل يا “ Media State “ به شكل ارتباط رسانه فيزيكي يا درج آن در شبكه تعريف مي شد براي مثال فرض كنيد يك رسانه فيزيكي 10bt يا 100bt آداپتورهاي شبكه اترنت و هاب ها اساسا يك نود وصل داشته باشند كه وضعيت اتصال فعلي را نشان مي دهند. اين همان حالتي است كه در ان ويندوز يك حالت قطع را رد رسانه كشف كند. تمام پروتكل هاي مفيد شده از آن اداپتور را حذف مي كند تا اين كه مجددا حالت وصل را شناسايي نمايد. حالت هايي وجود دارند كه شما نمي خواهيد؟؟؟ شما. اين حالت را شناسايي كند. زيرا براي اين كار مي بايستي دستكاري كوچكي در رجيستري صورت دهند. در ويندوز NT اين حالت وجود ندارد و با قطعي شبكه اين پيغام ظاهر نمي شود. وليكن در ويندوز 2000 با هر قطعي شبكه اين پيغام ظاهر مي شود. نكته جالب در اين رابطه اين است كه برخي از برنامه هايي كه قفلشان بر اساس كارت شبكه كار مي كند وقتي با اين پيغام قطعي شبكه در ويندوز 2000 مواجه مي شوند ديگر كار نمي كنند وليكن در NT اينطور نبوده و به كارشان ادامه مي دهند. فرض مي كنند كه شبكه وصل مي باشد و نيز كارت هاي شبكه مي بايستي داراي ويژگي Media Sense باشند. يعني ممكن است حتي شما كارتي بدون اين ويژگي را در ويندوز 2000 نصب نماييد وليكن با قطعي شبكه پيغامي ظاهر نشود و انگار كه شبكه وصل مي باشد. وليكن به طور كلي؟؟؟ تنظيمي وجود دارد كه ويندوز 2000 را مانند ويندوز NT نسبت به اين حالت قطعي شبكه بي تفاوت مي كند و آن مدخل Disable DHCP Media Sense مي باشد كه قبلا روش تنظيم آن را شرح داديم و باعث اجراي آن برنامه مي شود.
- نكته 1: 10b2 يا 10Base ) يا كواكيسال ( RJ-58 ) رسانه هاي مبتني بر ارتباط نيستند. بنابراين ويندوز سعي در شناسايي حالت وصل (Connect ) در آنها زمانيكه مورد استفاده قرار گيرند نمي كند.
- نكته2: پروتكل هاي NetBEUI و IPX ويژگي Media Sense را تشخيص نمي دهند.
HKLM\System\C.C.S.\Services\TCPIP\Parameters\DisableDH
CPMediaSense(DWORD-Boolean)=0.1
شرح اين مدخل: اين پارامتر رفتار DHCPMadia Sense را كنترل مي كند. اگر شما مقدار آن را يك بزنيد مشتريان DHCP و حتي غير DHCP ( none-DHCP )‌رويدادهاي Media Sonse را از رابط NIC ناديده مي گيرند. به طور پيش فرض رويدادهاي MS مشتري DHCP را فعال مي كند تا عملي انجام دهد مثل تلاش براي دستيابي به يك اجاره (Laese ) ( وقتي يك رويداد وصل اتفاق افتد) يا نامعتبر سازي رابط و مسيرها (routs ) ( زمانيكه يك رويداد قطع اتفاق افتد)
نكات : چند اثر نامطلوب ار غيرفعال سازي اين ويژگي ظاهر مي شوند. اگر دو كارت NIC داشته باشيد و اين ويژگي M.S. فعال باشد. اگر يك از NLC ها كار نكند از قيد در مي آيد (Unbound ) و مسيرهاي متصل به آن حذف مي شوند به طوريكه تمام ترافيك از NIC هاي ديگر رد مي شوند همچنين اگر يك كاربر در حال حركت(Protable Roaming ) داشته باشيد ويژگي M.S همان چيزي است كه باعث ايجاد قابليت برقراري ارتباط با هر شبكه اي مي شود و همه چيز درست كار مي كند بدون Relese.restart و renewing وغيره بعد از غيرفعال سازي M.S ويندوز با هم آيكون قطع شبكه را نشان مي دهد و دستور Ipconfig پيغام قطعي كامل را مي دهد و ليكن رابط شبكه به TCPIP مقيد شده و مي تواند با مشاهده جدول مسيرها از آن مطلع شويد و نيز سرويس كلاستر از طريق كابل Crossover قابل دسترس نمي باشد و هنگام نصب كلاستر برنامه نتواند NIC مورد نظر را شناسايي نمايد.

آموزش چگونگي نصب IPV6 ( در ويندوز سرور 2003 )
در حاليكه را ه طولاني براي شركت ها در پيش است تا به سوي آن گام بردارند وليكن IPV6 به آرامي اما مطمئن راه خود را براي ورود به محصولات باز كرده است. استفاده آن در ويندوز 2000 به طور آزمايشي مي باشد. اما در ويندوز سرور 2003 جنبه هاي كاملي از ان وجود دارد. اما از آنجاييكه IPV6 هنوز در حال يافتن راهي است تا در شبكه ها وارد شود. اما نصب آن گزينه اي پيش فرض نمي باشد. براي نصب IPV 6 . مراحل زير را دنبال نمايد:
1- ابتدا به Control Panel وارد شده و دوباره روي آيكون Network Connection كليك نماييد.
2- بر روي آداپتور شبكه اي كه قصد فعال ساختن IPV 6 را داريد كليك راست نماييد و گزينه Properties را انتخاب نماييد.
3- بر روي Install كليك نماييد.
4- از ليستي از انتخاب هاي نصب، گزينه Protocol را بپذيريد و بعد روي دكمه Add كليك نماييد.
5- مورد Microsoft TCP\IP Version را بپذيريد و بعد روي دكمه OK كليك نماييد.
IPV 6 يك رابط گرافيكي تميز ارائه نمي دهد كه مثل پيكربندي IPV 6 را از طريق يك پوشه خط فرمان جديد كه netsh نام دارد تنظيم و پيكربندي نماييد. شما مي توانيد netsh را از طريق خط فرمان چه با گزينه (Option )‌ و چه بدون آن صدا بزنيد. وقتي از طريق گزينه ها فراخواني نموديد، Netsh عمليات خواسته شده شما را انجام مي دهد. احضار netsh بدون هيچ پارامتري شما را وارد پوشه اي مي كند كه از ان مي توانيد يك ليست كامل از فرامين netsh را با تايپ علامت؟ به دست آوريد.

چرا بعد از نصب كارت شبكه در ويندوز 98 سيستم به كندي بالا مي آيد؟
بعد از نصب NIC ويندوز در حدود 10 تا 20 ثانيه معطل مي كند تا بالا بيايد و اين بدين خاطر است كه ويندوز سعي مي كند تا از كارت شبكه شما آدرس IP هاي آن را بخواهد و چون كارت شما آدرس ندارد و فقط بر روي سيستم شما نصب گرديده . نمي تواند اين آدرس را در اختيار ويندوز قرار دهد. براي اين كار به اپلت Control panel وارد شده و سپس تعيين وارد قسمت Network شويد در قسمت مربوط به پروتكل TCPIIP . يك آدرس الكي مثل 192.168.12 وارد نماييد . از اين پس وقتي سيستم را بالا مي آوريد به سرعت لود مي شود.

نقش DAM ( Direct Memory Access ) در ويندوز چيست؟
وقتي قرار باشد اطلاعاتي از طريق هارد ديسك به حافظه RAM منتقل گردد در اين فعل و انفعال CPU نيز دخالت مي كند و باعث كندي انتقال ديتا مي شود وليكن در سيستم خطوطي به نام DMA وجود دارند كه باعث انتقال سريع اطلاعات بدون دخالت مستقيم CPU مي شوند از سيستم هاي ويندوز 95 (Win98 OSR2 ) به بعد ويندوز داراي اين امكان گرديده تا بتوان اين ويژگي را در آن فعال نمود. اين كار باعث سريعتر شدن نقل و انقال ديتايي مي گردد اما قدري از حافظه و سرعت پردازش را مي بلعد كه در اكثر سيستم هاي امروزي مقدار قابل توجه ايي نمي باشند. براي فعال ساختن اين ويژگي به Device Manager وارد شده و كنترولر هارد يا CDROM را پذيرفته و گزينه Properties را بپذيريد و سپس جعبه DMA را علامت دار نماييد. به همين سادگي .

چگونه مي توان سرعت شماره گيري مودم (Dial-Up ) را افزايش داد؟
به طور پيش فرض مقدار زمان Dial Tone در ويندوز 100 ميلي ثانيه است كه مي توان مقدار كمتري مثلا 50 ميلي ثانيه را براي آن قائل شد. براي اين كار به مسير زير وارد شويد:
Modem(Properties)- Connection- Advance-Extra Settings=S11=50
گاهي اوقات DUN شماره گيري كرده و وصل مي شود و ليكن به زحمت پيغام «Connecting to Network »‌را نمايش مي دهد. يعني هنوز هم اين پيغام در حال نمايش است و مي گويد در حال وصل شدن هستم در حاليكه شماره گيري تمام شده. در اين مسئله مقصر خود DUN مي باشد زيرا پروتكل هاي اضافه ايي را در حال بايند نمودن مي باشد. جهت حل اين مشكل بر روي آيكون ISP ي مورد نظرتان كه بر اساس كارت اينترنت درست كرده ايد كليك راست نموده و گزينه properties رابپذيريد. سپس موارد Server Types و بعد Logon to Network را انتخاب نماييد. ابتدا اين گزينه را غيرفعال نماييد و بعد پروتكل هاي اضافي چون NetBEUI و IPX\SPX Compatible را بدون علامت نماييد. اين كار به سيستم مي گويد كه فقط از پروتكل معروف TCP\IP استفاده نماييد و نه پروتكل هاي ديگر.

ترمينال سرويس چيست و چگونه استفاده مي شود؟
- ترمينال سرويس برنامه اي است كه بر روي ويندوز 2000 تا نسخه هايي از NT نصب مي شود و امكان مديريت از راه دور و در اختيار گيري صفحه يا ميز كار سرور از راه دور را براي هر مشتري كه از ترمينال سرويس استفاده مي كند فراهم مي سازد. TS براي كار از پروتكل RDP يا Remote Desktop protocol استفاده مي نماييد كه ارتباط ميان سرور و مشتري را برقرار مي سازد. هر كاربر مي تواند در يك لحظه چندين جلسه كاري داشته باشد كه مستقل از هم به اجراي برنامه مي پردازند. TS از برنامه هاي 16و 32 بيتي به برنامه هاي راس برنامه هاي مبتني بر متن و 4PC هاي دستي پشتيباني مي نمايد. اين برنامه در دو حالت Application و Administrator نصب و اجرا مي شود. در حالت اول اگر مجوز نداشته باشيد ناچار بايد هر سه ماه يكبار برنامه را مجددا نصب نماييد . كاربر مي تواند بدون Logoff از يك جلسه كاري خارج شود. بهتر است TS را بر روي يك سرور عضو به جاي كنترل حوزه نصب نماييد. زيرا منابع سرور را به سرعت كاهش مي دهد. براي رسيدن به راندمان بالا بهتر است از كارتهاي NIC ، با راندمان بالا و يا چندين NIC استفاده نماييد و نيز از هارد ديسكهاي قوي و فايل سيستم NTFS جهت امنيت و كارايي بالا استفاده نماييد. كامپيوترهاي كلدينت نيازي به قدرت پردازش بالا ندارند. يعني از كلونيت ها مثل داس يا WFW از نسخه 16 بيتي كلدينت استفاده مي كنند. براي اين مشتريها مي بايستي پروتكل TCP\IP نصب شود و براي PCهاي دستي از ويژگي HPC3.0 استفاده نماييد. كاربران معمولي يا سبك (ligth ). كاربران ساخت يافته مبتني بر وظيفه ( Task-based )‌ و كاربران پيشرفته. كاربران وظيفه گرا فقط يك برنامه مثل اكسل را در يك لحظه اجرا مي كنند. كاربران ساخت يافته يك يا دو برنامه با كمترين پردازش را اجرا مي كنند مثل پردازش كلمه و مرورگر وب وليكن كاربران پيشرفته بيش از يك برنامه را اجرا مي نمايند. TS به 10MB فضاي RAM اضافي براي كاربران سبك (Light )‌ و حدود 21MB براي كاربران پيشرفته نياز دارد.
برنامه هاي 16 بيتي راندمان كار را پايين مي آورند و اجراي آن ها مي تواند درصد كاربراني را كه پردازنده پشتيباني مي كند تا 40% كاهش دهد و ميزان حافظه را تا 50% براي هر كاربر افزايش دهد.
 

چهارشنبه 8 دی 1389  4:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها