0

هارد درايوهاي رکورد شکن!

 
amirr136724
amirr136724
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 61
محل سکونت : teharan

هارد درايوهاي رکورد شکن!

سال 2004 براي صنعت هارد درايو همراه با انواع واقسام نوآوري ها بود. شرکت هاي مختلف در اين سال تنها به افزايش ظرفيت ذخيره سازي هاردهاي موجود بسنده نکردند و با توليد فن آوري هاي پيشرفته ، آينده اي روشن براي اين صنعت در سال آينده ترسيم کردند.
به اين ترتيب مي توان اميدوار بود که سال آينده ميلادي سال تحول هارد درايوها خواهد بود.شرکت توشيبا در سال 2004 بر روي هارد درايوهايي کار مي کرد که به گفته اين شرکت اولين مدل از هاردهايي هستند که اطلاعات را به صورت ستون وار يا خطي ذخيره مي کنند، فن آوري که به کمک آن مي توان حجم بيشتري از اطلاعات را بر روي هارد درايوهاي کوچکتر ذخيره کرد.
اين فن آوري با توليد هارد درايو MK4007GAL به ثبت رسيد. اين هارد با ضخامت 5 ميليمتري که داشت ، مي توانست 40 گيگا بايت اطلاعات را در خود جاي دهد.
اين فن آوري همچنين براي توليد MK8007GAH نيز بکار گرفته شد تا صفحه هارد درايوي با قطر 1.8 اينچ با حجم اطلاعاتي 80 گيگا بايت نيز توسط اين شرکت به توليد برسد.
وقتي بيت هاي اطلاعاتي که در واقع بارهاي مغناطيسي ميکروسکوپيک هستند، قرار است بر روي هارد درايو ذخيره شوند، بايد در کنار يکديگر بر روي صفحه هارد بنشينند.
بدليل دافعه اي که اين بارهاي ميکروسکوپيک نسبت بهم دارند، کاملا نمي توانند در کنار همديگر قرار بگيرند وفاصله اي بين آنها بوجود مي آيد که خالي از هر نوع بيت است.

از طرف ديگر اين دافعه به مرور زمان باعث انحراف مسير قرار گرفتن اطلاعات نيز مي شود، که اين امر مي تواند از کيفيت اطلاعات ذخيره شده بکاهد.
با اين تکنولوژي جديد که اطلاعات به صورت ستوني در کنار يکديگر قرار مي گيرند، هر دوي اين مشکلات به نحو چشمگيري بر طرف شده است. به اين ترتيب علاوه بر اين که از فاصله بين بيت هاي اطلاعاتي کاسته مي شود، کيفيت ذخيره سازي اطلاعات نيز با لا خواهد رفت.
براي ساخت هاردهايي که بتوانند از اين فن آوري بهره ببرند قبل از هر چيز به ماده ترکيبي مناسبي براي ساخت صفحه هارد نيازاست که توانايي ذخيره اطلاعات به صورت ستوني را داشته باشد و سپس هد پيشرفته اي که بتواند اطلاعات ستوني را بخواند.
به گفته سخنگوي شرکت توشيبا تا کنون اين شرکت توانسته است ماده سازنده صفحه وهمچنين فن آوري کارکرد هد مناسب اين صفحه را بدست بياورد.
اين شرکت قصد دارد، توليد انبوه هاردهاي 40 و 80 گيگا بايتي خود را در نيم سال اول سال 2005 براه بياندازد.همچنين شرکت فوجيتسو که از جمله توليد کنندگان هارد درايوهاي کوچک قابل حمل است ، توانسته هارد درايوي با ظرفيت 100 گيگابايت توليد کند.
جالب اينجاست که اين هارد درايو بر خلاف مدلهاي قبلي که سرعت چرخش صفحه آنها 4200rpm بود، سرعت چرخشي معادل 5400rpm دارد.اين در حالي است که اين شرکت توانسته است مصرف اين هارد را بنحو چشمگيري کاهش دهد.
توليد چنين هارد درايوي در ابعاد کوچک ، ظرفيت 100گيگابايت و دور چرخشي بيش از 4200rpm را مي توان تحولي در اين صنعت به حساب آورد.
با بکار گيري اين هاردها در دستگاههاي laptop علاوه بر اينکه مصرف باتري آنها کاهش مي يابد، حجم اطلاعات ذخيره شده در آنها نيز تا 100 گيگا بايت افزايش مي يابد.
از طرف ديگر شرکت Seagate که از توليد کنندگان اصلي هارد درايو است ، يک ماه پيش رکورد ذخيره اطلاعات در هارد درايو را شکست و توانست 400 گيگابايت اطلاعات را در يک هارد درايو به نام باراکودا جاي دهد.
اين هارد درايو از فن آوري SATA استفاده مي کند که سرعت انتقال اطلاعات آن چندين برابر مدل هاي معمولي است.اين هارد همچنين از سيستم NCQ نيز بهره مي برد. سيستم NCQ مي تواند استهلاک اطلاعات در حين انتقال را به صفر برساند و علاوه بر سرعت ، کيفيت اطلاعات انتقال داده شده را نيز بالا ببرد.
سرعت چرخش صفحه اين هارد 7200rpmاست.اين شرکت قصد دارد در ماههاي آينده هارد درايوي با مشخصات بالا و سرعت چرخش 10000 دور در دقيقه را وارد بازار نمايد.
هارد درايوي با ظرفيت 400 گيگابايت در 10000rpm غير قابل تصور است!
اين در حالي است که قدرتمند ترين هارد درايوهاي شرکت Maxtor با ظرفيت 300گيگابايت ، سرعت چرخشي در حدود 4500rpm دارند.در حال حاضر محصول جديد شرکت Seagate با اين حجم عظيم ذخيره اطلاعاتي ، کاربرد عمومي چنداني ندارد و از آن ، بيشتر براي ايستگاههاي کامپيوتري استفاده مي شود.
ولي نکته مهم اين است که نياز کاربران به ذخيره اطلاعات با حجم بالاتر همواره رشد صعودي داشته وروزي خواهد رسيد که همين هارد درايو 400 گيگا بايتي نيز نمي تواند نياز آنها را برآورده کند.

چهارشنبه 8 دی 1389  4:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها