0

راویان 50 امتیازی

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 7998
محل سکونت : اصفهان

راویان 50 امتیازی

نگاهی به انتفاضه اول و دوم و سوم فلسطین

 

انتفاضه نخست فلسطین(انتفاضه سنگ)

ہا زیر گرفته شدن چند کارگر فلسطینی توسط یک کامیون اسرائیلی و شهادت 4 فلسطینی آغاز شد و فلسطینیان این تصادف را قتل عمد دانستند و روز بعد در هنگام تشییع پیکرها به مقر ارتش رژیم صهیونیستی در جبالیا سنگ زدند. در مقابل سربازان صهیونیست اقدام به شلیک تیر هوایی کردند. فلسطینیان نیز با باران سنگ و کوکتل مولوتف جواب آن‌ها را دادند. این باعث شد ارتشیان درخواست نیروی کمکی کنند. این جرقه اولیه انتفاضه اول فلسطین بود. ولی کار به همین جا ختم نشد و انتفاضه شهر به شهر گسترش یافت. در آن انتفاضه 1300 فلسطینی شهید شدند .

بالاخره شعله های این انتفاضه در سال 1991 فروکش کرد و با امضای توافقنامه اسلو میان رژیم اشغالگر قدس و سازمان آزادی بخش فلسطین در سال 1993 به طور کامل متوقف شد.

 راویان 50 امتیازی

انتفاضه دوم فلسطین( انتفاضه الاقصی)

 

15 سال پیش در روز 28 سپتامبر سال 2000 و در پی ورود «آریل شارون» نخست وزیر وقت رژیم اشغالگر قدس به مسجد مبارک الاقصی به همراه تعداد زیادی از نظامیان ارتش صهیونیستی، انتفاضه دوم فلسطین موسوم به انتفاضه اقصی شعله ور شد.

روز 28 سپتامبر یادآور روزی است که شارون با ورود به مسجد الاقصی و گشت زنی در صحن های آن باعث تحریک احساسات فلسطینیان و بروز درگیری میان نمازگزاران مسلمان و نظامیان صهیونیستی شد و در پی این درگیری ها 7 فلسطینی شهید و بیش از 250 نفر دیگر زخمی شدند و در عین حال 13 نظامی صهیونیست هم مجروح شدند.

در آن زمان درگیری های شدیدی در شهر اشغالی قدس درگرفت که منجر به زخمی شدن ده ها فلسطینی شد و این درگیری ها خیلی زود به تمامی شهرهای کرانه باختری و باریکه غزه نیز سرایت پیدا کرد و نام "انتفاضه الاقصی"  به خود گرفت.

"محمد الدره" کودک شهید فلسطینی که در دومین روز انتفاضه اقصی به شهادت رسید، نماد انتفاضه دوم فلسطین به شمار می رود و فایل ویدیوئی ضبط شده توسط شبکه تلویزیونی فرانسه در تاریخ 30 سپتامبر 2000 به خوبی صحنه های ترور این کودک 11 ساله را که در کنار پدرش در پشت یک مانع بتنی در خیابان صلاح الدین در جنوب شهر غزه پناه گرفته بود، به تصویر کشیده است.

ترور این کودک فلسطینی توسط ارتش صهیونیستی احساسات خشم ملت فلسطین را در نقاط مختلف برانگیخت و باعث راه اندازی تظاهرات های خشم و وقوع درگیری میان نظامیان ارتش صهیونیستی و شهروندان فلسطینی شد که در پی آن ده ها نفر از آنها شهید و یا زخمی شدند.

انتفاضه دوم فلسطین در مقایسه با انتفاضه نخست شاهد درگیری های بیشتر و افزایش عملیات های نظامی و درگیری ها میان مقاومت فلسطین و ارتش صهیونیستی بود و بر اساس آمارهای رسمی دو طرف منجر به کشته شدن 4412 فلسطینی و زخمی شدن 48 هزار 322 نفر شد و در طرف مقابل نیز 1069 صهیونیست به هلاکت رسیده و 4500 نفر دیگر زخمی شدند.
در جریان این انتفاضه مناطق مختلف کرانه باختری و باریکه غزه در معرض تجاوزات نظامی ارتش صهیونیستی قرار گرفت و هزاران باب منزل ویران و هزاران دونم از اراضی کشاورزی تخریب گشت.

از جمله مهمترین حوادثی که در زمان انتفاضه الاقصی روی داد ترور "رحبعام زئیفی" وزیر گردشگری وقت رژیم صهیونیستی به دست مبارزان جبهه خلق برای آزادی فلسطین بود.

شارون در آن زمان سعی در ترور شمار زیادی از رهبران درجه یک احزاب سیاسی و گروه های نظامی مقاومت فلسطین را داشت تا شعله های انتفاضه اقصی را خاموش کرده و گروه های مقاومت و در راس آنها مجموعه شهید ابو علی مصطفی دبیر کل جبهه خلق را تضعیف کند و از سوی دیگر، شیخ احمد یاسین بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی "حماس" را ترور کند.
انتفاضه دوم فلسطین در مقایسه با انتفاضه نخست شاهد پیشرفت در ابزارهای مورد استفاده مقاومت بود که مهمترین وسایل مورد استفاده در آن سنگ و بطری های آتش زا بود.

انتفاضه دوم فلسطین بالاخره در تاریخ 8 فوریه سال 2005 و با توافق آتش بسی که میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی در اجلاس "شرم الشیخ" امضا شد، خاموش شد، اما ناظران بر این باورند که با توجه به عدم دستیابی طرفین به هیچ گونه راه حل سیاسی و تداوم درگیری ها در شهرهای کرانه باختری، این انتفاضه ها همچنان ادامه دارد.

 

 راویان 50 امتیازی

 

آغاز انتفاضه سوم فلسطین

 در هفته های گذشته حملات هوایی رژیم صهیونیستی به غزه وتاخت وتاز در قدس و کرانه باختری و نیز دستگیری، ترور، زندان، شکنجه، توهین به مقدسات و محاصره به اوج خود رسیده ، و خون فلسطینی ها را به جوش آورده است.

انتفاضه سوم فلسطينيان در راه است

علل و عوامل درگیری ها

علل و عوامل درگیری های اخیر را می توان به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم کرد. مهمترین عامل اثرگذار مستقیم در بروز درگیری ها، ورود وزیر کشاورزی اسرائیل به همراه شهرک نشینان صهیونیست به داخل مسجد الأقصی به منظور برگزاری مراسم عید غفران یهودی بود که با عید قربان مصادف شده بود و با مقاومت نمازگزاران مسجد الأقصی به منظور جلوگیری از هتک حرمت مسجد توسط صهیونیست ها مواجه شد که از سوی نظامیان صهیونیست مورد حمله وهدف گلوله های پلاستیکی و گازهای اشک آور قرار گرفتند به گونه ای که منجر به زخمی و مجروح شدن تعداد زیادی از نمازگزاران فلسطینی شد.

اما عوامل غیر مستقیم عبارتند از سیاست های قلع و قمعی که رژیم صهیونیستی و نتانیاهو نسبت به غزه و کرانه باختری در دستور کار خود قرار داده است که در شهرک سازی، مصادره زمین های فلسطینی ها و ویران ساختن خانه ها، ایست وبازرسی های مکرر ونیز قتل و ترور وبازداشت های مستمر و محاصره همه جانبه غزه در طول سالهای گذشته ظهور وبروز یافته است.

آیا انتفاضه سوم در راه است؟

 

 n00136884-b

همچنین روزنامه هاآرتص در این زمینه نوشت: انتفاضه سوم در راه است. بعد از سالها امتناع اسرائیل از یافتن راه حل سیاسی برای حل وفصل مشکلات میان ما و فلسطینی ها، و کشتن، ویران ساختن خانه ها و مصادره زمین های آنها و نبود هیچ گونه افق و امیدی برای فلسطینی ها، به دون شک انتفاضه سوم شکل خواهد گرفت.

 

 
       
شنبه 26 دی 1394  11:10 AM
تشکرات از این پست
salma57 mosabeghat_ravabet shirdel2 ria1365 ali_81 ehsan007060 unknown amayen nargesza rbahar91 qodrat setareh_1373
دسترسی سریع به انجمن ها