0

اسم من «چوب چيني» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «چوب چيني» است!

خون را تصفيه مي‏كنم. در معالجه ناراحتي‏هاي رواني بي‏همتا هستم. از پيشترفت سرطان جلوگيري مي‏كنم. يكي از خواص بي نظيرم، از بين بردن جذام است. علاج كند ذهني هستم و از خواص بي‏شماري برخوردارم كه كمتر كسي از آن مطلع است...
فارسي من چوب چيني است و به زبانهاي فرنگي به من ژين سگ گويند و اينكه عده‏اي از لغت‏نويسان اسكوئين را كه گياه ديگري است چوب چيني ترجمه كرده‏اند اشتباه مي‏باشد.
عربي من جنسه و جنسج است. هزار سال پيش من در داخل حصار چين محبوس بوده و كسي از خواص معجزه‏آساي من جز چينيها اطلاع نداشت و به همين جهت دركتب دانشمندان و پزشكان بزرگ ايراني «محمد بن زكرياي رازي» و «شيخ الرئيس ابوعلي سينا» وارد نگرديم و چون پايه طبابت در اروپا را كتب دو دانشمند نامبرده تشكيل مي‏داد، به همين جهت اروپاييان اطلاع كافي در مورد من نداشت، ولي اخيرا پي به خواص من برده و كارخانه‏هاي بزرگ داروسازي مشغول مطاله مي‏باشند تا بتوانند خواص دارويي مرا پيدا كرده و از آن بهره‏برداري نمايند، غافل از اينكه پس از باز شدن ديوار چين عده‏اي از پزشكان ايراني مانند حكيم ميرعمادالدين شيرازي، حكيم ميرزاقاضي يزدي، حكيم مير محمد تهراني و حكيم مؤمن، روي من قبلا مطالعه كرده و خواص استفاده از من را پيدا كرده‏اند و چنانچه كارخانه‏هاي بزرگ داروسازي بخواهند مي‏توانند تمام اينها را در كتب ايراني خوانده و از آن بهره‏برداري نمايند.
زادگاه اصلي من چين است و چون مرا در جاهاي ديگر بكارند يا سبز نمي‏شوم و يا تغير ماهيت داده بسياري از خواص خود را از دست مي‏دهم. چنانچه صاحب كتاب مخزن الادويه توانست ريشه مرا با مقداري خاك قرمز زادگاه اصلي من بدست آورد و آن را در باغچه منزل خود در مرشد آباد بكارد. گياه من روئيد، ريشه آن شيرين‏تر از گياه چيني ولي خواص آن كمتر بوده و چون سال ديگر ريشه جديد را كاشتند پوسيده و سبز نگرديد. اخيرا نيز در آمريكا، ژاپن، كره و بسياري از كشورهاي ديگر مرا كاشته‏اند ولي هيچكدام مانند گياه اصلي من نيست. من براي تقويت قوه باه و برگشت شهوت مأيوسان، تصفيه خون و معالجات رواني و انواع جنون، ماليخوليا و مانيا و معالجه امراض صعب العلاج مثل انواع سرطان و تومورهاي بدخيم و خوش خيم و زخمهاي پليد و چركين جذام، فلج، رعشه، تشنج امتلايي (اسپاسم)، سردرد مزمن، درد شقيقه، كندي ذهن، حواس پرتي، و فراموشي مفيد مي‏باشم. ريشه من كمي خواب‏آور، پيشاب‏آور و قاعده‏آور مي‏باشد و سريع النفوذ در رگهاي موئين بوده و براي بسياري از امراض تجويز شده‏ام. بزرگترين خاصيتي كه داروسازان سنتي ايران به من نسبت داده‏اند و داروسازي جديد از آن بي‏اطلاع است معالجه بيماري اوراق كه به ندرت ديده مي‏شود و اخيرا در ايران چند مورد ديده شده است، نوعي خوره عصبي است، در اين بيماري كه از نوك انگشتان شروع مي‏شود مغز خاكستري عصب به تدريج خورده شده و به تدريج از بين مي‏روند. به اين جهت به آن زمور عضلاني نيز مي‏گويند.
همينكه اين خوره به اعصاب قلب رسيد، بيمار تلف مي‏شود. حداكثر دوره اين بيماري از تاريخ ابتلا تا رسيدن مرگ كمتر از دو سال و دو ماه مي‏باشد. نام فرنگي بيماري اوراق (ساركو) مي‏باشد. خاصيت ديگري كه داروسازان سنتي ايران به آن داده‏اند، درمان معتادان به ترياك مي‏باشد كه شرح مفصل آن در قراباد كبير نوشته شده است.
قسمت مورد استفاده من ريشه‏ام مي‏باشد و در بازار متأسفانه ريشه‏هاي ديگر را به جاي ريشه من مي‏فروشند مخصوصا در بازار اروپا بيشتر ژين سنگ ژاپني كه فقط شباهت به ريشه من دارد زياد ديده مي‏شود. اينكه مي‏گويند چوب چيني را نبايد با يك نمك و ترشي خورد صحيح نيست.
عشه چيني
من نوعي ساقه زيرزميني هستم كه مرا از چين و ژاپن مي‏آورند و غالبا مرا با چوب چيني ترجمه كرده‏اند. عربي من جزوار چيني است و منافع چوب چيني را ندارم. من، بي‏بو، بدون طعم چوب چيني كمي شيرين است. من داراي تانن صمغ بوده و خاصيت مسهلي دارم و نبايد مرا با گياه عشبه معمولي كه خود را قبلا در زبان خوراكيها معرفي كرده است اشتباه كرد. من در كنار بحر خزر نيز مي‏رويم و نوع ايراني من براي تصفيه خون و نقرس مفيد است و بهترين دارو براي معالجه سفليس مي‏باشم.
زبان خوراكيها جلد سوم دكتر غياث الدين جزايرى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  12:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها