0

اسم من «پرسياوشان» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «پرسياوشان» است!

درمان كننده تنگ نفس هستم. اگر به سنگ كليه دچاريد، مرا مصرف كنيد. با سر درد دشمنم و استنشاقم براي برطرف كردن زكام اثر فراوان دارد. تقويت كننده مو هستم. زخمهاي چركين را مداوا مي‏كنم. يكي ديگر از خواص من درمان سرفه و نرم كننده سينه است...
فارسي من پرسياوشان است. به من پرسياوش سنبل پرسياوشان هم مي‏گويند. شعر الجبل شعر الجبار شعر الجن شعر الجنازير شعر الكلاب‏شعر الغول كربرالبئر كنرةالقنا جعدةالقنا ساق الاسود ايوصيف از القاب من مي‏باشد. تركان به من "بالديري قره" مي‏گويند، من از خانواده سرخسها مي‏باشم. گياه زيباي من در جاهاي مرطوب و ديوار چاهها و اماكن نمناك در اطراف تهران، پس قلعه، اطراف شهرري، مازندران گيلان، گرگان مخصوصا بندر گز، بلوچستان و خوزستان مي‏رويد. يك نوع من به پرسياوشان سياه معروف است و به آن سرخس بلوط و به تركي " قره بالديري قره" مي‏گويند. نوع قرمز من براي طحال مصرف زياد دارد. در نواحي البرز و اطراف درياي مازندران زياد مي‏رويد و اعراب به آن لحاءالغول، شعر الغول، پرسياوشان احمر و به تركي «قيرميزي بالديري قره» مي‏گويند. يك نوع مرغوب من پرسياوشان كانادايي است كه تركي آن "قانادا بالديري قره" مي‏باشد، يك نوع مكزيكي هم دارم كه اعراب به آن كربزةالبئرمكسيكيه مي‏گويند. گياه من پاياست، يعني ريشه آن در زمين مي‏ماند و سال بعد ساقه تازه مي‏دهد، از ساقه‏هاي زيرزميني من همه ساله شاخ‏هاي سبز به درازاي 15 تا 20 سانتي‏متر، با دمبرگي صاف به رنگ قهوه‏اي تيره خارج مي‏شود. قسمت مورد استفاده من بيشتر برگهاي دراز من است كه داراي بويي ضعيف و طعمي گس است و داراي صمغ، مواد قندي، تانن، ترشي مازويي و يك ماده تلخ و كمي اسانس مي‏باشد. مصرف من بيشتر براي نرم كردن سينه و درمان سرفه است و به همين جهت عده‏اي به من دواءالصدر هم گفته‏اند. سينه را نرم كرده و اخلاط آن را از بين مي‏برم. مسهل سودا، بلغم و صفراي موجود در معده و روده‏ها هستم. تنگ نفس را درمان مي‏كنم. سينه را زهكشي مي‏نمايم. براي ريه، طحال و سنگ كليه مفيد مي‏باشم. ادرار و عادت ماهيانه زنان را باز مي‏كنم و خون نفاس را بند مي‏آورم و به همين جهت مرا براي اخراج مشيمه تجويز كرده‏اند. استنشاق جوشانده من جهت باز شدن بيني و زكام و خنازير و بواسير و دنبل سودمند است. خوردن گرد خشك من براي اسهال مفيد مي‏باشد، ضماد پخته آن ورم بيضه را فرو مي‏برد. و ضماد تازه آن براي زخمهاي پليد و چركين و داءالثعلب مفيد مي‏باشد، مشروط بر اينكه آن را خوب و به سختي بر محل ريزش مو بمالند، ضماد سوخته من جهت جلوگيري از ريزش مو و روياندن آن سود فراوان دارد ماليدن و پاشيدن سوخته ساقه‏هاي من روي زخمهاي چركين و خوره‏اي نافع است. از دمكرده دو تا سه درصد برگ من كه با قند يا عسل شيرين شده باشد، به مقدار سه فنجان در روز براي گريب نزله و برنشيت توصيه شده است. معمولا كمي شير هم يه آن اضافه مي‏نمايند. و عده‏اي توصيه كرده‏اند كه آن را با شربت شقايق با افيون كاهو (شير خشك شده ساق كاهو) مصرف نمايند.
زبان خوراكيها جلد سوم دكتر غياث الدين جزايرى

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

چهارشنبه 8 دی 1389  12:02 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها