0

مجمع عمومی سازمان ملل: حضور آمریکا در عراق زمینه‌ساز ظهور داعش شد

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

مجمع عمومی سازمان ملل: حضور آمریکا در عراق زمینه‌ساز ظهور داعش شد

 

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد حضور آمریکا در عراق زمینه‌ساز ظهور گروهک تروریستی داعش را فراهم کرد.

خبرگزاری فارس: مجمع عمومی سازمان ملل: حضور آمریکا در عراق زمینه‌ساز ظهور داعش شد

«موگن لیکتفت» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری  روسیه گفت تجاوز آمریکا به عراق اشتباهی بود که به دشمنی و ظهور داعش منتهی شد.

«موگن لیکتفت» در این گفت‌وگو ضمن اشاره به حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003  بیان داشت این اقدام اشتباه آمریکا شرایط ظهور گروهک تروریستی داعش را مهیا کرد.

وی ادامه داد «ما نمی‌توانیم استثنا قایل شویم و بگوییم که تجاوز به عراق در سال 2003 دلایل مختلف داشت، من مثل باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فکر می‌کنم که حمله به عراق،‌ تصمیم اشتباهی بود.»

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل افزود «اما خطرناک‌تر از آن [تصمیم] این بود که تصمیم‌گیرندگان هیچ ایده مشخصی نداشتند و هیچ ایده‌ای از اجتناب بحران‌های بیشتر داخلی در آن کشور نداشتند و همین زمینه‌ای را فراهم کرد که داعش بخش‌هایی از عراق را بگیرد.»

لیکتفت معتقد است باید جامعه‌ای دموکراتیک و فراگیر در عراق و توافقی که مزایای اقلیت‌ها را در نظر بگیرد، فراهم شود. وی تاکید کرد وقتی به دنبال راه‌حلی برای بحران سوریه هستیم باید تجربه تاسف‌بار عراق را در نظر بگیریم.

این مقام سازمان ملل ضمن اشاره به برنامه شورای امنیت سازمان ملل گفت، قرار است ماه ژانویه دولت سوریه و معارضان بر سر میز مذاکره بنشینند.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ادامه داد «انتخابات برگزار خواهد شد اما قبل از آن باید چهارچوب قانونی اساسی این اطمینان را به مسیحیان، علویان، دروزی‌ها و کُردهای داخل سوریه احساس امنیت کنند که هیچ انتخاباتی اقلیت‌ها را سرکوب نمی‌کند».

وی تصریح کرد این نکاتی بود که در عراق به آنها توجه نشد و بخشی از مشکلات منطقه بوده است.

لیکتفت افزود در مشارکت‌های آینده سازمان ملل برای ایجاد و ثبات صلح، باید این موارد را در نظر بگیرند و در غیر اینصورت جنگ‌های داخلی برای مدتی بسیار طولانی ادامه خواهند داشت.

وی اظهار امیدواری کرد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در تاریخ 18 دسامبر به تصویب رسید، در عمل هم اجرایی شود، به جنگ پایان دهد، فرآیند سیاسی آغاز شده و بر تخریب داعش متمرکز باشد.

 

پنج شنبه 10 دی 1394  11:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها