0

بعیدی ن‍ژاد: فروش 9 تن اورانیوم به پایان رسید

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بعیدی ن‍ژاد: فروش 9 تن اورانیوم به پایان رسید

حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه با انتشار یادداشتی از اجرایی شدن عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم به روسیه خبر داد.

 

بعیدی ن‍ژاد: فروش 9 تن اورانیوم به پایان رسید

به گزارش ایرنا حمید بعیدی نژاد روز سه شنبه در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: طی روز گذشته یکی از سخت ترین مفاد برجام در یکی از پیچیده ترین عملیات نقل و انتقال ذخایر اورانیوم از ایران به اجرا در آمد.
اجرای این عملیات حداقل حاصل دو ماه کار شبانه روزی بود و اجرای این عملیات پیچیده درهماهنگی با روسیه و قزاقستان صورت گرفت.
نروژ و آذربایجان نیز در این عملیات مهم نقش داشتند. در این عملیات ایران حدود 9 تن ذخایر اضافی اورانیوم غنی شده و همچنین ضایعات مربوط به صفحات سوخت تولید شده خود را به کشور روسیه فروخت و بر اساس قیمت استاندارد بین المللی معادل آن از روسیه کیک زرد خریداری و وارد نمود. به اضافه بر اساس ترتیبات تفاهم شده صفحات نیمه ساخته سوخت هسته ای نیز در روسیه نگهداری و با اعلام نیاز ایران جهت تکمیل با وساطت آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان باز گردانده می شوند.


بعیدی نژاد می نویسد: به این ترتیب برای اولین بار با یک قدم بلند کشورمان به جمع صادر کنندگان مواد غنی شده هسته ای پیوست. با پیوستن کشورمان به صادر کنندگان سوخت هسته ای تمام صنعت هسته ای کشورمان به تعریف جدیدی در تبیین هدف گذاری خود با تعاریف متعارف صنعتی و تجاری جهان دست یافت و به نوعی از یک عملیات دور که بر محور غنی سازی و انبار آن در داخل بود رهایی یافت. برای اولین بار پس از آغاز به کارسوخت هسته ای در ایران، فرآیند غنی سازی در ایران وجهه ای کاملا تجاری و صنعتی پیدا کرد. این در حالی است که تجارت مواد غنی شده سوخت هسته ای در دنیا تنها در انحصار کشورهایی به اندازه ی کف یک دست می باشد. این اولین عملیات فروش مواد غنی شده سوخت هسته ای از سوی ایران در بازارهای بین المللی می باشد.


وی افزود: در عملیات تکمیلی، همچنین به طور همزمان ایران توانست مجموعا در دو بخش دویست تُن کیک زرد از مرغوب ترین نوع آن در جهان از روسیه و قزاقستان وارد نماید که بعد از آخرین واردات کیک زرد در قبل از انقلاب اسلامی از آفریقای جنوبی، اولین حجم واردات کیک زرد به کشورمان می باشد. برای آنکه تصوری از حجم قابل ملاحظه دویست تُن واردات کیک زرد به کشور داشته باشید فقط باید در نظر بگیرید که کل میزان کیک زرد مصرف شده در فرآیند غنی سازی ایران از ابتدای آغاز غنی سازی تا امروز بالغ بر یکصد و بیست تُن کیک زرد بوده است.
با این واردات ذخایر کیک زرد، پیشبرد تمامی برنامه غنی سازی کشورمان تا سال های طولانی تضمین گردیده است. این عملیات در شرایطی اجرا شده است که واردات کیک زرد توسط ایران بر اساس قطعنامه های موجود شورای امنیت ممنوع می باشد. دست مریزاد به آقایان دکتر ظریف و دکتر صالحی که هدایت این عملیات پیچیده را برعهده داشتند.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 9 دی 1394  8:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها