0

> شهدا> دفاع مقدس > ايرج آبگون

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

> شهدا> دفاع مقدس > ايرج آبگون

شهدا> دفاع مقدس > ايرج آبگون


شهيد ايرج آبگون


 

 

تاريخ تولد :1342

نام پدر :

تاریخ شهادت : -/--/1367

محل تولد :همدان /ملاير /-

طول مدت حیات :25

محل شهادت :مريوان

مزار شهید :مفقودالجسد

ايرج آبگون در سال 1342 در استان همدان شهرستان ملاير در يک خانواده‌ي مذهبي و اصيل متولّد شد. او پس از اخذ مدرک ديپلم علوم‌تجربي و قبولي در آزمون در سال 1361 وارد دانشگاه امام علي (ع) شد و پس از طي سه سال تحصيل به همراه ساير دوستان گردان نصر بعد از انقلاب فارغ‌التحصيل شد.
او جواني بود خوش‌اندام، جوان‌مرد، پاک و باتقوا به سرکشان سرکش و يار مظلومان و ضعفا بود و به ورزش کشتي علاقه داشت. قدي بلند و همتي والا و هيکلي تنومند و چابک داشت؛ قبل از عمليات بيت‌المقدس 5 در منطقه‌ي عمومي مريوان او فرمانده گروهان يکي از گردان‌هاي لشکر 23 تکاور بود. به طوري که وقتي آن‌ها را در مقر در کنا رودخانه‌اي چند کيلومتر بالاتر از پادگان شهيد رسول عبادت مريوان ملاقات کردم، مي‌گفت: « من به حول و قوه‌ي الهي و به همت سربازان و توکّل به خدا، هدفم را سريع خواهم گرفت و درسي فراموش‌نشدني به دشمن خواهم داد. »
سرانجام شب عمليات فرا رسيد. هجوم آغاز شد او خودش در حين پيشروي، مورد اصابت گلوله مستقيم دشمن قرار گرفت. مي‌خواستند او را تخليه کنند ولي فرياد مي‌زد: مرا رها کرده و به پيشروي ادامه دهيد. در همان حال سربازانش را به جلو هدايت کرد. در آن تاريکي شب خدا مي‌داند که باز هم گلوله به او اصابت کرد يا نه؟ همان‌طور که دلش مي‌خواست، سريعاً هدف تسخير شد. فردا صبح وقتي هوا روشن شد، سربازان و ديگر کارکنان پايور اثري از فرمانده‌ي شجاع و باروحيه‌ي خود نديدند.
آري او و معاون باايمانش يدالله پيراني در سال 1367 در سن 25 سالگي مفقودالاثر شدند؛ اي کاش ارتفاعات مرزي مريوان نحوه‌ي شهادت مظلومانه‌ي آنان را برايمان به تصوير مي‌کشيدند تا شايد تسلّي خاطري براي تنها دختر به جامانده و چشم به راه ايرج آبگون مي‌شد.

منبع:مطالب ارسالي از سازمان ايثارگران نيروي زميني ارتش

 
 
سه شنبه 7 دی 1389  3:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها