0

امتداد خون از ۵۳ تا ۹۳

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

امتداد خون از ۵۳ تا ۹۳

در تاریخ ۷ دی ماه سال ۵۳ با ریخته شدن خون شهید «آیت الله غفاری» در توسط ساواک تا امروز شاهد شهادت افراد متعددی بودیم که این تاریخ سالروز شهادتشان است. ازجمله «شهید عباس بالو، ناصر کاکاوند، ابوالفضل محمودیان، احمد محمودیان و محمدحسین محمودیان» در سال ۵۷ و قیام مردم قزوین، شهید «سیدمهدی فاضل الحسین» سال 59 در روزهای ابتدایی دفاع مقدس و شهید «سردار حاج حمید تقوی» فرمانده اسبق دفاع مقدس در سال 93 براثر گلوله داعشیان شهید مدافع حرم در عراق.

 

شهید آیت الله غفاری، شهید عباس بالو، شهید ناصر کاکاوند، شهیدان محمودیان، قیام مردم قزوین، شهید سیدمهدی فاضل الحسین، شهید حمید تقوی

خونی که در 53 روان شد

حضرت آیت الله العظمی حسین غفاری، سال ۱۲۹۵ ش در آذرشهر تبریز قدم به عرصه حیات گذاشت. وی پس از شدت گرفتن فعالیت های انقلابی غفاری که طی سال های ۱۳۵۰ ش تا ۱۳۵۳ ش در قالب مبارزات مخفیانه به اوج خود رسید، ساواک سرانجام او را در تیرماه سال ۱۳۵۳ ش دستگیر کرد و ضمن بازرسی از منزل وی به تعداد زیادی اعلامیه دست یافت. در زندان، روزهای متمادی به بازجویی در خصوص این اعلامیه ها و نیز ارتباط وی با حضرت امام (ره) گذشت. مأمور ساواکی که در این دوره بازجوی آیت الله غفاری بود، در پایان گزارش بازجویی خود چنین نظر داده است: «در مجالس مذهبی به هنگام بیان احکام اسلامی از فرصت استفاده و اعمال خلفای بنی امیه را با وضع روز تشبیه نموده و بدین ترتیب اقدامات و اصلاحات حکومت پهلوی را تخطئه و با توسل به شواهد تاریخی مردم را نسبت به هیئت حاکمِ بدبین و علیه دولت تحریک نموده است.» آیت الله غفاری سرانجام براثر شکنجه و فشارهای وارده در تاریخ هفتم دی ماه سال ۱۳۵۳ هجری شمسی در سن پنجاه وهشت سالگی به شهادت رسید.

خون هایی که 57 در قزوین ریخت

نقطه آغاز قیام خونین 7 دی مردم قزوین از تجمع مردم در روز ششم دی ماه آغاز شد. مردم قزوین پس از تجمع در مسجدالنبی (ص)، با تظاهرات و دادن شعار به خیابان آمدند، منزل صاحب یک مشروب فروشی در خیابان بلاغی موردحمله قرار گرفت و سینما مهتاب نیز موردحمله واقع شد.همچنین در درگیری ای که بین مأمورین هنگ ژاندارمری قزوین و چهار تن از شهروندان به وقوع پیوست براثر اصابت گلوله و تیراندازی، سه نفر به شهادت رسیدند.در این روز غم بار 5 نفر از جوانان قزوینی به نام های عباس بالو، ناصر کاکاوند، ابوالفضل محمودیان، احمد محمودیان و محمدحسین محمودیان به شهادت رسیدند. شهید محمدحسین محمودیان اولین شهید خبرنگار قزوین است. حسین محمودیان ۲۱ ساله که از چند ماه پیش همکاری خود را با روزنامه اطلاعات آغاز کرده بود، در این روز درحالی که همراه دو پسرعمویش دوربین عکاسی خود را در دست گرفته بود و قصد داشت از جریان وقایع و تظاهرات آن روز قزوین برای روزنامه اطلاعات عکس بگیرد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

خونی که برای رسیدن به سعادت جاری شد

سیدمهدی فاضل الحسین در اولین روز از سال 1338 در جوار امام رضا (علیه السلام) چشم به جهان گشود و هفتم دی ماه 1359 با عنوان فرمانده واحد تخریب لشکر 5 نصر (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) در اهواز جام شهادت را سر کشید.

نقطه آغاز قیام خونین 7 دی مردم قزوین از تجمع مردم در روز ششم دی ماه آغاز شد. مردم قزوین پس از تجمع در مسجدالنبی (ص)، با تظاهرات و دادن شعار به خیابان آمدند، منزل صاحب یک مشروب فروشی در خیابان بلاغی موردحمله قرار گرفت و سینما مهتاب نیز موردحمله واقع شد.

مادر شهید از نحوه اطلاع از شهادت فرزندش این گونه روایت می کند: هنگام شهادت سید مهدی، پسر دیگرم (سید حسین) نیز، در منطقه بود. سید حسین خودش پیکر سید مهدی را به مشهد آورد. ولی آن شب به خاطر اینکه لباس هایش خونی بود و برای اینکه ما از شهادت مهدی باخبر نشویم، به منزل یکی از دوستان می رود و صبح، اول با خواهرش تماس می گیرد و به او می گوید: مهدی به خاطر مجروحیت به بیمارستان مشهد آمده و با مادر برای دیدنش بروید. وقتی دخترم خبر مجروحیت مهدی را به من داد، سریع به بیمارستانی که حسین آدرسش را داده بود رفتیم که در آنجا با پیکر پاک شهید مهدی روبرو شدم. وقتی جنازه را دیدم، در آغوشش گرفتم و گفتم: خوشا به سعادتت که به شهادت و به هدفی که داشتی رسیدی.

امتداد خون در 93 بر شن های کربلا

سردار حاج حمید تقوی یکی از افتخارات منطقه کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون و فرزند روستای ابودبس روستایی از توابع بخش مرکزی اهواز، عصر روز شنبه، هفتم دی ماه سال گذشته در درگیری های منطقه بلد عراق در استان صلاح الدین هدف تک تیرانداز تکفیری داعش قرارگرفته و به شهادت رسید.
 این سردار بزرگ که فرماندهی محور سامرا را بر عهده داشت در درگیری با تروریست های تکفیری داعش به اسطوره ای بی بدیل تبدیل شد. دلاوری های این مجاهد بزرگ در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هشت ساله به عنوان سند استقامت و پایداری ایرانیان در صحیفه تاریخ و خاطره زمان ثبت و ماندگار است.
پدر شهید در عملیات خیبر و برادر وی در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسیدند؛ اما مجاهد غیرتمند سال های متمادی جهاد علیه مستکبران عالم، تنها مزدش شهادت بود تا با ریختن خون پاکش بر شن های کربلا به مرید و مرادش لبیک بگوید.

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

یک شنبه 6 دی 1394  5:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها