0

چند تا راست و دروغ درباره چاقي

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

چند تا راست و دروغ درباره چاقي

تاكنون درباره رژيم‌هاي چاقي يا لاغري مطالب گوناگوني شنيده‌ايد. امروزه در آشفته بازاري كه در اين زمينه وجود دارد، هر كس مدعي ابداع روشي خارق‌العاده است و ادعاي خود را به چند يا چندين مورد افرادي كه با رژيم‌هاي او موفق بوده‌اند، مستند و مزين مي‌كند

 

حتي برخي مدعي معجزه در رژيم درماني نيز شده‌اند و آن‌چنان در اين زمينه بي‌محابا اسب ادعا را به جولان درآورده‌اند كه مي‌گويند گوي سبقت را از متخصصان خبره و اهل علم و فن حتي در كشورهاي پيشرفته‌اي كه خود پديد آورنده و پرورنده اين علم نوپا بوده‌اند، ربوده‌اند و روش‌هاي نوظهور آن‌ها به مراتب كاراتر و موثرتر است. گر چه چنين ادعاهايي براي متخصصان، پوشالي و بي‌مايه است، ممكن است براي برخي گول‌زننده و فريبنده باشد. از قضا اقبال عمومي به اين ”رژيم‌هاي مشتري پسند“ نيز بيشتر است. از آن‌جا كه ابزارهاي نظارتي در اين زمينه ضعيف‌اند و كنترل چنداني نيز بر اخبار و شايعات منتشره در  اين زمينه نمي‌شود، بازار شايعات و اخبار نادرست و حتي افسانه‌ها در اين زمينه پررونق است. اين امر باعث فريب افكار عمومي و گمراهي مردم شده و سبب شده است تا تميرز سره از ناسره دشوار شود.

اخبار نادرست و غيرعلمي كه بعضا توسط همين نامتخصصان و سودجويان دامن زده مي‌شود، چنان زياد است كه اشاره به آن‌ها در اين مقابل نمي‌گنجد، اما به اختصار به چند مورد از آن‌ها اشاره مي‌كنم:

دروغ: اگر مي‌خواهيد لاغر شويد فقط يك نوع غذا را از يك گروه غذايي خاص بخوريد، زيرا بدن شما تحمل هضم انواع مختلف غذاها را به يك باره ندارد.

راست: وقتي شما غذا مي‌خوريد تعداد كمي از اندام‌هاي بدن شما درگير هضم غذا هستند و به صورت خودكار آنزيم‌هايي را براي اين كار ترشح مي‌كنند. دستگاه گوارش كاملا قادر است تا انواع غذاها را هر وقت كه به او داده مي‌شود، هضم كند و بدن قادر است كه به خوبي محصول نهايي هضم را جذب و ذخيره كند.

دروغ: گريپ‌فروت، كرفس و يا آب كرفس و ... كالري بيشتري مي‌سوزانند و لاغركننده‌اند.

راست: همه غذاها حاوي كالري هستند. اگر گريپ‌فروت هم زياد بخوريد، چاق مي‌شويد.

دروغ: آب‌ليمو و سركه سيب سوزاننده چربي هستند.

راست: هيچ ماده‌غذايي وجود ندارد كه بتواند به تنهايي سبب سوزاندن چربي در بدن شود. در حقيقت آن‌چه باعث سوختن (سوخت و ساز) چربي در بدن مي‌شود، كم خوري و البته پرتحركي است. نتيجه آخرين تحقيقات متخصصان تغذيه در آمريكا نشان داده است كه مصرف قرص‌هاي سركه سيب عوارض گوارشي بدي بر جاي گذاشته است.

دروغ: شما با قوانين استثنايي و آسان ما در مدت كوتاهي به مقدار فراواني از وزن خود را از دست مي‌دهيد.

راست: بيشتر رژيم‌هاي كاهش وزني كه اين ادعا را دارند، به هيچ وجه آسان نيستند و در حقيقت قوانين پيچيده‌اي دارند و به محاسبه نيازهاي پروتئيني بدن، محاسبه گرم‌هاي كربوهيدرات‌، تركيب غذاهاي گوناگون، زمان و نحوه غذا خوردن، خريدن موادغذايي مخصوص و برنامه‌ريزي منوي روزانه نياز دارند. در ضمن اين رژيم‌ها بسيار گران‌قيمت و پرخرج هستند.

دروغ: رژيم‌هاي پر پروتئين و كم كربو‌هيدرات بسيار محبوب‌اند، زيرا كارآيي دارند.

راست: همان‌گونه كه بارها اشاره كرده‌ام، رژيم‌هاي پر پروتئين با تنها چيزي كه سر و كار ندارند، كاهش چربي است. كاهش وزني كه از اين رژيم‌ها به دست مي‌آيد، بسيار ناپايدار است و مدت كوتاهي پس از پايان رژيم، وزن بدن به سرعت افزايش مي‌يابد. كاهش وزن در چنين رژيم‌هايي بيشتر به سبب از دست رفتن آب بدن و تحليل بافت عضلاني است. محبوبيت اين رژيم‌ها بيشتر بدان علت است كه برخي از مردم در پي راه‌هاي سريع براي كاهش وزن هستند. اگر اين رژيم‌ها كارآيي داشتند، چاقي اين همه گسترش نمي‌يافت.

دروغ: رژيم پر پروتئين به مغز انرژي مي‌رساند.

راست: مغز براي تامين انرژي تنها از گلوكز كه نوعي كربوهيدرات است،‌ استفاده مي‌كند نه از پروتئين. اگر كربوهيدرات كافي در رژيم غذايي وجود نداشته باشد، بدن از روش‌هاي ديگر براي تامين انرژي استفاده مي‌كند. يكي از آن روش‌ها تجزيه پروتئين و تبديل آن به آمينواسيد است كه در نهايت، آن را به گلوكز تبديل مي‌كند تا مورد استفاده بدن قرار گيرد. اين كار سبب تحليل عضلات و بافت‌ها مي‌شود كه در بالا به آن اشاره كرديم.

دروغ: اگر مي‌خواهيد شكم شما كوچك شود، دراز و نشست انجام دهيد. اگر مي‌خواهيد از قسمت ران لاغر شويد، پاي خود را بالا و پايين كنيد و بقيه جاها نيز به همين ترتيب.

راست: شما نمي‌توانيد تعيين كنيد كه از كدام قسمت بدن لاغر شويد. وقتي شما رژيم كاهش وزن مي‌گيريد، از همه جا لاغر مي‌شويد. دراز و نشست فقط عضلات را سفت‌تر مي‌كند. اما اگر آن‌قدر چربي در شكم شما باشد، نمي‌توانيد عضله خود را به هيچ وجه ببينيد.

دروغ: مردم با رژيم‌هاي كم چرب لاغر مي‌شوند يا اين‌كه براي لاغر شدن تنها كافي است چربي را از غذا حذف كنيد.

راست: اين ادعا ممكن است درست باشد، تنها در صورتي كه از يك رژيم كم‌كالري پيروي كنيد. مردم هنگامي چاق مي‌شوند كه در مصرف كالري زياده‌روي مي‌كنند. رژيم‌هاي كم چرب ضرورتا كم كالري نيستند. كاهش مصرف چربي (نه قطع كامل آن) قدم اول است. شما بايد مصرف غذاهاي پركالري ديگر را هم قطع كنيد.

دروغ: با خوردن ميزان مشخصي پروتئين، كربوهيدرات و چربي، لاغر خواهيد شد.

راست: كاهش وزن به ميزان دريافت انرژي و مصرف آن بستگي دارد. هر گاه دريافت انرژي بيشتر از مصرف آن باشد، چاق خواهيد شد و بر عكس. بنابراين، بايد با افزايش فعاليت بدني و ورزش ميزان مصرف انرژي را بالا برد.

دروغ: اين رژيم ”انقلابي“ مي‌تواند ”كدهاي ژنتيكي“ شما را دوباره تغيير دهد.

راست: شما ژن‌هاي خود را به ارث برده‌ايد و هيچ رژيمي نمي‌تواند كدهاي ژنتيكي شما را تغيير دهد.

دروغ: هزاران نفر با برنامه‌ريزي ما موفق بوده‌اند. تنها كافي است نگاهي به آمارهاي ما بيندازيد.

راست: داستان‌هاي موفقيت در رژيم بيشتر روايي هستند و مستند و مستدل نيستند. موارد شكست كه اغلب زياد است اصلا گفته نمي‌شود و آمارها مجهول و غيرواقعي هستند.

دروغ: پاك كردن بشقاب غذا يك وظيفه اجتماعي و يا حتي ديني است. به بچه‌ها گفته مي‌شود، بشقابت را تمام كن. بچه‌هايي هستند كه گرسنه‌اند و اين غذاها را ندارند كه بخورند.

راست: پاك كردن بشقاب خودتان يا فرزندتان بقيه گرسنگان دنيا را نجات نمي‌دهد. اگر واقعا مي‌خواهيد كمك كنيد، كمتر غذا درست كنيد و پولي را كه در پي آن پس‌انداز كرده‌ايد به گرسنگان و يا موسسات خيريه اختصاص دهيد.

دروغ: رژيم درمانان چيزي درباره ”تغذيه مدرن“ نمي‌دانند.

راست: در واقع رژيم درمانان تنها متخصصاني هستند كه در اين زمينه صلاحيت علمي و عملي دارند و هرگز سودمندانه عمل نمي‌كنند و تحت تاثير ادعاهاي كذب افراد حقه‌باز قرار نمي‌گيرند.

منبع مجله موفقیت - محمد تقي انوشه

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

شنبه 5 دی 1394  8:31 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها