0

درخواست ظریف برای قرار گرفتن «سیا» در صدر فهرست گروه های تروریستی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

درخواست ظریف برای قرار گرفتن «سیا» در صدر فهرست گروه های تروریستی

 

پس از آن که چندی پیش روزنامه الحیات از درگیری لفظی وزرای خارجه ایران و اردن بر سر لیست گروه های تروریستی خبر داد، حالا نشریه فارین پالیسی نیز با انتشار جزئیات بیشتری از گفت و گوهای پرتنش نیویورک درباره سوریه نوشت که براساس آن ظریف در این نشست خواستار قرار گرفتن نام سازمان سیا در فهرست گروه های تروریستی شده است.

 

به گزارش ایسنا این نشریه در بخشی از گزارش خود در مورد مذاکرات حل بحران سوریه که 27 آذر در نیویورک برگزار شد، نوشت: «بحث های بین‌المللی برای مستثنی کردن گروه های شبه نظامی سوریه از گفت‌وگوهای صلح منجر شد تا محمد جواد ظریف دیپلمات ارشد ایران، هفته گذشته پس از آن که دولت یک کشور رقیب [اردن] پیشنهاد داد نام سپاه پاسداران نیز در فهرست گروه های تروریستی قرار گیرد، تهدید کند که باید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در صدر فهرست سازمان های تروریستی قرار گیرد. » فارین پالیسی در ادامه با تشریح جزئیات بیشتری از تنش لفظی ظریف و همتای اردنی اش نوشت: «ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن که ماموریت داشت فهرستی از گروه های تروریستی در سوریه را ارائه کند، رونوشت فهرست اولیه خود را روز جمعه گذشته به وزیران امور خارجه داد تا درباره آن در بین اعضای گروه حمایت از سوریه صحبت شود.

 

این فهرست شامل گروه هایی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و دیگر متحدان دولت سوریه تا یگان های حفاظت از خلق متعلق به شبه نظامیان کرد که مورد حمایت آمریکا است و گروه های اسلامی تندرو مانند احرار الشام و جیش الاسلام بود. وزیر امور خارجه ایران بلافاصله برخاست و با عصبانیت هشدار داد که اگر گفت‌وگو درباره تروریسم سوریه به سمت ایران معطوف شود ما آماده هستیم فهرست خود را معرفی کنیم. وی گفت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در صدر فهرست او قرار دارد. » به نوشته فارین پالیسی «ظریف تنها کسی نبود که اعتراض کرد. دو دیپلمات از لبنان و عراق نیز پس از قرار گرفتن یک حزب سیاسی متعلق به نبیه بری رئیس مجلس لبنان و شبه نظامیان از جمله عصائب اهل الحق مرتبط با دولت عراق نیز اعتراض کردند. » به گزارش فارس یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست می‌گوید: «ظریف شوکه شده بود. » یک مقام آمریکایی اظهارات وزیر خارجه ایران را «صحبت هایی نیش‌دار» توصیف کرده و گفته است که این اظهارات به عنوان یک پیشنهاد واقعی جدی گرفته نشده است. وی گفته است: «این ناشی از خشم او از وجود نام سپاه در لیست بود. استدلال او هم این بود که چون این یک نهاد دولتی است، پس ما هم سیا را در فهرست قرار می‌دهیم. »

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 5 دی 1394  7:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها