0

ظریف: اگرعین قانون کنگره رفتار شود،حتما نقض برجام است

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

ظریف: اگرعین قانون کنگره رفتار شود،حتما نقض برجام است

 
منتظر چگونگی اجرای قانون روادید هستیم
 
ظریف: اگرعین قانون کنگره رفتار شود،حتما نقض برجام است رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در تازه ترین واکنش به قانون ضدایرانی کنگره آمریکا درباره قانون روادید گفت: «اگرعین قانون کنگره رفتار شود حتما نقض برجام است، اما اگر دولت آمریکا همان طور که وزیر خارجه این کشور اعلام کرده، از امکانات خود استفاده کند، مانع از اجرای برجام نخواهد شد؛ باید ببینیم این قانون (روادید) چگونه اجرا می شود.»
 
به گزارش ایرنا نشست های خبری وزیر خارجه کشورمان با همتایانش که این روزها متراکم تر شده، همچنان تحت الشعاع قانون ضدایرانی محدودیت ویزاست. روز گذشته هم محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با لوندگ سورسورن، وزیر خارجه مغولستان در پاسخ به سوالی درباره مصوبه اخیر کنگره آمریکا و محدودیت سفر به ایران اظهار کرد: «همان طور که قبلا اعلام کردم ما با دولت آمریکا به عنوان نماینده کل آمریکا مواجه هستیم و کاری به کنگره و قوانین آن نداریم. دولت آمریکا وظایف مشخصی را بر اساس مقررات بین الملل، حقوق بین الملل و ضوابطی که بین دولت ها وجود دارد، عهده دار است.» وی این موضوع را از مشکلات داخلی آمریکا دانست و اضافه کرد: «خود دولت آمریکا باید مشکلات داخلی اش را به روش هایی که خودش می داند حل کند و این قاعده روابط بین المللی است. تصمیم گیری داخلی نمی تواند هیچ دولتی را از تعهدات بین المللی اش مصون کند یا تعهدات بین المللی را از دوش یک دولت بردارد؛ این توقعی است که ما از دولت آمریکا داریم.»
 
نامه کری، اعلام یک سیاست است، باید ببینیم چگونه اجرا می شود
ظریف به نامه اطمینان کری اشاره کرد که در آن رسما اعلام کرده که اجازه نخواهند داد قانون جدید مانعی در جهت اجرای برجام باشد و از امکاناتی که در خود این قانون وجود دارد از جمله امکان اجرا نشدن قانون یا امکاناتی که خارج از قانون وجود دارد، استفاده خواهند کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی درباره این نامه گفت: «این یک اعلام سیاست توسط دولت آمریکاست، ما باید ببینیم که این سیاست چگونه اجرا می شود، نحوه اجرای این سیاست و این که آیا ایالات متحده در ارائه روادید تبعیضی قائل می شود یا خیر و این مسئله تعیین کننده خواهد بود که نقضی صورت گرفته است یا نه.»
 
نامه کمیسیون امنیت ملی در اولین جلسه هیئت نظارت بررسی می شود
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین با سوالی درباره نامه اعضای کمیسیون امنیت ملی به شورای عالی امنیت ملی مواجه شد. نامه ای که در آن خواسته شده بود اقدامات اعتمادساز ایران تا تعیین تکلیف مصوبه کنگره متوقف شود. ظریف درباره این نامه تصریح کرد: «هیئت نظارت بر اجرای برجام، مسئول نظارت بر حسن اجرای برجام است و وزارت امور خارجه هم یک عضو این هیئت است. حتما در اولین جلسه هیئت نظارت این نامه – اگر به هیئت نظارت نوشته شده باشد – بررسی می شود و هیئت نظارت درباره آن تصمیم گیری می کند.» ظریف افزود: ما هم به سهم خودمان گزارشی از اقداماتی که انجام داده ایم و تحولاتی که در این زمینه صورت گرفته، ارائه می کنیم. ظریف گفت: گزارش به هیئت نظارت ارائه خواهد شد و این هیئت نظارت است که در نهایت باید تصمیم بگیرد شرایط چگونه است.
 
در 10 روز گذشته ده ها ایمیل و تماس با آمریکا داشته ایم
وی با بیان این که همچنان پیگیر این مسئله (قانون روادید) هستیم، اظهار کرد: شاید در طول 10 روز گذشته علاوه بر ملاقات حضوری که بنده با آقای کری در نیویورک داشتم، ده ها ایمیل و تماس دیگر بین بنده و ایشان وبین همکاران من با همکاران ایشان صورت گرفته است. همین طور تماس هایی با اتحادیه اروپا در این راستا انجام شد و اعضای 1+5 منافع زیادی دارند که باعث می شود مانع از اجرای چنین قوانین تبعیض آمیزی شوند. رئیس دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد: تماس هایی در گذشته بوده و همچنان هم ادامه دارد؛ امیدواریم این روش ها مانع از ایجاد هرگونه خللی در اجرای جدی برجام شود.نامه کری به ظریف و اطمینان از تأثیرنداشتن این قانون بر تعهدات آمریکا در برجام یکی از نتایج پیگیری هایی است که ظریف به آن اشاره کرده است. نامه ای که دستگاه دیپلماسی آن را تضمینی محکم و تعهدی حقوقی دانسته، اما تأکید کرده باید منتظر اجرای این قانون در عمل باشیم. رؤسای قوای مقننه و قضاییه و سایر مسئولان کشورمان هم در چند روز اخیر بر مغایرت این قانون با برجام تأکید کرده اند. این قانون علاوه بر ضربه به منافع اقتصادی اروپا و آمریکا، سرمایه گذاری و گردشگری در ایران در دوران پسابرجام را به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد. در همین حال موسویان عضو پیشین تیم هسته‌ای نیز  با تاکید بر اینکه باید قانون جدید کنگره را جدی گرفت گفت: دولت باید محکم‌کاری های بیشتری انجام دهد.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 3 دی 1394  8:04 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها