0

ناتو ناامیدانه درپی راه فراری از افغانستان

 
bardia_m
bardia_m
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6374

ناتو ناامیدانه درپی راه فراری از افغانستان

به گزارش خبرگزاری مهر ، روزنامه "فرانکفورترآلگماینه" در تحلیلی نوشت: بعد از گذشت نه سال از جنگ افغانستان ناتو در معرض خطر شکست قرار گرفته است. شعار اوباما مبنی بر اینکه این جنگ درست انتخاب شده به پیروزی منتهی می شود دیگر اعتبار ندارد.

 

نویسنده در ادامه خاطر نشان کرد زمانی که ناتو در سال 2005 خود را در افغانستان در یک شرایط ناپایدار احساس کرد هنوز اعتقاد داشت که ادامه این جنگ برای او سود دارد بنابراین به تغییر استراتژی در این جنگ روی آورد. اما امروز نه سال بعد از گذشت این عملیات سازمان آتلانتیک شمالی در معرض خطر ناکامی در این جنگ قرار دارد.

 

نویسنده با اشاره به اینکه از زمان تغییر راهبردهای ناتو در افغانستان هیچ اتفاق مثبتی در این کشور رخ نداده است در بخش دیگری از این مطلب نوشت: بر اساس گزارشی که حکومت آلمان اخیرا درباره شرایط افغانستان ارائه داده است حضور نظامی دائما در حال رشد ناتو در افغانستان به یک بهبود دائمی و پایدار شرایط امنیتی در این کشور منجر نشده است.

 

بر اساس این گزارش رکود حاصل از ضعف های ناتو در افغانستان بعد از گذشت نه سال زمان از دست رفته دیگر به سادگی قابل جبران نیست.

 

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب یک مسابقه بین اعضای ائتلاف برای برگشت از افغانستان تحت فشار زمان را از نتایج چنین شرایطی ارزیابی کرده و نوشت : تاریخ اواسط 2011 برای شروع برگشت نیروهای نظامی بیگانه از افغانستان تا پایان 2014 برای برگشت کامل نیروهای نظامی از این کشور از زمان انتخاب اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در سال 2008 در دستور کار قرار گرفته بود.

 

البته شعار اوباما مبنی بر اینکه این جنگ درست انتخاب شده به پیروزی منجر می شود دیگر اعتبار ندارد.اکنون موضوع تنها رسیدن به یک موفقیت نسبی می باشد تا تاریخهای تعیین شده برای برگشت را به نوعی از سر بگذرانند البته اگر اجرایی کردن آن عملی باشد. این در حالی است که برلین و بروکسل شک جدی خود را به تحقق چنین وعده ای از طرف اوباما اظهار کرده اند.

 

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: این در حالی است که ژنرال پتریوس و برخی از فرماندهان نظامی ناتو در افغانستان با صراحت درباره کاهش گروههای نظامی در این کشور هشدار داده و زمان بیشتری را برای دستیابی به یک به زعم خود موفقیت پایدار درخواست کرده اند.

 

به این ترتیب بین رهبران سیاسی و نظامی در افغانستان درباره چگونگی در پیش گرفتن استراتژی نظامی در این کشور اختلاف نظر و کشمکش وجود دارد. این مسئله زمانی جدی تر می شود که برنامه های ناتو به منظور بازسازی و آموزش نیروهای افغان در پس این اختلاف نظرها باقی می مانند. به گونه ای که بر اساس ارزیابی های کارشناسان نظامی ناتو کیفیت و شایستگی نیروهای امنیتی افغان به خصوص در سطح رهبران آنها بسیار ناقص است.

 

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب با اشاره به اینکه با توجه به انتخابات ریاست جمهوری دو سال دیگر در آمریکا رهبران سیاسی در این کشور باید در عرض این دو سال بنای موفقیت در جنگ افغانستان را بسازند نوشت: به این ترتیب قابل پیش بینی است که این اجبار برای دستیابی به موفقیت در آمریکا تضادها و اختلاف علایق اعضای ناتو درباره مسئله افغانستان را افزایش خواهد داد.


سه شنبه 7 دی 1389  1:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها