0

سرمای دی ماه در جبهه ها

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

سرمای دی ماه در جبهه ها

سرمای دی ماه در جبهه ها

یلدایی برای کرمانشاه

آخرین روز پاییز و بلندترین شب سال یعنی شب اول دی ماه که به یلدا موسوم است یادآور مادرانی است که برای دل خوشی بچه ها میوه، سیب، هندوانه، پرتقال، آجیل و...تهیه کرده بودند، بچه ها در انتظار جشن یلدا در دنیایی کودکانه خویش غرق شادی بودند، آسمان آرام و بی صدا بود شاید آرامشی قبل از طوفان لکه های سیاه آسمان را تیره وتار کرد و دشمن روسیاه تر از همیشه به سیاهی خود افزود شهر غرق خون و ماتم شد شادی کودکان با ضجه ها و ناله ها آمیخته شد و اخبار چنین حکایت کرد: در آخرین روز خزان دیوانگان بعثی وحشیانه ترین جنایت خود را کرمانشاه آفریده و در شلوغ ترین ساعات و پرتراکم ترین مناطق مردمی که بر اساس سنت دیرینه در انتظار یلدای خود بودند به خاک و خون کشیدند.
ساعت 12:30 و 16:25 دقیقه 30/9/1365 میدان آزادی فکوچه یخچال، میدان شهید گمنام، سبزه میدان، چهارراه آبادانی مسکن، کارخانه نساجی، هوانیروز، صالح آباد، کشمیر، شریعتی، دلگشا، دانشجو، کوی فرهنگ، خیابان شهید اشک تلخ، مدرس، محوطه بانک مرکزی، پادگان شهید بروجردی، خیابان نواب، جلوخان، وکیل آقا، پل چوبی و میدان جوانشیر کرمانشاه را با بمباران های خوشه ای موردتهاجمی بسیار ناجوانمردانه قرار داده و عیش مردم مظلوم را به تیش مبدل ساختند و همچنین ساعت 12:30 دقیقه همین روز نقاط مسکونی اسلام آباد نیز موردتهاجم ددمنشانه دشمن قرار گرفت. شهدا یلدای خونین کرمانشاه بالغ بر یک صد نفر و مجروحین آن بیش از 300 نفر بوده اند.

کربلای چهار متوقف شد

03/10/65 عملیات کربلای چهار با «رمز محمد رسول الله (ص)» در منطقه عملیاتی غرب اروندرود آغاز شد. عملیات کربلای چهار به همت نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفت. رزمندگان پرتوان سپاه اسلام در این عملیات ضمن پاک کردن منطقه عملیاتی از لوث وجود دشمن تعداد کثیری از آنان را به هلاکت رسانده یا به اسارت گرفتند.
به دلیل لو رفتن توسط فرد خبیثی که بعدها پناه شد، با شکست مواجه شد. برای این عملیات ۳۰ هزار پاسدار رسمی به جنوب اعزام شده بودند. عملیات کربلای ۴ در همان نیم روز مجبور به توقف شد.

چهارم دی ماه

با توجه به نتایج عملیات کربلای ۴ و شرایط خاص آن زمان، طی ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ طرح ریزی شد و در ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد ۱۹ دی ماه ۱۳۶۵ درحالی که فرماندهان عراقی در مرخصی بسر می بردند، در یک غافلگیری استراتژیکی از منطقه ای که به هیچ عنوان دشمن تصور حمله از آن نقطه را نداشت، این عملیات شروع شد

19 نفر از مردم بی گناه ایران در روز 4 دی ماه طی سال های 1359 تا 1384 توسط گروهک تروریستی منافقین در ایران ترور شدند.
نقش رزمندگان گردان امام محمدباقر (ع) که متشکل از رزمندگان منطقهٔ آران و بیدگل بود، در جنگ تحمیلی در عملیات کربلای ۴ و ۵ بسیار شاخص بود. در این عملیات که به منظور تسخیر بصره و با اتکا به اصل غافلگیری آغاز شد، رزمندگان گردان امام محمدباقر (ع) به عنوان خط شکن وارد عمل شدند و با تقدیم شهدای بسیار، افتخار آفریدند. به همین مناسبت ۴ دی ماه به عنوان روز ایثار و شهادت در آران و بیدگل به ثبت رسیده و قرار است در این روز، دستگاه های اجرایی برنامه های متناسبی را اجرا کنند.

دو روز برای عراق

65/10/6 منجر به انهدام اسکله ام القصر عراق از سوی ایران شد.
نهم دی ماه مصادف است با سالروز اعدام «صدام حسین»، دیکتاتور سابق عراق که پس از اثبات جرمش مبنی بر کشتار 143 تن از شیعیان دجیل به دار آویخته شد.

لا اله الالله، محمد رسول الله

60/10/12 عملیات محمد رسول الله (ص) باهدف آزادسازی ارتفاعات مرزی در منطقه نو سود و هانی گرمله، تصرف دو شهرک بیاره و طویله عراق، بستن راه های تردد ضدانقلاب و تأمین منطقه عمومی اورامانات با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پاوه و مریوان و لشکر 28 سنندج به اجرا درآمد. در این عملیات، منطقه طویله عراق تصرف شد اما به دلیل مشکلاتی رزمندگان اسلام قبل از عملیات به مواضع خود بازگشتند. این عملیات با رمز لا اله الالله، محمد رسول الله انجام شد.

نصر با علم الهدی

دوشنبه 15 / 10 / 1359؛ عملیات نصر بعد از 15 دقیقه آتش تهیه رأس ساعت 10 صبح طی یک تک هماهنگ شده به فرماندهی شهید حسین علم الهدی آغاز شد. مرحله اول عملیات در ساعت 16 روز 15 / 10 / 1359 با پیروزی به پایان رسید و عراق با از دست دادن نفراتی به میزان یک تیپ زرهی و 2 گردان پیاده هنوز خود را نیافته بود، لذا نیروهای خودی می توانستند از این فرصت به دست آمده استفاده کنند و ضمن تخلیه غنائم، مواضع خود را مستحکم سازند؛ که متأسفانه به دلیل عدم پیش بینی و ایجاد تمهیدات لازم برای تحقق امر فوقی، گام مؤثری در این مسیر برداشته نشد.

15 روز پس کربلای چهار

با توجه به نتایج عملیات کربلای ۴ و شرایط خاص آن زمان، طی ۱۵ روز عملیات کربلای ۵ طرح ریزی شد و در ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد ۱۹ دی ماه ۱۳۶۵ درحالی که فرماندهان عراقی در مرخصی بسر می بردند، در یک غافلگیری استراتژیکی از منطقه ای که به هیچ عنوان دشمن تصور حمله از آن نقطه را نداشت، این عملیات شروع شد.

سرمای دی ماه در جبهه ها

از ضربت تا توکل

عملیات ضربت ذوالفقار منطقه در جبهه میانی - ایلام و میمک باهدف بازپس گیری ارتفاعات میمک از تاریخ 9/10 تا 59/11/20به وقوع پیوست.
عملیات توکل در ساعات اولیه بامداد 59/10/20 آغاز شد. هدف عملیات آزادسازی سرپل اشغالی دشمن در شرق کارون، آزاد کردن جاده ماهشهر-آبادان و شکست حصر آبادان و درنهایت پاک سازی دشمن از شرق کارون و رسیدن به مرزهای بین المللی بود. عملیات توکل آخرین تلاش زرهی ایران در طی جنگ ایران و عراق بود. تقریباً تمامی اشکالاتی را که به عملیات نصر می توان وارد دانست در مورد عملیات توکل نیز صادق هستند.

محدود و نامنظم

عملیات ظفر 5 در راستای برای ایجاد سردرگمی دشمن و بهره برداری نیروهای خودی در خطوط پدافندی جبهه شمالی و به صورت تهاجمی و با اجرای آتش در شامگاه 22 دی ماه 1366 به صورت محدود و نامنظم آغاز شد. نیروهای خودی با شنیدن رمز «یا زهرا (سلام الله علیها)» به انهدام چندین مرکز نظامی ارتش عراق پرداختند.

سومار

عملیات کربلای شش در روز 23 دی ماه سال 1365، با رمز یا فاطمه الزهراء (س) در منطقه عمومی سومار (به وسعت تقریبی 100 کیلومترمربع) آغاز شد. رزمندگان اسلام در این عملیات بیش از 60 کیلومتر از خاک میهن اسلامی را آزاد کردند.

کوه های صعب العبور

عملیات بیت المقدس 2 در تاریخ 66/10/25و با رمز مقدس «یا زهرا (س)» در منطقه عملیاتی شمال سلیمانیه و باهدف آزادسازی ارتفاعات غرب شهر ماووت عراق آغاز شد.
نیروی زمینی سپاه پاسداران به عبور از موانع طبیعی و مصنوعی بسیار سخت از قبیل کوه های صعب العبور پوشیده از برق رودخانه خروشان قلاچولان میدان ها متعدد مین، تله های انفجاری، سنگرهای کمین و سیم های خاردار یورش بی امان خود را به موضع دشمن آغاز می کنند.
امید است تا با یاری خدا بتوانیم در این ماه ضمن گفتگو با رزمندگان و خانواده شهدای عملیات های مربوط به دی ماه، معرفی کتاب هایی در این زمینه و مطالبی پیرامون رخدادها شما خوانندگان عزیز تبیان را بهتر و بیشتر با جان فشانی و بزرگ منشی رادمردان 8 سال دفاع مقدس آشنا کنیم.

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

چهارشنبه 2 دی 1394  5:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها