0

اعتراض به حکم قصاص پسری که در ١٦سالگی آدم کشت

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

اعتراض به حکم قصاص پسری که در ١٦سالگی آدم کشت

 پسری که در نوجوانی مرتکب قتل شده‌ بود بعد از ١١ سال یک ‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت و به قصاص محکوم شد.

 این متهم که امیر نام دارد و حالا ٢٦ساله است، زمانی که کمتر از ١٦ سال داشت در جریان یک درگیری، فردی را به قتل رسانده‌ بود.

 

امیر وقتی به اتهام قتل بازداشت شد که پلیس از طریق حراست بیمارستانی در شیراز متوجه شد پسری زخمی به بیمارستان انتقال یافته اما با وجود اینکه پزشکان تلاش زیادی کردند، نتوانستند او را نجات دهند چراکه چاقو یکی از شریان‌های اصلی بدنش را قطع کرده‌ بود و آنها نتوانستند جلوی خونریزی را بگیرند. با انتقال جسد به پزشکی قانونی و بازجویی از شاهدان قتل، مأموران پلیس متوجه شدند ضارب نوجوانی به نام امیر است که کمتر از ١٦ سال دارد. یکی از شاهدان که از دوستان مقتول بود به پلیس گفت: در خیابان بودیم که امیر و دوستانش را دیدیم.

 

مهران (مقتول) با دوست امیر مشکلی داشت و اصلا با او کار نداشتیم. وقتی چشم در چشم شدیم امیر پرخاشگری کرد و بعد با هم دعوا کردیم البته من به مهران گفتم سربه‌سر این پسر نگذار، امیر چاقو دارد و بچه شری است اما قبول نکرد؛ گفت من ١٠ نفر مثل این بچه را حریف هستم بعد هم دعوا بالا گرفت و امیر با ضربه چاقو، مهران را به قتل رساند. با بازداشت امیر او اتهام قتل را قبول کرد و گفت: درگیری بین دوستم و مهران بود و من نقشی نداشتم اما وقتی آنها به ما حمله کردند من کنترل خودم را از دست دادم. خیلی ترسیده‌ بودم و برای اینکه آنها را دور کنم چاقو درآوردم.

 

قصدم کشتن مهران نبود می‌خواستم او را بترسانم اما چاقو به بدنش برخورد کرد. متهم درباره اینکه چرا همیشه چاقو حمل می‌کرد گفت: حرف‌هایی که درباره من گفته‌اند واقعیت ندارد من همیشه چاقو با خودم حمل نمی‌کردم؛ این دروغ بزرگی است. یکی، دو هفته بود که آن چاقو را خریده ‌بودم. تابه‌حال هم دعوایی نکرده‌ بودم که چاقو بکشم. امیر در جلسات بعدی بازجویی قتل را انکار کرد؛ او مدعی شد کسی که مرتکب قتل شده‌ دوستش خشایار ‌است. او گفت: اعترافات قبلی‌ام را قبول ندارم من ضارب نبودم و کسی که مهران را کشت خشایار دوستم بود؛ من تنها کسی نبودم که چاقو داشتم.  با اینکه امیر قتل را انکار کرد اما پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری فرستاده‌ و از سوی دادستان او متهم به قتل شناخته ‌شد.

 

در جلسه رسیدگی به این پرونده بعد از اینکه کیفرخواست علیه متهم خوانده‌ شد، اولیای‌دم در جایگاه حاضر و خواستار صدور حکم قصاص شدند. سپس نوبت به متهم رسید؛ او اتهام قتل را رد کرد و گفت ضارب کس دیگری است و من اعتراف دروغ کرده‌ام تا شاید بتوانم دوستم را نجات دهم با این حال اکثریت قضات امیر را مجرم شناختند و اعلام کردند با توجه به اعترافات اولیه، نظریه پزشکی قانونی و گفته‌های شهود، رأی بر قصاص می‌دهند اما یکی از قضات نظر مخالف قصاص داد و دلایل را برای محکوم‌کردن متهم کافی ندانست. رأی صادره مورداعتراض قرار گرفت اما اعتراض وارد دانسته نشد. سپس پرونده مرحله استیذان را نیز پشت‌سر گذاشت. از آنجایی که متهم زیر ١٨ سال بود، تلاش زیادی برای جلب رضایت اولیای‌دم آغاز شد اما آنها حاضر به گذشت نشدند بااین‌حال تصویب ماده ٩١ در قانون مجازات اسلامی جدید که در سال ٩٢ به تصویب رسید، برای این محکوم به قصاص روزنه‌ای شد و فرشید رفوگران – وکیل‌مدافع او - درخواست اعمال ماده ١٨ و نقض رأی صادره را کرد چراکه بر اساس ماده ٩١، محکومان به حدود اگر زیر ١٨ سال باشند‌، باید رشد عقلی نیز در کنار بلوغ جنسی داشته ‌‌باشند.


این درخواست در شعبه ٢٤ دیوان‌عالی کشور مورد‌بررسی و تأیید قرار گرفت و قضات دیوان اعلام کردند با توجه به اینکه امیر در زمان قتل کمتر از ١٦ سال داشته، بنابراین باید وضعیت عقلی او در زمان حادثه بررسی شود. به این ترتیب پرونده به دادگاه شماره یک کیفری استان فارس فرستاده ‌و امیر بر اساس خواسته دیوان‌عالی کشور به پزشکی قانونی معرفی شد. او که حالا ٢٦ساله‌ است وقتی موردبررسی پزشکان و روان‌پزشکان پزشکی قانونی قرار گرفت، مشخص شد زمان وقوع جرم، رشد عقلی نداشته‌ ‌است.

 

سپس جلسه رسیدگی تشکیل شد و قضات محاکمه‌کننده امیر، او را همچنان مستحق قصاص تشخیص دادند و گفتند با وجود نظریه پزشکی قانونی این جوان مرتکب قتل عمد شده ‌است و با توجه به درخواست اولیای‌دم مستحق قصاص تشخیص داده می‌شود. اکنون این رأی به متهم و وکیل‌مدافعش ابلاغ شده و آنها با توجه به نظریه پزشکی قانونی به رأی صادره اعتراض کرده‌اند. پرونده به‌زودی در دیوان‌عالی کشور به جریان می‌افتد.


 اخبار حوادث  - شرق 

یک شنبه 29 آذر 1394  7:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها