0

قنات بلده فردوس و کویر لوت در فهرست آثار جهانی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

قنات بلده فردوس و کویر لوت در فهرست آثار جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تا تیرماه سال آینده قنات بلده فردوس به عنوان یک اثر تاریخی و کویر لوت به عنوان یک اثر طبیعی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت می‌رسد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، حسن رمضانی، در دیدار اعضای جامعه تور گردانان ایران با استاندار خراسان جنوبی از ثبت ۷۶۰ اثر تاریخی خراسان جنوبی در فهرست آثار تاریخی کشور خبر داد و گفت: همچنین تاکنون یکی از آثار تاریخی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه تا تیرماه سال آینده دو اثر تاریخی و طبیعی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت خواهد رسید، افزود: قنات بلده فردوس یکی از این آثار تاریخی است که به ثبت جهانی نزدیک شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کویر لوت را یکی دیگر از این آثار عنوان کرد و گفت: این اثر طبیعی نخستین اثر طبیعی کشور بوده که تا تیرماه سال آینده در فهرست آثار جهانی به ثبت می‌رسد.

رمضانی با بیان اینکه کویر یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر استان است، اظهار کرد: طبق اعلام ناسا در دو سال گذشته کویر حیدرآباد نهبندان با ۷۰ درجه گرما گرم‌ترین نقطه زمین معرفی شده است.

وی ادامه داد: آسمان نایبندان طبس نیز به‌عنوان تاریک‌ترین آسمان خاورمیانه بهترین مکان برای رصد ستارگان بوده که می‌تواند سبب جذب گردشگران زیادی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی به غاز خونیک به‌عنوان یکی دیگر از آثار تاریخی این استان اشاره کرد و افزود: در این غار سابقه سکونت انسان اولیه در ۳۵ هزار سال قبل دیده شده که مجموعه‌ای از نقاشی‌ها به چشم می‌خورد که در نوع خود در دنیا بی‌نظیر بوده و نمونه آن در جنوب فرانسه دیده شده است.

وی با بیان اینکه سنگلاخ مزار در ۲۵ کیلومتری بیرجند یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری استان است، افزود: در روی این سنگلاخ کتیبه‌هایی با خط پارتی و ساسانی مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد خراسان جنوبی یک مرکز مهم تاریخی در گذشته بوده است.

رمضانی با اشاره به واقع‌شدن استان در مسیر جاده ادنیه، تصریح کرد: در گذشته این استان به‌عنوان یک بارانداز مهم تجاری در منطقه بوده و در حال حاضر نیز خانواده‌های پنجابی، یزدی، کرمانی و تبریزی در استان داریم که باقی‌مانده تجار گذشته هستند.

وی به وجود باغ اکبریه، رحیم‌آباد، امیرآباد و بهلگرد در استان اشاره کرد و یادآور شد: خراسان جنوبی به گواه کارشناسان در زمینه باغ‌های ایرانی یکی از مراکز بی‌نظیر در کشور بوده که اصول باغ ایرانی امانت دارانه در آن حفظ شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، بافت تاریخی بیرجند با ۶۰ هکتار وسعت، بافت تاریخی ثبت‌شده بشرویه با ۳۰ هکتار مساحت، بافت تاریخی روستای فورگ، بافت تاریخی خور و بافت تاریخی روستای چنشت را از دیگر جذابیت‌های تاریخی استان برشمرد.

رمضانی با بیان اینکه از هفت روستای شگفت‌انگیز کشور دو روستا مربوط به خراسان جنوبی است، خاطرنشان کرد: روستای چنشت به دلیل بافت تاریخی و آداب رسوم مردم و روستای ماخونیک از جمله روستاهای شگفت‌انگیز کشور محسوب می‌شوند.

 

قنات بلده فردوس و کویر لوت در فهرست آثار جهانی

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 28 آذر 1394  8:50 PM
تشکرات از این پست
rezahossiny
rezahossiny
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 1677
محل سکونت : خراسان رضوی
شنبه 28 آذر 1394  9:58 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها