0

عراقچی: گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بود/صدور بیانیه فنی وزارت خارجه پس از قطعنامه شورای حکام

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

عراقچی: گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بود/صدور بیانیه فنی وزارت خارجه پس از قطعنامه شورای حکام

ماون وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی مجلس از امضای توافق بازطراحی رآکتور اراک با چین برای مدرنیزه کردن آن خبر داد و گفت: دی‌ماه روز اجرای برجام فرا می‌رسد.

خبرگزاری فارس: عراقچی: گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بود/صدور بیانیه فنی وزارت خارجه پس از قطعنامه شورای حکام

نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی  به ارائه گزارشی از جلسه امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و از حضور عراقچی معاون وزیر امور خارجه در این جلسه خبر داد.

وی در این باره اظهار داشت: عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران با حضور در جلسه کمیسیون با اشاره به اینکه امروزه برجام چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی مورد اطلاع و توجه مردم است و تمام اتهامات و تحریم‌ها و فشارها علیه ایران به بهانه PMDبود و این موضوع الان در حال حل و فصل است، اما با این حال باید توجه داشت که پرونده PMD پرونده‌ای بود که در چارچوب راه‌حل‌های سیاسی بسته شد و الّا آژانس کماکان امکان داشت در خصوص موارد مذکور در PMD بهانه‌گیری کند.

شفیعی افزود: عراقچی همچنین تصریح کرد با توجه به اینکه گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بود، لذا وزارت خارجه بیانیه فنی را تهیه نموده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهد شد، نکته مهم گزارش آژانس آن صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

*از این پس دستورکار آژانس بر اساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح اظهارات معاون وزیر امورخارجه یادآور شد: به گفته عراقچی، با صدور قطعنامه جدید شورای حکام دستور کار آژانس عوض می‌شود، یعنی از این پس دستور کار آژانس بر اساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD.

وی تصریح کرد: علاوه بر این با صدور قطعنامه جدید شورای حکام همه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو می‌شود و پس از تصویب قطعنامه شورای حکام، 2 کار باید از طرف ایران انجام شود، نخست انتقال مواد غنی‌شده هسته‌ای که به روسیه فروخته‌ایم و دیگری اینکه در مقابل 10 تن اورانیوم غنی‌شده حدود 140 تن اورانیوم خام دریافت کرده‌ایم.

*سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است

نوذر شفیعی در ادامه متذکر شد: عراقچی در این جلسه بیان کرد که در خصوص اراک، سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است و اکنون در حال امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن راکتور اراک هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: به گفته عراقچی، با توجه به روند موجود به نظر می‌رسد در دی‌ماه روز اجرای برجام فرا می‌رسد و از آن پس می‌توانیم شاهد لغو شدن تحریم‌ها باشیم.

 

دوشنبه 23 آذر 1394  6:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها