0

روزنامه آیدینلیک ترکیه: داعش نفت عراق و سوریه را از طریق ترکیه به اسرائیل می فروشد

 
namet5
namet5
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 1762
محل سکونت : بوشهر

روزنامه آیدینلیک ترکیه: داعش نفت عراق و سوریه را از طریق ترکیه به اسرائیل می فروشد

 

روزنامه آیدینلیک ترکیه:

داعش نفت عراق و سوریه را از طریق ترکیه به اسرائیل می فروشد

روزنامه آیدینلیک ترکیه روز دوشنبه نوشت: گروه تروریستی داعش از خطوط لوله نفت کرکوک- یمورتالیک برای انتقال نفت خام عراق و سوریه به ترکیه و از آنجا به اسرائیل استفاده می کند.
روزنامه چپگرای مخالف دولت ترکیه افزود: مسیر ترکیه تنها راه انتقال نفت عراق و سوریه به خارج از این کشورهاست و بازاریابی نفت داعش از طریق کشور دیگری غیر از ترکیه غیرممکن است.
 
این روزنامه در سرمقاله روز دوشنبه خود نوشت: مقدار زیادی از نفت (سرقتی) داعش به تاجرانی نزدیک به حکومت مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق فروخته شده که بخشی از آن از مسیر خط لوله کرکوک – یمورتالیک و بخشی دیگر نیز با تانکرهای نفتکش از گذرگاه مرزی «خابور» یا «ابراهیم خلیل» عراق به ترکیه صادر شد. 
 
این روزنامه افزود: اسرائیل اقدام به خرید بخش اعظمی از نفت داعش با قیمت هایی بسیار پایین کرده است.
 
حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز روز دوشنبه اعلام کرد که بخش اعظم نفت قاچاقی داعش ازطریق ترکیه انجام می شود.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، وی در جریان دیدار با وزیر خارجه آلمان که در عراق به سر می برد، بر اهمیت جلوگیری از قاچاق نفت از سوی تروریست های داعش تاکید کرد و گفت که بخش اعظم این نفت از طریق ترکیه قاچاق می شود. 
 
گفته های العبادی، تازه ترین سخنان علیه ترکیه است که این کشور را به داعش مرتبط می کند.
روسیه چندی پیش رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و خانواده وی را به تجارت نفت با داعش متهم کرد.
 
با این حال، آمریکا اعلام کرد که قاچاق نفت داعش از طریق ترکیه، حجم قابل توجهی نیست که این مساله مسکو را بر آن داشته تا واشنگتن را به سرپوش گذاشتن بر این قضیه متهم کند.
 
در این میان، ورود نظامیان ترکیه به خاک عراق به تنش میان دو کشور دامن زده، به طوری که العبادی یکشنبه شب در بیانیه ای، 48 ساعت به ارتش ترکیه فرصت داد خاک این کشور را ترک کند. وی همچنین آنکارا را تهدید کرد در صورت خارج نکردن نیروهایش از خاک عراق، مساله را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می کند.
 
یک هزار و 200 نیروی ارتش ترکیه با حمایت 15 تانک و 12 زره پوش به بهانه آموزش نیروهای عراقی، از روز جمعه گذشته وارد خاک عراق شده و در بعشیقه در استان نینوا به مرکزیت موصل مستقر شده اند.

 

سه شنبه 17 آذر 1394  9:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها