0

شوخی امام (ره) با فرزند پرسپولیسی خود

 
farashbandzare
farashbandzare
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 3535
محل سکونت : فارس

شوخی امام (ره) با فرزند پرسپولیسی خود

 
نوه امام خمینی(ره) در یک مصاحبه فوتبالی اظهارات جالبی مطرح کرده و از آن جمله، به شوخی امام (ره) با فرزند خود درمورد تیم پرسپولیس اشاره کرده است.

حجت‌الاسلام مرتضی اشراقی فرزند آخر مرحوم آیت‌الله شهاب‌الدین اشراقی و نوه دختری امام خمینی(ره) در یک گفت‌وگوی فوتبالی با «روزنامه پیروزی» پاسخگوی پرسش‌های مختلفی شد که متن آن را در زیر می‌خوانید:
- در مورد علاقه‌مندی حضرت امام (ره) به ورزش بحث‌های زیادی مطرح شده؛ دوست داریم نظر شما را هم جویا شویم.
 
امام خمینی(ره) از دوران جوانی به پیاده‌روی علاقه‏ بسیار داشته‌اند. ایشان در دوران جوانی تا یک ساعت در روز ورزش می‌کردند. با بالا رفتن سنشان با وجود، عارضه قلبی، روزانه 30 دقیقه پیاده‌روی می‌کردند و به اطرافیان و اهل خانواده خود توصیه می‌کردند که ورزش کنند. در واقع امام راحل سه نصیحت را همیشه به خانواده خود داشتند؛ نماز اول‌وقت خواندن، درس را بطور جدی پیگیری کردن و جدی گرفتن ورزش در برنامه روزانه.
 
- خاطره‌ای از دیدار معروف ورزشی‌ها با حضرت امام (ره) دارید؟
 
این اتفاق را می‌توان از معروف‏ترین صحنه ورزش در دوران ابتدای انقلاب دانست. کاظم رحیمی فوتبالیست سابق تیم ملی و پرسپولیس که دوست نزدیک مرحوم حاج احمد آقا بود، جمعی از فوتبالیست‏‌های سرشناس را به حضور حضرت امام(ره) بردند که بازیکنانی همانند علی پروین، محمد پنجعلی، ناصر حجازی، دادکان، درخشان و مایلی‌کهن به بیت امام آمدند. در همین دیدار امام معروف‌ترین جمله‏‌شان درباره ورزش را بر زبان آورده و فرمودند: «من ورزشکار نیستم اما ورزشکاران را دوست دارم.» این دیدار در آن دوران و با وجود بحران‌های سیاسی و اجتماعی موجود، نشان‌دهنده نگاه ویژه امام به ورزش و احترام به ورزشکاران است.
 
- درباره سابقه بازی کردن حاج احمد آقا در تیم شاهین؛ یعنی رابطه نزدیک و تنگاتنگ خانواده ایشان با فوتبال بگویید.
 
بله؛ حاج احمد آقا سابقه بازی در دوره بسیار کوتاهی در تیم شاهین داشتند و از دوستان نزدیک کاظم رحیمی بود که وی فوتبال را ادامه داد و علاوه بر کاپیتانی پرسپولیس، به عضویت تیم ملی نیز رسید. بازیکنان سابق شاهین از جمله همایون بهزادی و خود کاظم رحیمی از بازی و تکنیک ایشان تعریف می‌کنند؛ البته ایشان به دلایلی، امکان ادامه فوتبال را پیدا نکرده و تا حدودی از این فضا به دور شده بود ولی ایشان تا زمان فوت علاقه‌مند به فوتبال بوده و مسابقات مهم از جمله جام جهانی را دنبال می‌کردند.
 
- از علاقه حاج احمد آقا به تیم پرسپولیس در خانواده صحبتی نشده بود؟
 
گویا بعد از انحلال تیم شاهین، سیداحمدآقا طرفدار پرسپولیس شده بود. تعریف می‌کنند، هر وقت ایشان ناراحت بوده‌اند، امام(ره) با شوخی به وی می‌گفتند مگر تیم تو باخته که اینطور ناراحت هستی؟!
 
- پس با این حساب خانواده امام خمینی پرسپولیسی هستند؟
 
البته رفاقت‌های زیادی با هر دو تیم دارم؛ با آنکه خودم استقلالی هستم، با پرسپولیسی‌ها رابطه صمیمانه‌ای دارم و بازی‌ها و مسابقات این تیم را بعضی اوقات دنبال می‌کنم؛ البته تعداد طرفداران تیم پرسپولیس در خانواده امام بیشتر است.
 
- شرایط این روزهای پرسپولیس را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما برانکو می‌تواند برای هواداران قهرمانی به ارمغان بیاورد.
 
برانکو مربی تحصیلکرده و باشخصیتی است و اگر از وی حمایت لازم صورت گیرد و فرصت پیاده کردن تفکراتش را در اختیار داشته باشد، می‌توانیم به آینده این تیم امیدوار باشیم. در صورت ثبات مدیریتی و بهبود شرایط مالی، این تیم می‌تواند به جایگاه واقعی خود و انتظاری که هواداران از این تیم دارند، دست یابد. پرسپولیس برای نتیجه گرفتن نیاز به حمایت هواداران بی‌شمارش دارد و از تمامی پیشکسوتان و قدیمی‌های باشگاه می‌خواهم تا از تیم پرسپولیس حمایت کنند؛ البته باید تاکید کنیم پیشکسوتان پرسپولیس گنجینه‌های ارزشمند این باشگاه هستند و باید از وجود آن‌ها برای اقتدار بیشتر این تیم استفاده کرد.
 
- برخی‌ها معتقد بودند درگذشت نابهنگام هادی نوروزی می‌تواند بازیکنان پرسپولیس را از لحاظ روحی دچار مشکل کند اما به نظر می‌رسد پرسپولیسی‌ها با رفتن کاپیتان کنار آمده‌اند.
 
هادی نوروزی بازیکن بسیار با اخلاقی بود که طی مدت حضورش در این باشگاه همواره از لحاظ رفتاری سرآمد بود و اهل حاشیه‌سازی نبود. فوت نوروزی اتفاق غیرمنتظره‌ای بود که فوتبال ایران را در شوک فرو برد. بازیکنان پرسپولیس برای شادی روح کاپیتان فقید خود باید تلاش کنند تا بهترین نتایج را بدست بیاورند.
 
- در این سال‌ها بحث خصوصی‌سازی تیم‌های استقلال و پرسپولیس بارها مطرح شده است؛ خصوصی‌سازی را به سود این تیم‌ها می‌دانید؟
 
خصوصی‌سازی در فوتبال امری مرسوم در دنیاست و در ورزش کشور ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم؛ اما شرایط کنونی فوتبال به صورتی نیست که هدایت دو باشگاه پرطرفدار به دست یک شخص خاص بیفتد. از افراد علاقه‌مند و ثروتمند باید در کنار فوتبال استفاده کرد تا با استفاده از تخصص مدیران این رشته، این دو تیم پرطرفدار پایتخت بتوانند جایگاه ممتازی را در آسیا به خود اختصاص بدهند. ما تا باشگاه‌داری فاصله زیادی داریم تا فرهنگ باشگاه‌داری در ایران نهادینه نشده باشد نباید ریسک واگذاری این دو تیم بزرگ و پر طرفدار را به مرحله اجرایی گذاشت.
 
- برای پایان گفت‌وگو، به مقوله ورزش همگانی بپردازیم که مورد تأکید مقام معظم رهبری است. در مورد این مقوله چه نظری دارید؟
 
ورزش همگانی زیرساخت زندگی سالم و با نشاط است و به تعبیری پشتوانه اصلی ورزش حرفه‌ای است. معمولا در کشورهایی که به امر ورزش توجه شده، هزینه درمان و ناهنجاری‌ها متناسب با فرهنگ هر کشور کاهش پیدا کرده است. افسردگی، غم، اندوه و استرس‌های بی‌مورد با ورزش از بین می‌رود. ورزش همگانی از ضروریات زندگی است و در صورت فراگیر شدن نشاط و شادابی و افزایش کارآمدی و تندرستی را در پی خواهد داشت.
 
 
منبع:ایسنا

سیــر و ســلــوک عــارفــانــه

http://bayanbox.ir/view/279314356572007390/solook.gif

"خــــدا"

یار همیشه همراه

سه شنبه 17 آذر 1394  2:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها