0

نور پردازی اتاق خواب بزرگسالان

 
maya2015
maya2015
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1394 
تعداد پست ها : 595

نور پردازی اتاق خواب بزرگسالان

 

 

شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاق خواب‌تان نورپردازی درست و اصولی وجود دارد یا نه در وهله اول کار چندان راحتی نباشد اما به‌راحتی از تبعات آن می ‌توان به این مطلب پی برد.

 اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می ‌شوید وچشم‌هایتان می ‌سوزد و‌ هاله‌ای قرمزرنگ اطراف مردمک چشم‌هایتان دیده می‌شود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز عادت به بدخلقی و پرخاشگری دارید، همه و همه نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاقتان است؛

 چرا که نورپردازی خوب و طراحی دکوراسیون داخلی مناسب موجب می ‌شود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید .

 

راه حل تمامی ‌این مشکلات ایجاد یک شمای انعطاف ‌پذیر نوری است به نحوی که برای تمامی ‌ساعات روز مناسب باشد و به اتاق‌های شما در هر لحظه از شبانه ‌روز، حالتی خوشایند ببخشد.

نورپردازی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که با فشاردادن یک کلید ساده، به ‌راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید و مثلاً اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با نوری رمانتیک که برای خوردن یک شام دونفره با همسرتان مناسب است، تبدیل کنید .

 

اگرچه نور پردازی سقفی و عمومی برای اتاق خواب خوب است و نظافت اتاق را آسان می کند، نور اصلی و کاربردی بهتر است در ارتفاعات پایین تر و بصورت موضعی باشد.

 میز آرایش، کمدهای لباس، میز پاتختی و دیوار پشت تلویزیون به روشنایی نیاز دارند. در اتاق خواب می توان از چراغهای پایه دار(استند) آباژور و چراغ برقی استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی و  تأمین حداقل روشنایی لازم برای جهت یابی(حدود 5 تا 20 لوکس) برای موقعی که فرد نیمه شب از تخت برخاسته ودر اتاق حرکت می کند ضروری است.

 این نور می تواند در ارتفاع بسیار پایین و حتی در نزدیکی سطح زمین یا بصورت غیر مستقیم و مخفی باشد تا اشعه مستقیم آن باعث خیرگی چشم در اتاق خواب تاریک نشود.

منابع روشنایی قرار گرفته در ارتفاع پایین حالت استراحت و خواب را تداعی می کنند. شدت نور کلی اتاق خواب می تواند حدود 200 لوکس باشد.

ولی بصورت موضعی نقاط خاصی را می توان تا 500 لوکس روشن کرد .

 

 

 

دوشنبه 16 آذر 1394  7:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها