0

تزئینات نفیس خانه نصیرالدوله مرمت شد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تزئینات نفیس خانه نصیرالدوله مرمت شد

مسئول کارگاه مرمتی خانه نصیرالدوله از نجات‌بخشی تزئینات این خانه بخصوص در بخش آینه‌کاری و گچ‌بری‌های قسمت شاه‌نشین خبر داد و به گفته وی این مراحل دو تاسه ماه زمان برده است.

حاتمی مسئول کارگاه مرمتی خانه نصیرالدوله  گفت:

در این مرحله از فاز مرمتی خانه نصیرالدوله، بخش‌هایی از این خانه که احتمال ریزش و یا تخریب بیشتر بود را نجات‌بخشی کردیم.

وی افزود:

در قسمت شاه‌نشین این خانه که دارای گچ‌کاری و آینه‌کاری نفیس بود، شمع‌گذاری کردیم چرا که بخش سقف این عمارت در حال ریزش بود. وقتی علت را جویا شدیم، فهمیدیم که در طبقه دوم شاه‌نشین، آفت و موریانه، چوب‌ها را از بین برده بود، به همین دلیل موجب ریزش این بخش می‌شد؛ بنابراین شمع‌گذاری کردیم تا فعلاً از تخریب بیشتر آن جلوگیری شود. منتهی باید این بخش از ساختمان سبک‌سازی و آفت‌کشی شود.

حاتمی ادامه داد:

بخش دیگر مربوط به بخش کناری قسمت شاه‌نشین بود که تجمع آب باران، موجب ریزش بخشی از دیوار می‌شد. همچنین مزاحمت‌هایی را برای همسایه‌ها داشت؛ ما آن بخش را هم تمیزکاری کرده و این مشکل را حل کردیم. کار دیگرمان در این خانه مربوط به می‌شد به حیاط مجموعه خانه نصیرالدوله که حیاط را تمیز کرده، آفت‌کشی کردیم و فضا را برای بازدیدکنندگان آماده ساختیم.

وی با بیان اینکه مرمت این خانه بیش از دو، سه میلیارد هزینه دارد، گفت:

دیوارهای این خانه از ملات ساروج ساخته شده است و زمانی که در این خانه‌ها برای مرمت فعالیت می‌کنیم، تازه متوجه می‌شویم که چقدر کار می‌برد. اکنون دو، سه ماه است که در این خانه کار می‌کنیم و در چند روز آینده تمام مراحل نجات‌بخشی این خانه انجام می‌شود. در این مدت توانستیم تزئینات نفیس در حال تخریب را نجات دهیم و حیاط را طوری سر و سامان دهیم که بازدیدکننده رغبت کند وارد آن شود. برخی از بخش‌های این خانه در هفت، هشت سال اخیر توسط پیمانکاران دیگر مرمت شده است اما این بار در اثر ضرورت، به ما اعلام کردند که در این خانه فعالیت کنید، چرا که تزئینات آن در خطر بود. ما سعی کردیم در این مدت حفاظی بین دیوار این خانه و همسایه ایجاد کنیم.

مسئول کارگاه مرمتی خانه نصیرالدوله گفت:

این خانه یکی از نفیس‌ترین خانه‌های تهران است که می‌تواند تزئینات آن را به بنا برگرداند، اما برخی از مرمتگران این تزئینات را نگه داشته و بقیه را همسان‌سازی می‌کنند، اما حالت بدتر این است که بی‌توجه به این تزئینات بوده و همه را صاف کنند و از بین ببرند.

حاتمی  با بیان اینکه این خانه دارای اُرُسی بسیار نفیس است که بخش‌هایی از آن بین رفته است، اذعان کرد:

ین اُرُسی اکنون نیازمند مرمت فوری است. همچنین بخش‌های دیگری از طاق‌ها و کف عمارت شاه‌نشین نیز می‌بایست در مرحله بعدی مرمت قرار داده شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 16 آذر 1394  6:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها