0

بازار مالی گسترده ؛ رهاورد ورود «یوان» به سبد ارز بین المللی

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

بازار مالی گسترده ؛ رهاورد ورود «یوان» به سبد ارز بین المللی

بازار مالی گسترده ؛ رهاورد ورود «یوان» به سبد ارز بین المللی

پکن - ایرنا - چین اعلام کرد که بر اساس تصمیم صندوق بین المللی پول مبنی بر گنجاندن «یوان» در سبد ارزی بین المللی و بازتر شدن بازار مالی اش به روی دیگر کشورها، سعی دارد از فرصت پیش آمده در توسعه و گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی با نقاط مختلف دنیا نهایت بهره مندی را داشته باشد.

 

به گزارش ایرنا، صندوق بین المللی پول، سه شنبه هفته گذشته «یوان» ارز ملی چین را به دلیل آنکه استفاده از آن در مبادلات جهانی افزایش یافته و به پنجمین ارز مورد معامله در جهان تبدیل شده، عضو سبد ارزهای رایج این صندوق یا همان «حق برداشت ویژه» کرد.
تصمیم این صندوق که چین از مدتها قبل در انتظار چنین روزی بود باعث شد هیات دولت این کشور اعلام کند، استفاده از «یوان» افزایش می یابد و معاملات تجاری کشورها با این ارز برای کشور نفع زیادی خواهد داشت.
این در شرایطی است که به رغم تصمیم صندوق بین المللی پول استفاده کامل از یوان در سبد ارزی بین المللی از شهریور ماه سال آینده آغاز خواهد شد و تا آن زمان برداشت ها محدود و ویژه خواهد بود.
چنانچه چین طبق مقررات صندوق یاد شده، بازار خود را بازتر کرده و در جریان اصلاحات مالی در سال آینده محدودیت های دولت بر کنترل نرخ پول ملی را کم کند آن زمان «یوان» پس از «دلار» و «یورو» سومین ارز مهم در این صندوق در کنار «پوند» و «ین» خواهد بود.
«لی کچیانگ» نخست وزیر چین در نشست شورای دولتی گفت که تجارت با یوان در مناطق مرزی این کشور با کشورهای همسایه افزایش خواهد یافت و این تبادل سرمایه به تدریج گسترده تر می شود.
این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی بخصوص شرکای بزرگ چین از جمله انگلیس و آلمان در حال افزودن بر ذخایر یوانی خود هستند.
چین همچنین اعلام کرده است که به رغم ورود یوان به سبد ارزی بین المللی معاملات دلاری نیز در بانک توسعه سرمایه گذاری آسیایی این کشور موسوم به AIIB که 100 میلیارد دلار سرمایه اولیه دارد، رایج خواهد بود و دلار کماکان در این بانک نقش مهمی خواهد داشت.
چین از سال ها قبل کار ایجاد مناطق تجارت آزاد در داخل و انجام تجارت با دیگر کشورها را آغاز کرد که بسیاری از این طرح ها به نتیجه رسیده و به نظر می رسد اکنون زمان استفاده از یوان برای معاملات در این مناطق فرا رسیده باشد.
روزنامه «چاینا دیلی» چین می نویسد که اصلاحات مالی در چین در جریان است و ورود یوان به سبد ارزی نشان می دهد که دنیا این اصلاحات را به رسمیت شناخته است.
به رغم هشدار برخی کشورهای همسایه از جمله ژاپن مبنی بر مخاطرات اقتصادی به دلیل اصلاحات بی رویه مالی در چین، پکن نشادن داده که برنامه ای برای عقب نشینی از این کار ندارد.
ژاپن هشدار داده است کنترل نشدن این اصلاحات ممکن است باعث بروز بحران های مالی و بانکی برای چین و کشورهای دیگر همانند بحران مالی و بانکی دهه 90 شود.
دولت چین با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرده است که با بین المللی شدن یوان، پکن نیز سامانه کنترل نرخ ارزی را بهتر از گذشته مدیریت خواهد کرد و نرخ شناور در دستور کار خواهد بود.
دولت پیش بینی کرده است که در میان مدت و درازمدت بسیاری از سرمایه ها و دارایی ها در چین و خارج از چین به یوان تبدیل شود.

دوشنبه 16 آذر 1394  10:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها