0

ساخت هولوگرام قابل لمس

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

ساخت هولوگرام قابل لمس

ساخت هولوگرام قابل لمس

تهران-ایرنا- دانشمندان ژاپنی موفق به ساخت هولوگرام (تمام نما) قابل لمس شده اند. این هولوگرام ها در واقع اشیای مجازی سه بعدی هستند که به حرکت دست انسان واکنش نشان می دهند.

 

به گزارش گروه علمی ایرنا از رویترز، این هولوگرام که در مرکز تحقیقات نوری و آموزش دانشگاه اوتسونومیا ژاپن ساخته شده است نوعی ایجاد تصویر سه بعدی است و بیننده به جای عکس یا فیلم، یک جسم یا فضای سه بعدی را مشاهده می کند.
این دانشمندان با استفاده از تکنولوژی لیزری، چراغ هایی که آنها را چراغ جادو نامیده اند ساخته اند که ضربان لیزری تولید کند.این ضربان های لیزری به لمس پوست بدن انسان واکنش نشان می دهند و پیکسل های تصویر سه بعدی بعد از لمس توسط دست در هوا محو می شوند.
دکتر یویچی یکی از سرپرستان این تیم تحقیقاتی می گوید که این فن آوری می تواند در وسایل سرگرم کننده، پزشکی و معماری مورد استفاده قرار گیرد.وی عقیده دارد که در حال حاضر و با این میزان فناوری در حیطه نور و لیزر، امکان رابطه پویا بین نور و انسان وجود ندارد و این هولوگرام قابل لمس می تواند این وضع را تغییر دهد.
یویچی می گوید: شما نمی توانید یک فیلم یا عکس را لمس کنید. با آنکه شما می توانید فیلم را روی پرده پخش کنید، اما نمی توانید تصویر را لمس کنید و با آن رابطه ای داشته باشید. اما اگر ما بتوانیم تصاویر را سه بعدی کنیم و آنها به لمس پوست شما واکنش نشان بدهند، این باعث می شود که تصاویر واقعی تر به نظر برسند.
وی عقیده دارد که این تکنولوژی اگر در ابعاد بزرگ و در زندگی عادی مردم استفاده شود، قابلیت تغییر زندگی مردم را دارد.
سایت پالس، یک سایت علمی در خصوص مسائل تکنولوژی است، می گوید که توسعه فن آوری هولوگرام قابل لمس می تواند به ساخت کیبردهایی که به جای دکمه ها از نور استفاده می کنند یا قابلیت چت کردن با حضور هولوگرام فرد دیگر را فراهم می کند، منجر شود.
پیش از این تلاش هایی برای ساخت هولوگرام های قابل لمس انجام شده بود که همگی منجر به سوخت پوست بدن انسان می شد. از این جهت این جهش تازه از اهمیت خاصی در این حوزه فن آوری برخوردار است.

دوشنبه 16 آذر 1394  10:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها