0

آنفلوآنزا تا چند روز بعد از ابتلا قابل انتقال است؟

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آنفلوآنزا تا چند روز بعد از ابتلا قابل انتقال است؟

بیماری آنفلوآنزا از یک روز قبل از بروز علایم تا 7 روز پس از شروع علایم قابل انتقال به دیگران است.
 
محمد ساکی، مدیر گروه مبارزه با بیماری ها ی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در گفت وگو با ایسنا، افزود: آنفلوآنزا یک عفونت ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که به طور عمده بینی، گلو، برونش ها و گاه ریه ها را مبتلا می کند. همه گیری آنفلوآنزای فصلی به علت تغییرات مداوم  ویروس عامل بیماری، همه ساله روی می دهد ولی بسیاری از مردم دارای ایمنی نسبی در برابر ویروس هستند که به محدود کردن عفونت کمک می کند.
راه های اصلی انتقال بیماری شامل مستقیم و غیرمستقیم است. در راه مستقیم، قطرات ریز ترشحات تنفسی حین عطسه، سرفه یا حرف زدن از راه بینی و گلوی فرد بیمار در هوا پراکنده می شود. انتقال این قطرات در صورت تماس نزدیک (حداکثر 1 تا 1.5 متر) است.
راه غیر مستقیم، تماس دست با سطوح و اشیای آلوده به ویروس و سپس تماس دست آلوده با چشم، دهان یا بینی است. ویروس آنفلوآنزا می تواند در شرایط سرد و رطوبت کم ساعت ها زنده بماند. از جمله روی دست ها 2 تا 8 ساعت و روی سطوح صاف مانند پلاستیک و سطوح فلزی تا 24 ساعت قابل انتقال است.
 
 
وی اظهار کرد: کودکان به ویژه کودکان خردسال، سالمندان و افراد مبتلابه نقص سیستم ایمنی می توانند به مدت طولانی تری عامل انتشار باشند. آنفلوآنزا بدون عارضه معمولاً پس از یک دوره نهفتگی کوتاه 1 تا 3 روزه با شروع ناگهانی همراه با علایم عمومی پدید می آید. علایم عمومی شامل تب، سردرد، درد عضلانی(اندام ها، عضلات پشت و عضلات چشم)، احساس کسالت، بی اشتهایی، درد مفاصل و خستگی است. «ساکی»، علایم تنفسی را شامل سرفه خشک، گلو درد، خشکی و ناراحتی گلو، خشونت صدا، انسداد و ترشح در بینی برشمرد و گفت: در کودکان، بیماری می تواند با علایمی مثل تهوع، استفراغ، التهاب گوش میانی و در افراد سالمند تنها با تب بالا، احساس سستی و گیجی بدون مشکل تنفسی مشخص، بروز پیدا کند. به طور کلی طیف علایم بالینی از یک بیماری خفیف شبیه سرماخوردگی بدون تب تا علایم شاخص آنفلوآنزا متفاوت است.
 
تب و علایم عمومی به طور معمول 3 روز و گاه 4 تا 8 روز ادامه پیدا می کند و به تدریج کاهش می یابد، با این حال سرفه و احساس کسالت ممکن است تا دو هفته طول بکشد. وی با بیان اینکه به دنبال آنفلوآنزا گاهی عوارض ریوی و غیرریوی به وجود می آید، تصریح کرد: عوارض ریوی شامل ذات الریه ویروسی اولیه، ذات الریه باکتریایی ثانویه، ذات الریه همزمان باکتریایی و ویروسی، تشدید بیماری های ریوی مزمن مانند آسم و برونشیت است. عوارض غیرریوی شامل التهاب عضلانی، عوارض تب مانند تشنج و عوارض سیستم عصبی مرکزی است.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 15 آذر 1394  8:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها