0

سیاتیک چیست ؟

 
yassinmoradi
yassinmoradi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 483
محل سکونت : خراسان

سیاتیک چیست ؟

سیاتیک چیست ؟
بیماری 'سیاتیک'  به علت التهاب عصب سیاتیک به وجود میاید . عصب سیاتیک عصبی است که اطلاعات مربوط به جنبش پا را از مغز به پا و اطلاعات در مورد احساس پا را به مغز میفرستد . عصب سیاتیک عصب بزرگیست و در واقع بزرگترین عصب محیطی بدن انسان است .
عصب سیاتیک از بخش های پایینی طناب نخاعی تشکیل شده . خروجی عصب سیاتیک در قسمت پایین طناب نخاعی (منطقه لومبوساکرال)میباشد و از پشت مفصل ران عبور میکند .
عملکرد نرمال این عصب به چه شکل است ؟
همانطور که گفته شد عصب سیاتیک، مانند بسیاری از اعصاب دیگر، دو عملکرد اساسی دارد : اول آنکه از مغز به ماهیچه های پا سیگنال میفرستد و دوم آنکه اطلاعات حسی را از پاها جمع آوری و به مغز شما ارسال میکند . اگر شرایطی ایجاد شود که این عصب را تحت تاثیر قرار دهد در مسیر این عصب یعنی ران و پاها درد ایجاد میشود .
علت بیماری سیاتیک چیست ؟
شایع ترین علت سیاتیک، بیرون زدگی دیسک ستون فقرات است . وقتی این اتفاق می افتد ، دیسک بین مهرهای به نخاع و عصب سیاتیک فشار وارد میکند و باعث درد در این عصب میشود . و شخص پس از آن علائم درد، ضعف و بی حسی در پا را تجربه میکند . شرایط دیگر مانند تنگی ستون فقرات و مشکلات تخصصی تر دیگر در ستون فقرات میتواند علائم سیاتیک را به همراه داشته باشد .
علائم سیاتیک
همانطور که در بالا گفته شد، سیاتیک می تواند اختلالات حسی و عضلانی در پاها و ران ها ایجاد کند . علائم رایج این بیماری عبارتند از :
احساس گرفتگی ران
تیر کشیدن درد از باسن تا پایین ساق پا
احساس سوزش و یا سوزن و سوزن در پاها و ران ها
علاوه بر اینها ، بیماران مبتلا به سیاتیک ممکن است با بعضی حرکات بدنی  علائمشان بیشتر شود . این حرکات میتواند فشار در اطراف عصب را افزایش دهد .
            چه کسانی مستعد ابتلا به علائم سیاتیک هستند ؟
سیاتیک در هر شخصی ممکن است ایجاد شود ، اما در جوانان بسیار نادر است . سیاتیک به طور معمول در افراد  30 تا 50 ساله ایجاد میشود و اغلب شروع ناگهانی دارد .
نا گفته نماند که تشخیص قطعی سیاتیک و علت ان فقط باید به وسیله پزشک باشد . پزشک ممکن است برای تشخیص از عکس رادیولوژی یا MRI استفاده کند .
زالو درمانی جهت سیاتیک
درمان با زالو به علت آنزیم های یافت شده در بزاق آن ، که برای کاهش درد ، التهاب و حل کردن لخته خون میباشد در روند درمان سیاتیک بسیار مفید است .
 آنزیم های موجود در بزاق زالو عروق را گشاد و خون را رقیق کرده و خون رسانی به عصب سیاتیک را تسهیل میکند . و با همکاری آنزیم های دیگر برای دفع سموم و بهبود گردش خون سالم  به فرایند درمان سرعت میبخشد .
درمان با زالو التهاب، تورم و درد ناحیه آسیب دیده را کاهش میدهد .
طول مدت درمان با زالو وابسته به  شدت این بیماری است . به همین ترتیب، تعداد جلسات و همچنین تعداد زالو استفاده شده در درمان در هر فرد متفاوت است و توسط پزشک تعیین میشود .

شنبه 14 آذر 1394  1:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها