0

طرح سد انحرافی، سیستم انتقال، نیروگاه و شبکه آبیاری زهکشی چم شیر

 
namet5
namet5
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 1762
محل سکونت : بوشهر

طرح سد انحرافی، سیستم انتقال، نیروگاه و شبکه آبیاری زهکشی چم شیر

پروژه شبکه آبیاری و زهکشی چمشیر
 

محل اجرای پروژه: 
سد انحرافی تنظیمی در فاصله حدود هفتاد کیلومتری پایین دست نیروگاه چمشیر بر روی رودخانه زهره و بالاتر از محل تلاقی رودخانه های زهره و خیرآباد و در استان خوزستان قرار گرفته است. 

ارکان پروژه: 
کارفرما: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
پیمانکار: گروه سپاسد
مشاور كارفرما: پاراب فارس
مشاور پيمانكار: مهندسين مشاور پژوهش،شركت سيسترا (فرانسه)، مهندسين مشاور توسعه
مشاور و دفتر فنی پیمانکار: مهندسین مشاور توسعه

اهداف طرح:
هدف اصلی طرح استفاده از حجم آب تخصیص یافته جهت مصارف کشاورزی استان بوشهر در دشت لیراوی می باشد. تولید انرژی برقابی از اهداف ثانویه این طرح است. به طور کلی بر اساس حجم آب تخصیص یافته بخشی از آب رها شده توسط چمشیر توسط یک سد انحرافی منحرف شده و از طریق سیستم انتقال شامل تونل و لوله به محل نیروگاه و در نهایت به شبکه آبیاری و زهکشی منتقل می گردد.

شرح مختصر کار:
احداث شبکه اصلی آبیاری و زهکشی به وسعت 32000 هکتار و 18 ایستگاه پمپاژ ، احداث خط لوله انتقال آب به قطر 2*2700 به طول 12 کیلومتر و احداث نیروگاه با ظرفیت 17 مگاوات

شرح خدمات مهندسین مشاور توسعه به عنوان خدمات مدیریت مهندسی و دفتر فنی کارگاه عبارتند از:

ارائه خدمات فنی و مهندسی به منظور سرپرستی، هدایت و راهبری دفتر فنی کارگاه شامل:

• مهندسی کالا
• کنترل خدمات آزمایشگاهی
• تهیه نقشه های کارگاهی و ازبیلت
• کنترل کیفیت عملیات اجرایی
• کنترل عملیات نقشه برداری
• دانش فنی
• بررسی صورت وضعیت پیمانکاران و سایر خدمات مورد نیاز طرح مطابق تعاریف کارفرما
• تهیه و تنظیم و ارایه کلیه مدارک و مستندات و گزارشات مورد نیاز 

 

ویژگی ها:

طرح سد انحرافی، سیستم انتقال، نیروگاه و شبکه آبیاری زهکشی چم شیر داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است سطح اراضی کشاورزی که از این طرح منتفع می شود کلا در استان بوشهر واقع می باشد که به دلیل کم آبی این استان و سطح محدود اراضی قابل کشت تحول بزرگی در این منطقه ایجاد می نماید. وجود نیروگاه برقابی به عنوان یک هدف جانبی و اراضی کشاورزی که عمدتا در طرح توسعه قرار دارند توجیه اقتصادی بسیار خوبی برای طرح ایجاد کرده است حجم آب سالانه انتقال یافته برابر با 514 میلیون متر مکعب است.سیستم انتقال آب و نیروگاه کلا در اراضی بدون معارض قرار دارد و اراضی محدوده کانال آبیاری هم به دلیل عدم وجود آّب از بابت تملک ارزش چندانی ندارد. 
ازجمله ويژگيهاي ديگر اين طرح بالا بودن شاخصهاي اقتصادي آن در مقايسه با شاخصهاي اقتصادي ساير طرحهاي عمراني است. نسبت درآمد به هزينه طرح با نرخ تنزیل سالیانه 10درصد تنها ناشي از توليد انرژي برابر 68/1 و نرخ بازگشت داخلي معادل 4/16 درصد مي باشد. قابل ذکر می باشد که شبکه آبیاری و زهکشی چمشیر، اولین پروژه شبکه آبیاری و زهکشی در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد

 

چهارشنبه 11 آذر 1394  7:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها