0

بزرگ‌ترین موزه فرش کشور در اراک احداث می‌شود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بزرگ‌ترین موزه فرش کشور در اراک احداث می‌شود

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی کشور از احداث بزرگ‌ترین موزه فرش کشور در صورت تامین این موزه در اراک خبر داد.

کارگر، بعد ازظهر دوشنبه در جلسه شورای شهر اراک اظهار داشت:

زمینی که مورد نظر سازمان میراث فرهنگی برای ساخت موزه فرش اراک در نظر گرفته شده در پارک ملت این شهر قرار دارد که مکان مناسبی برای این موزه است.

وی ادامه داد:

در صورتی که مشکلات حقوقی زمین حل شود و این زمین واگذار گردد به زودی کار طراحی و ساخت موزه فرش با همکاری استانداری مرکزی و شهرداری آغاز می شود و در یک پروژه دوساله پایان می یابد.

کارگر اظهار داشت:

با ساخت این موزه در اراک شاهد شکوفایی مجدد این هنر در استان مرکزی خواهیم بود و این اقدام یک رخداد تاریخی برای هنر فرش در استان مرکزی و کشور است.

مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی کشور تصریح کرد:

در تبریز موزه فرش با جمع آوری تنها سه تخته فرش در حال ساخت است و امروز این شرایط برای موزه فرش اراک با ۱۲۰ تخته فرش نفیس که توسط یکی از تجار فرش اراک به نام حسینجانی از اقصی نقاط جهان جمع آوری شده، فراهم است.

وی اظهار داشت:

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علیرغم تعهدش در مورد اینکه هیچ موزه جدیدی را احداث نکند و به تکمیل موزه های نیمه کاره بپردازد اما در این مورد برای ساخت موزه بزرگ فرش اراک استثنا قایل شده است.

کارگر تصریح کرد که به اهداکننده فرش های نفیس اراک پیشنهاد شده که اگر در این شهر، شرایط برای ساخت موزه فرش فراهم نیست این موزه در تهران ساخته شود اما وی اصرار دارد این اتفاق در زادگاهش اراک محقق شود.

مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد:

اگرچه امروز فرش به عنوان یک وسیله پوشش زمین دیده می شود اما اگر به آن به عنوان یک اثر هنری بنگریم می بینیم کاملا بعد ثانویه و هنری دارد.

به گفته وی فرش امروز به یک اثر هنری که از تاریخ، هنر، گذشته، نبوغ، خلاقیت و جهان بینی با ما صحبت می کند، به سند تاریخی و هویت جامعه ما تبدیل شده است.

کارگر اظهار داشت:

فرش بافی در واقع خلق هنر است، هنری که انسان ها در طول تاریخ و در مسیر زندگی آن را آموخته اند.

در ادامه جلسه، ابراهیم حسینجانی تاجر فرش ایرانی در آلمان و اهداکننده ۱۲۰ تخته فرش نفیس به موزه فرش اراک گفت:

قدمت این فرش ها از ۷۰ تا ۴۰۰ سال است و برخی از این فرش ها مربوط به دوران شاه طهماسب صفوی است. ۴۵ سال برای جمع آوری این فرش های نفیس تلاش کرده ام و این فرش های ایرانی را از کشورهای مصر، سوریه، عراق، اتریش، آلمان، امریکا و دیگر کشورها جمع آوری کرده ام.

حسینجانی گفت:

علاقمندم برای شهر و کشورم یک کار ماندگار انجام دهم و این فرش ها سرمایه های ملی و فرهنگی ما هستند.

گفتنی است به پیشنهاد حسینجانی، مقرر است نام «موزه شهدای اسلام» برای موزه فرش اراک انتخاب شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 10 آذر 1394  5:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها