0

بیزینس تایمز: ممکن است روز اجرای توافق هسته ای به تاخیر بیفتد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بیزینس تایمز: ممکن است روز اجرای توافق هسته ای به تاخیر بیفتد

 
لاریجانی: قرار شد موضوع «پی.ام.دی» در مذاکرات تمام شود

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع پی.ام.دی گفت: اگر این موضوع بسته نشود، نمی توانیم حرکت ترسیم شده در مذاکرات را انجام دهیم. در همین رابطه پایگاه خبری اینترنشنال بیزینس تایمز با اشاره به مسئله پی.ام.دی گزارش داد ممکن است روز اجرای توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ طبق پیش بینی ها پیش نرود. همزمان خبرها حاکی است که گزارش آمانو درباره «پی.ام.دی» قرار است فردا به شورای حکام ارائه شود.


لاریجانی: قرار شد موضوع «پی.ام.دی» در مذاکرات تمام شود
دراین باره به گزارش ایسنا و تسنیم، علی لاریجانی که دیروز در دوازدهمین اجلاس سراسری مدیران حوزه های علمیه خواهران کل کشور سخن می گفت، افزود: پیش تر رهبر معظم انقلاب در نامه خود به رییس جمهور برای اجرای مشروط برجام، حل و فصل موضوع پی. ام. دی را که بهانه اعمال فشارها و تحریم ها بر کشور شده بود جزو شروط اجرای برجام ذکر کرده بودند. وی با اظهار اینکه  "پی .ام.دی از موضوعاتی است که برای ما مشکل ایجاد کرده و قرار شده در مذاکرات این موضوع تمام شود"، عنوان کرد: تمام مؤلفه هایی که در مذاکرات هسته ای انجام شد این موضوع را اثبات کرد که کشورمان دانش هسته ای را حراج نکرد و به حفظ آن پرداخت اما در مقابل طرف غربی باید به تعهدات خود عمل کرده و همه تحریم های تأکید شده را بردارد. وی تاکید کرد قطعاً تا جایی که امکان داشت ما بر اصول و مواضع خود ایستادگی کردیم و توافق هسته ای صورت گرفته یک بسته قابل قبول است، به شرط اینکه غربی ها تحریم ها را برداشته و به تعهدات خود از جمله پی.ام.دی عمل کنند.
لاریجانی بیان کرد: در مذاکرات هسته ای و آنجایی که داد و ستد کردیم، لطمه ای به صنعت هسته ای کشورمان وارد نشد بلکه دستاوردی که داشتیم بیشتر بود. اینکه پایه ای از غنی سازی را داشته باشیم یک موضوع مثبت بود و اینکه 10 هزار سانتریفیوژ داشته باشیم یا 6 هزار تفاوت ندارد، ولی اینکه مواد غنی شده را به کشورمان بیاوریم تا کارخانه های هسته ای بچرخند، اقدام خوبی است.


بیزینس تایمز: روز اجرای توافق هسته ای ممکن است عقب بیفتد
در همین رابطه پایگاه خبری اینترنشنال بیزینس تایمز با اشاره به مسئله پی. ام. دی گزارش داد ممکن است روز اجرای توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ طبق پیش بینی ها پیش نرود. به گزارش فارس، این پایگاه در گزارشی نوشت؛ درحالیکه ایران هزاران سانتریفیوژ خود را غیرفعال کرده است آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان در حال بررسی فعالیت های گذشته هسته ای این کشور و اتهامات مربوط به آن است. براساس این گزارش، روز اجرای توافق نیز زمانی می آید که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران همه گام های لازم که در توافق هسته ای پیش بینی شده را برداشته است. با این حال بیزینس تایمز مدعی شد که بعضی از شرکت های خارجی از چندی قبل تجارت با ایران را آغاز کرده اند که نقض قوانین تحریمی آمریکا و اتحادیه اروپا محسوب می شود. این گزارش افزود: هنوز مشخص نیست که طرفین توافق چه زمانی روز اجرای توافق هسته ای را اعلام می کنند. مقامات آمریکایی می گویند که این زمان ممکن است در ماه ژانویه باشد اما اگر ایران نخواهد بدون بسته شدن پی. ام.دی به جلو حرکت کند روز اجرای توافق ممکن است به تاخیر بیفتد. پیشتر ظریف به 1+5  هشدار داده بود به تعهد خود برای بستن پی. ام. دی بر اساس برجام پایبند باشند.


آسوشیتدپرس: گزارش پایانی آژانس احتمالا بدون نتیجه قطعی است
در همین حال خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتد‌پرس» در تحلیلی نوشت: گزارش پایانی آژانس بین‌المللی هسته‌ای که قرار است در چند روز آینده منتشر شود، احتمالا بدون نتیجه معین است.به گزارش فارس،  این خبرگزاری آمریکایی در ادامه تحلیل خود نوشت: باوجودی‌که تنها یک یا دو روز به انتشار گزارش آژانس باقی مانده است مقامات ایرانی مطابق معمول در حال تهدید کردن هستند. دو دیپلمات مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران از وجود تهدید‌های مشابه از سوی ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای خبر دادند.خاتمه یافتن اتهام‌ها  و رفع اقدام‌های تنبیهی و فراموش کردن گذشته و شروع مجدد برنامه هسته‌ای برای ایران حائز اهمیت است.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 10 آذر 1394  8:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها