0

اسم من «انگور» است!

omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7483

اسم من «انگور» است!

من مجموعه‏اي از عناصر مفيد و سودمندم ضد سرطانم و ترشي خون را كم مي‏كنم تمام ميوه‏اي هستم كه وقتي خشك شوم، ارزش غذاييم بالا مي‏رود.
از نظر تركيبات غذايي، شباهت زيادي به شير مادر دارم.
با سوء هاضمه مبارزه مي‏كنم، رماتيسم را از بين مي‏برم و خلاصه خواصي دارم كه كمتر كسي از آنها باخبر است...
اسم من انگور است، و اعراب مرا «عنب» مي‏نامند - خشك كرده من مويز و كشمش خوانده مي‏شود. به درخت من، مو - تاك - رز - رزان - رزگون - رزجون - تنگ و كرمة البيضإ؛ّّحخ مي‏گويند - زادگاه اوليه من ايران است، ولي امروز در اكثر نقاط دنيا كاشته شده و به انواع و اقسام گوناگون در آمده‏ام - نوع پيشرس من، ياقوتي است كه در دنيا كمتر نظير دارد و براي خوردن آن بايستي قبلا آنرا دانه دانه كنيد و پس از شستن ميل نماييد - قسمت مورد استفاده من ميوه - برگ و شيرگياهي من است - پروردگار توانا در قرآن مجيد و ساير كتب آسماني از من تعريف كرده است و ارامنه ايران جشني بنام من بر پا مي‏نمايند. سابقه‏ي اين جشن در ايران هفتصد سال قبل از ظهور حضرت مسيح است. من بقدري انواع و اقسام دارم كه تاكنون هيچ آمارگري نتوانسته است رقم قطعي آنرا پيدا كند - من به رنگهاي سفيد - سبز - صورتي - سياه و بنفش ظاهر مي‏شوم، و دانه‏هاي من ريز - درشت - متوسط - گرد - بيضي - دراز با هسته و بي‏هسته مي‏باشد - يك نوع من معطر بوده، انگور گلاب خوانده مي‏شود، و در الجزاير زياد است، و در بازار اروپا به قيمت گزاف خريدار دارد. در ايران يك نوع مرا شكر شيراز ناميده‏اند، و با اين كه در اطراف تهران، خصوصا شهريار زياد كاشته شده است، معذلك هنوز پاي آن به ميدان‏هاي تهران نرسيده است.
من داراي مقدار زيادي پتاس و فلزات ديگري مثل آهك - منيزي - آهن - منگنز - كلر - يد - اسرنيك - فسفر - سيليس مي‏باشم. داراي مقدار زيادي قند تانن - اسيد تارتاريك و عوامل زنده‏اي، مانند دياستازها و فرمانها هستم. اگر به اين تركيبات مفيد ويتامين‏هاي آ - و انواع «ب» و «ث» و «د» و مواد راديوآكتيو را اضافه كنيد، و عوامل مؤثر و مفيدي كه در برگ و شيره و دانه و ساقه‏ي من است در نظر بگيريد، تصديق خواهيد فرمود كه من تنها ميوه‏ي مقوي و مفيد نيستم بلكه مجموعه‏اي از عناصر و عوامل سودمند و تركيبات بهي‏بخش مي‏باشم.
بيش از ساير ميوه‏ها ويتامين دارم و بيش از همه‏ي، خوراكيها داراي ارزش غذايي هستم. قند من بطور مستقيم و آسان وارد خون شده، و در عضلات و كبد ذخيره مي‏گردد. در حالي كه ساير قندها اول بايد به قند من تبديل شوند و بعد وارد خون گردند، به اين ترتيب اجازه ورود به ياخته‏هاي بدن به آنها داده مي‏شود. من ترشي خون و مايعات بدن را كم مي‏كنم و از ابتلا به امراض گوناگون، حتي وحشتناكترين آنها كه سرطان مي‏باشد جلوگيري مي‏نمايم، ميوه من هنگامي كه خشك مي‏شود هيچ يك از خواص خود را از دست نمي‏دهد، بلكه ارزش غذايي آن بالا ميرود، بطوريكه يك دانه كشمش خيلي بيشتر از يك حبه انگور قوت دارد و اين به علت آن است كه دياستازهاي موجود در روي پوست من، به تدريج سلولز پوست را تبديل به قند مي‏نمايند و نيز به همين علت است كه هيچ معده‏اي از خوردن مويز ناراحت نمي‏گردد. آب ميوه تازه من، چنانكه از دانه‏هاي سالم و تخمير نشده گرفته شود، از نظر تركيبات غذايي شباهت زيادي به شير مادر دارد و مي‏توان آنرا غذاي كودكان شيرخوار نمود و اشخاص بزرگ هم مي‏توانند آنرا به جاي شير، بدون احساس ناراحتي نوش جان نمايند و به كمك آن سموم بدن را خارج كنند اين آب داراي مقداري قند - تانن - تارتارات دو پتاس - فسفات دو پتاس - مالات دو پتاس - مواد صمغي - مواد سفيده‏اي - كلسيم - منيزيم و عناصر و عوامل ديگر دارد. براي كم خوني - زيادي اوره - زيادي چربي خون - امراض قلبي سودمند است و بادشكن نيز مي‏باشد - به بيماراني كه قادر به خوردن غذا نيستند، معمولا سرمي تزريق مي‏كنند كه مقداري از قند من در آن محلول شده است. در اثر خوردن من معده كاملا تخليه مي‏شود. ادرار زياد مي‏گردد و ترشحات صفرا به حالت اعتدال در مي‏آيد. در اثر سوزوسازي كه از مشخصات من است، فضولات معده از بين ميرود. من از امراض زير جلوگيري مي‏نمايم؛ ترش كردن و تخامه نمودن غذا - سوءهاضمه - خونريزي معدي - پيدا شدن سنگ در كليه و مثانه - مسموميت جيوه و سرب - بعضي از امراض جلدي - امراض شرياني و وريدي - نقرس - فشار خون - زياد شدن اوره در خون. من محرك اعمال كبدي هستم و چنانچه آب مرا همراه با شير خشك به اطفال شيرخوار بدهيد، از عوارض شيرخشك روي كبد آنها جلوگيري مي‏نمايم. من هم چاق مي‏كنم و هم لاغر. اشخاصي كه احتياج به لاغر شدن دارند بايد صبحانه خود را به من اختصاص دهند و تا ظهر جز من غذاي ديگري نخورند و براي چاق شدن، اشخاص ضعيف البته بايستي ميوه‏ي مرا همراه با نان و غذاهاي ديگر ميل نمايند. به زنان آبستن بگوييد براي سلامتي فرزند آينده‏ي خود، تا مي‏توانيد از ميوه من بهره‏مند شوند. ماليدن من به صورت و پوست، رنگ آن را روشن مي‏كند و به لطافت و نرمي آن مي‏افزايد. ماليدن تفاله‏ي من در حمام به بدن، فوايد زياد دارد و باعث تسكين درد رماتيسم و سياتيك و نقرس مي‏شود و كرمي كه با آب من درست شود، بيش از كرم‏هاي ديگر پوست صورت را نرم و لطيف مي‏سازد. برگ درخت من داراي تانن - بي تارتارات دو پتاس - نشاسته - اسيد ماليك - يك نوع صمغ - قند - اكزالات دو پتاس - گچ و چند تركيب شيميايي مخصوص به خود دارد. اين تركيبات اختصاصي، در برگهايي كه پاييز چيده شوند، زيادتر است. با برگ من دلمه و خيار شور درست مي‏كنند. طعم برگ من كمي گس و ترش است. در طب به عنوان مقوي معده - درمان اسهال مزمن و خون دماغ مصرف مي‏شود. دم كرده بيست و پنج گرم برگ من در يك ليتر آب، در امراض اسهال - حبس‏البول و يرقان توصيه شده است و چنانچه با آب دم كرده برگ من چشم را به شوييد، آن را ضد عفوني كرده و ورم پلك را فرو مي‏نشاند. در موقعي كه درخت مرا هرس مي‏كنند، آبي از سر شاخه‏هاي آن بيرون ميآيد كه به اشك معروف است. مايعي است بي‏رنگ و زلال. اين اشك سابقا در امراض جلدي زياد مصرف داشت، ولي در طب امروز فقط براي معالجه چشم درد و به صورت كمپرس براي التيام تمام زخم‏ها به كار مي‏رود.
اگر مبتلا به سنگ كليه و مثانه هستيد، هر روز صبح ناشتا يك قاشق از اين اشك را بنوشيد. شيره‏ي جوانه‏هاي تازه درخت مرا، با كمك الكل گرفته، به صورت عصاره در آوريد و مجددا تقطير كنيد تا سفت شود. اين ماده مدر و ضد تشنج است. هسته‏ي دانه‏هاي من داراي تانن بوده، و قابض است. توليد باد مي‏كند و ادرار را كم مي‏نمايد. مخصوصا دانه‏هايي كه از تفاله‏ي سركه بدست آيد و چنانچه آن را بو بدهند، خاصيت قبض كردن آن زيادتر مي‏شود. پوست ميوه‏ي من كمي دير هضم و مولد باد است. ماليدن سوزانده‏ي آن جهت نرمي پوست و كم كردن رطوبت چشم و بيشتر زخم‏ها مفيد است. روغن دانه‏هاي من كه بوسيله يك حلال گرفته مي‏شود، بهترين روغن جلا بوده، زود خشك مي‏شود و در نقاشي مصرف دارد. سر شاخه‏هاي من و تفاله‏هاي سركه را اگر بسوزانيد، زغالي بدست مي‏آيد كه فوق‏العاده سياه بوده و براي نقاشي و آبرنگ‏هاي بسيار عالي است.
ميوه نارس من كه غوره ناميده مي‏شود، و شعرا به آن حصرم مي‏گويند داراي طعمي ترش بوده، و قابض است و آب آن كه آب غوره نام دارد، يكي از چاشني‏هاي مفيدي است كه در رژيم لاغري مؤثر مي‏باشد - خاكستر شاخه‏هاي من اگر به صورت پماد ماليده شود ورم بيضه را فرو مي‏برد، و بواسير را درمان مي‏كند و اگر خورده شود، سنگ‏ها را مي‏ريزاند اگر خاكستر چوب درخت مرا حل كرده و پس از صاف كردن غليظ نماييد، و آن را گرم گرم كمپرس كنيد، انواع دمل و كورك را باز كرده، و معالجه مي‏كند. اگر مي‏خواهيد پوست بدنتان نرم و شاداب شود، انگور را له كرده به آن بماليد و پس از خشك شدن، با آب نيم گرم بشوييد.
حال كه به فوايد من پي برديد، و دانستيد كه من يك غذاي كامل همراه با يك انبار دارو بوده، و آنچه بدن شما لازم دارد در وجود من جمع است، از شما يك سؤال دارم: آيا انصاف است كه ميوه‏ي مرا گندانده و به صورت دشمن سلامتي انسان در آورده و ياختهاي بدن خود را با آن مسموم و كبد خود را خراب نماييد؟! من خلاصه‏اي از تشعشعات خورشيدم. ارزش مرا بدانيد و مرا به صورت زهر در نياوريد. من دو برابر گوشت به بدن شما حرارت مي‏دهم. من يكي از بهترين غذاهاي مقوي بوده، مزاج را معتدل مي‏نمايم. خون را صاف مي‏كنم و خون صالح مي‏سازم. جهت تقويت كليه و از بين بردن سوخته‏ي اخلاط مفيد مي‏باشم سينه و ريه را اصلاح مي‏كنم، براي معده‏هاي مرطوب و خوني ضرر دارم، مگر آن كه مرا با زيره ميل نماييد. سوخته‏ي دانه‏هاي من براي جراحات و جلاي بينايي و آبريزش چشم مفيد است. پوست ميوه من در معده‏هاي ضعيف دير هضم است. اگر معده‏اي ضعيف داريد، از آب من يا كشمش استفاده كنيد - اگر مقداري از ميوه‏ي مرا در روغن زيتون جوشانده، و صاف كنيد و بر روي پوست صورت و بدن بماليد، معني نرمي و لطافت را خواهيد دانست. به كساني كه با خوردن آب گنديده من خود را از نعمت سلامتي محروم كرده‏اند، به بانواني كه با خوردن قرص‏هاي ضد بارداري كليه و كبد خود را تباه ساخته‏اند، بگوييد انگور بهترين دوست شماست. تا مي‏توانيد از اين ميوه بهشتي تناول كنيد و با اين اكسير بهي‏بخش پليدي‏ها را از خود دور نماييد - خوشبختانه زبان خوراكي‏ها مخالف تنظيم خانواده نيست و چنانچه ديديد، كوشيده است در چهارچوب سلامت، شما را با خوراكي‏هاي مفيدي كه داراي هورمون‏هاي گياهي و بي ضرر هستند آشنا ساخته و خواهد ساخت به كساني كه منكر تأثير خوراكي‏ها در جنسيت نطفه هستند و نمي‏داند ساختمان هر شيئي و موجودي با مصالح اوليه آن مربوط است بگوييد كه خوردن من خون و ترشحات رحم را قليايي كرده و كوروموزمهاي ماده را از بين مي‏برد. شرح مفصل اين موضوع را جاي ديگر از زبان خوراكي‏ها خواهيد شنيد و بر شما ثابت خواهد شد كه زبان خوراكي‏ها چشمه‏ي بي‏زوالي است كه با اقيانوسي از تجربيات هزاران ساله‏ي دانشمندان ايراني مربوط بوده، و با استفاده از كشفيات و تحقيقات جديد علمي به شما عرضه مي‏شود.
آب غوره ضد نقرس ضد رماتيسم و قاعدگي‏آور است.
زبان خوراكيها جلد يك دكتر غياث الدين جزايري

برای ِ زیستن دو قلب لازم است
قلبی که دوست بدارد، قلبی که دوست‌اش بدارند
قلبی که هدیه کند، قلبی که بپذیرد
قلبی که بگوید، قلبی که جواب بگوید
قلبی برای ِ من، قلبی برای ِ انسانی که من می‌خواهم
تا انسان را در کنار ِ خود حس کنم.

دوشنبه 6 دی 1389  8:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها