0

25 اثر تاریخی و طبیعی سیستان و بلوچستان آماده ثبت ملی است

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

25 اثر تاریخی و طبیعی سیستان و بلوچستان آماده ثبت ملی است

25 اثر تاریخی و طبیعی سیستان و بلوچستان آماده ثبت ملی است

زاهدان- ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: پرونده 25 اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی این استان آماده برای ثبت ملی است.

 

کامبیز مشتاق گوهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تاکنون یکهزار و 670 اثر سیستان و بلوچستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اظهار داشت: این آثار بعد از ارسال پرونده به تهران، حداکثر تا دو ماه آینده ثبت ملی می شود.
وی ادامه داد: همچنین علاوه بر ثبت جهانی اثر تاریخی شهرسوخته استان با بیش از پنج هزار سال قدمت امید است کویر لوت نیز با اقدامات صورت گرفته تا تیر سال آینده همزمان با ژوئن سال 2016 ثبت جهانی شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت کاوش در آثار تاریخی، هم اینک فصل کاوش شهرسوخته و تپه دز سیستان آغاز شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: همچنین تا پایان سال جاری در نقاط مختلف استان نظیر بمپور، کشیک باهوکلات و غیره نیز عملیات کاوش انجام می شود.
مشتاق گوهری با بیان اینکه 60 منطقه هدف گردشگری در سیستان و بلوچستان وجود دارد تصریح کرد: آثار کشف شده تاریخی و جاذبه های طبیعی زیبا و دیدنی استان در هشت موزه و چهار سایت موزه با عنوان های موزه منطقه ای جنوب شرق، صنایع دستی و پست و ارتباطات زاهدان، موزه های شهر سوخته و مردم شناسی سیستان، موزه های محلی (تاس و کپل)، مردم شناسی و خاک (تولید زنده سفال کلپورگان) سراوان، موزه قرآن و عترت ایرانشهر و موزه محلی چابهار و سایت موزه های محوطه بمپور و قلعه ناصری، کوه خواجه، شهر سوخته و دهانه غلامان به نمایش درآمده است.
استان سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان زاهدان، زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب سوران، مهرستان، ایرانشهر، دلگان، فنوج، قصرقند، نیکشهر، سرباز، کنارک و چابهار و داشتن صدها اثر باستانی، تاریخی، فرهنگی و مکان های تفریحی و دیدنی، سواحل زیبا، بازارهای متعدد با کالاهای داخلی و خارجی، منطقه آزاد و کوه سرافراز تفتان و از همه مهمتر مردمی مهربان و میهمان نواز میزبان مسافران و گردشگران در تمامی فصول سال است.
وجود مرزهای طولانی زمینی و دریایی و سدها و رودخانه های متعدد، باغات میوه های گرمسیری و صنایع دستی منحصر به فرد از دیگر توانمندی ها و جاذبه های پهناورترین استان کشور است.
سفر به سیستان و بلوچستان از طریق هوایی، دریایی و سه مسیر زمینی خراسان- زاهدان - زابل، کرمان - زاهدان، کرمان - ایرانشهر و جاسک -کنارک - چابهار امکان پذیر است.

یک شنبه 8 آذر 1394  10:37 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها