0

مقام بازرگانی هند: ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی است

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

مقام بازرگانی هند: ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی است

در گفت وگو با ایرنا

مقام بازرگانی هند: ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی است

تهران-ایرنا- معاون رئیس اتاق بازرگانی و صنعت هند-ایران با استقبال از افزایش همکاری با کشورمان در بخش صنعت نفت، گفت: ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی است.

 

پرویندر سینگ چاندهوک در حاشیه برگزاری همایش تهران و معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: هند هم اکنون پروژه های مشترک زیادی با ایران در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد که دو کشور نه تنها در پروژه هایی که پیش از این تعهد کرده اند کار را ادامه دهند بلکه همکاری ها را پس از لغو تحریم ها نیز افزایش دهند.
وی ادامه داد: هند امیدوار است همانگونه که در زمان تحریم، ایران را تنها نگذاشت، در شرایط جدید، ایران نیز همکاری های خود با هند را در زمینه های مختلف تجاری به ویژه نفت و گاز گسترش دهد.
سینگ چاندهوک اظهار داشت: اکنون شرایط بسیار مناسبی در ایران به لحاظ سرمایه گذاری وجود دارد و فرصت های بی شماری نیز در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز تعریف شده است.
معاون رئیس اتاق بازرگانی هند-ایران با بیان اینکه هیچگاه نگران امنیت سرمایه گذاری در ایران نبوده ایم، افزود: ایران در تاریخ همکاری های اقتصادی دو کشور، مکان امنی برای سرمایه گذاری خارجی بوده است.
سینگ چاندهوک در مورد بدهی هند به ایران در معاملات نفتی، گفت: به دلیل تحریم بانکی ایران، هند قادر به پرداخت پول نفتی که از ایران خریداری کرده نبود اما در نهایت راه هایی برای رفع این مشکل تعریف و بخشی از این وجوه به حساب ایران نزد یکی از بانک های هندی واریز شد.
معاون رئیس اتاق بازرگانی هند-ایران تاکید کرد که در صورت لغو تحریم ها، هند مشکلی در پرداخت وجه نفت خریداری شده از ایران نخواهد داشت.
هند در دوران تحریم، بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین بوده است به طوری که پالایشگاه های هندی حدود 25 درصد نفت خام صادراتی ایران را خریداری می کنند.
ایران و هند برای حل مشکل، پول های بلوکه شدن ناشی از صادرات نفت خام، توافق کرده اند که بخشی از این طلب به صورت روپیه پرداخت شود.
هندی ها علاوه بر خرید نفت خام ایران، تمایل خود برای حضور در پروژه های صنعت نفت ایران را اعلام کرده و مذاکراتی را نیز برای حضور در بخش اکتشاف و توسعه میادین و احداث مجتمع های پتروشیمی انجام داده اند.
بر این اساس، شرکت های هندی به شرکت ملی نفت ایران درخواست داده اند که پس از لغو تحریم ها، توسعه میدان «فرزاد بی» که میان ایران وعربستان مشترک است به آنها واگذار شود.
شرکت «او.ان.جی.سی ویداش» شرکت اکتشاف نفت هند، شرکت «اویل ایندیا» و شرکت «ایندین اویل» پیش از شروع تحریم ها حدود 100 میلیون دلار در میدان «فرزاد بی» سرمایه گذاری کرده بودند که پس ازآغاز تحریم ها، فعالیت آنها متوقف شد.
تخمین زده می شود که میدان گازی «فرزاد بی» دارای 12.5 تریلیون فوت مکعب گاز باشد که البته بیشتر ذخایر این میدان گازی به ایران تعلق دارد و بخش کوچکی از آن در آب های عربستان سعودی واقع شده است.
پس از توقف فعالیت، ایران در اولتیماتوم های مختلف از هند خواسته بود تا درباره انجام قرارداد با حداکثر سرعت زمانی اقدام کند که به دلیل تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران، این اتفاق رخ نداد.
براساس قرارداد، هند باید در سه فاز ظرفیت تولید این میدان را به 2.2 میلیارد فوت مکعب می رساند که به دلیل تحریم، هنوز روند کار بلاتکلیف است.
در ماه های اخیر، دهلی نو نگرانی های خود را درباره سرمایه گذاری های انجام شده در این میدان به تهران اعلام کرده و خواسته است تا توسعه این بلوک را دوباره به سرمایه گذاران هندی بازگرداند.
مقام های ایرانی گفته اند که درخواست طرف هندی را بررسی می کنند و اکنون گفت وگوها میان مدیران شرکت های هندی و شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است.
علاوه بر بازگشت به میدان «فرزاد بی»، هندی ها گفت وگوهایی نیز با مقام های ایرانی برای اجرای پروژه های پتروشیمی به ویژه در عسلویه و بندر چابهار انجام داده اند.

یک شنبه 8 آذر 1394  10:33 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها