0

سخنگوی شورای نگهبان:برگزاری انتخابات الکترونیک خلاء قانونی دارد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

سخنگوی شورای نگهبان:برگزاری انتخابات الکترونیک خلاء قانونی دارد

 
نمی خواهیم اتفاق انتخابات الکترونیک نظام مهندسی دراسفندماه تکرارشود
 

خراسان:در حالی که تا آغاز روند انتخابات  مجلس کمتر از 2 هفته دیگر باقی مانده و مسئولان وزارت کشور از برگزاری انتخابات الکترونیکی در برخی کلان شهر ها خبر می دهند، روزگذشته دکتر   سیامک ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان اعلام کرد که «برای برگزاری انتخابات الکترونیکی خلاء قانونی  وجود دارد.»  وی تاکید کرد:«طبق جدول زمان‌بندی 70 مرحله‌ای برای بررسی روند برگزاری انتخابات الکترونیکی که بین وزارت کشور و شورای نگهبان مورد توافق قرار گرفت، بنا بود تا آبان‌‌ماه این مراحل تمام شود، البته بحث قانونی هم هنوز در این باره انجام نشده، لذا هم درباره بحث‌های فنی و هم بحث‌های قانونی در مورد انتخابات الکترونیک خلاءهایی وجود دارد که باید انجام شود».
در همین حال نجات ا... ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان  نیز به خراسان گفت:  مدلی که در قوانین و آیین نامه ها بر اساس آن انتخابات طراحی شده ، مدل دستی و کاغذی است، برای این که این مدل به مدل الکترونیک تبدیل شود نیازمند است تا   قوانین  متناسب با آن تغییر کند. نجات ا... ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در گفت و گو با خراسان درباره خلاء قانونی برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: باید فضای جدید برگزاری انتخابات الکترونیک و انتخابات مدرن از نظر قانونی آماده شود.به عبارت دیگر در متون قانونی به بحث شمارش دستی، تعرفه انتخابات، تعرفه نظارت و... توجه شده است.یعنی  مدلی که در قوانین و آیین نامه ها طراحی شده مدل دستی و کاغذی است.
برای این که این مدل به مدل الکترونیک تبدیل شود نیازمندیم که  قوانین  متناسب با آن تغییر کند. وی با بیان اینکه  بخشی از این تغییرات در لایحه اصلاحیه قانون انتخابات پیش بینی شده گفت:اما  شورای نگهبان در اظهار نظر خود درباره این لایحه اعلام کرد که باید جزئی تر همه احکام مربوط به برگزاری انتخابات الکترونیک دیده شود. شورای نگهبان  روز گذشته با وارد کردن 8 ایراد به طرح اصلاح قانون انتخابات آن را برای  تامین نظر این شورا به مجلس بازگرداند.
ابراهیمیان  با بیان اینکه   منتظریم  واکنش مجلس شورای اسلامی به این موضوع چه خواهد بود،گفت : تغییرات قانونی در این فرصت امکان دارد اما زمان بسیار کم است و باید دید که مجلس و دولت در این فرصت کوتاه در تطبیق قوانین و مقررات با برگزاری انتخابات الکترونیک چه تدابیری می اندیشند ،تا به موقع زمینه برگزاری انتخابات الکترونیک فراهم  شود.


تاکید می کنیم دقت در انتخابات الکترونیک با این شرایط بسیار کم است
وی افزود: شورای نگهبان تلاش و همکاری خود را با وزارت کشور در برگزاری انتخابات الکترونیک خواهد داشت ولی تأکید می کنیم که دقت بسیار کم است.ابراهیمیان در پاسخ به این سوال که آیا بااین شرایط امکان برگزاری  انتخابات الکترونیک وجود دارد ؟ گفت : من پیش گویی نمی کنم ولی باید وقت به اندازه ای باشد که شورای نگهبان با حضور کارشناسان و مسئولان ذی ربط  همه مراحل انتخابات را بررسی و تأیید کند و امیدواریم در این فرصت کوتاهی که مانده  موفق باشند.


وزارت کشور از جدول زمانی عقب است
ابراهیمیان تأکید کرد: وزارت کشور از جدول زمانی خود عقب است و امیدواریم این عقب ماندگی را جبران کند. شورای نگهبان نیز تلاش خود را در این باره خواهد داشت.  وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت کشور باید مجدداً به مجلس پیشنهاد تغییرات را بدهد گفت: مجلس پس از تصویب یک طرح یا لایحه می تواند با  اصلاحیه ، تغییرات مورد نیاز را بدهد و ضرورتی به ارائه لایحه نیست .سخنگوی شورای نگهبان با بیان این که ما کلیات را اعلام کرده ایم گفت: نیازی به نشست مشترک با مجلس و وزارت کشور نیست و ابتکار عمل در اختیار دولت است.


نمی خواهیم اتفاق انتخابات الکترونیک  نظام مهندسی در اسفند ماه تکرار شود
وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان مخالف برگزاری انتخابات الکترونیک است گفت: به هیچ وجه؛ اگر زمینه و بسترهای این امر وجود داشته باشد نه تنها اجرای انتخابات آسان تر می شود بلکه سرعت عمل، نظارت دقیق تر و هزینه کمتر در انتخابات خواهد بود. شورای نگهبان خواهان این است که ایده انتخابات الکترونیک در کشور اجرایی شود و پیشرفتی در زمینه برگزاری انتخابات داشته باشیم. ما به این موضوع به عنوان یک پیشرفت نگاه می کنیم و شورای نگهبان طرفدار این پیشرفت است منتهی باید سعی کنیم در این راه با احتیاط و دقت قدم برداریم.متأسفانه در انتخابات نظام مهندسی که قرار بود به صورت عام، الکترونیک برگزار شود به دلیل مشکلات سیستمی این انتخابات لغو شد. ما نمی خواهیم این اتفاق در انتخابات اسفند رخ دهد هم چنین ممکن است در فرآیند انتخابات الکترونیک اشخاص با ایجاد مشکلات کوچک بحران های بزرگی را به وجود بیاورند که جبران ناپذیر باشد. بنابراین باید مانع از این گونه رخدادهای احتمالی باشیم.


ابراهیمیان درباره نتایج آزمون کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان با بیان این که بررسی نتایج این آزمون در مصاحبه کاندیداها توسط اعضای فقهای شورای نگهبان ادامه دارد گفت: این کار ادامه دارد و نمی توان درباره زمان آن اظهارنظر کرد. وی درباره اخبار مربوط به رایزنی برخی از اصلاح طلبان با اعضای شورای نگهبان در مورد نحوه بررسی صلاحیت های کاندیداهای این جریان گفت: طبق آخرین تصمیمی که در شورای نگهبان گرفته شد قرار نیست هیچ گونه نشستی با کاندیداها از هر جریان تا قبل از ثبت نام نداشته باشیم.ابراهیمیان گفت: اگر هم اصلاح طلبان با برخی از اعضای شورای نگهبان تماس می گیرند از این تماس نمی توانیم هیچ نتیجه گیری داشته باشیم.  وی افزود: موضوع بررسی صلاحیت موضوعی است که شورای نگهبان با حضور همگی اعضا درباره آن تصمیم می گیرند.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 8 آذر 1394  7:27 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها