0

ظرفیتهای فراوان دو کشور برای توسعه همکاریهای تهران _ آستانه، باید فعال شود/رشد اقتصادی یکی از پایه‌ه

 
hossein201273
hossein201273
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 26938
محل سکونت : سپاهان ایران

ظرفیتهای فراوان دو کشور برای توسعه همکاریهای تهران _ آستانه، باید فعال شود/رشد اقتصادی یکی از پایه‌ه

رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه قزاقستان:
 

ظرفیتهای فراوان دو کشور برای توسعه همکاریهای تهران _ آستانه، باید فعال شود/رشد اقتصادی یکی از پایه‌های ایجاد و حفظ امنیت است

 
رییس جمهوری، قزاقستان را کشور برادر و دوست جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و تاکید کرد که باید ظرفیتهای فراوان دو کشور برای توسعه همکاریهای تهران _ آستانه، فعال شود.
 

رییس جمهوری، قزاقستان را کشور برادر و دوست جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و تاکید کرد که باید ظرفیتهای فراوان دو کشور برای توسعه همکاریهای تهران _ آستانه، فعال شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار «ارلان ادریسوف» وزیر امور خارجه قزاقستان گفت: نزدیکی و اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت، زمینه بسیار مناسبی را برای گسترش همکاریها در همه عرصه ها بویژه اقتصادی فراهم آورده است.

رییس جمهوری به تقویت راههای ارتباطی میان ایران و قزاقستان و ایجاد پیوند میان آسیای میانه به خلیج فارس از طریق کشورمان اشاره کرد و اظهارداشت: راه‌اندازی خط‌آهن مشترک بین ایران و قزاقستان از مسیر ترکمنستان، علاوه بر اتصال خلیج فارس به چین، پیوندهای دوستی و همکاری بین تهران و آستانه را نیز بیش از پیش تقویت کرده است.

دکتر روحانی در ادامه رشد اقتصادی را یکی از پایه‌های اصلی ایجاد و حفظ امنیت دانست و با اشاره به موضوع تروریسم و ضرورت مبارزه همگانی با این پدیده شوم در منطقه، گفت: مبارزه با تروریسم عزم و اراده همه کشورها را می‌طلبد و در این مبارزه باید به ریشه‌های تروریسم بیش از پیش توجه شود.

رییس‌ جمهوری در ادامه با بیان اینکه در هفته‌های اخیر شاهد حوادث بسیار تلخ و خطرناکی در منطقه بوده‌ایم، تصریح کرد: این حوادث می‌تواند برای همه کشورهای منطقه نگران‌کننده باشد.

دکتر روحانی ادامه داد: اکثر جنگ‌های دنیا بر اثر حرکت غلط انگشت یک نفر روی ماشه یک سلاح آغاز شده است، بنابر این باید نسبت به شرایط آینده بسیار مراقب باشیم، چرا که اگر از تروریسم به عنوان خطر اصلی غفلت کنیم، هیچ تضمینی برای تداوم ثبات و امنیت در سایر بخش‌های منطقه نیز وجود ندارد و در مواجهه با مسائل منطقه، تدبیر و همکاری کشورها ضروری است.

«ارلان ادریسوف» وزیر امور خارجه قزاقستان نیز در این دیدار گفت: قزاقستان نقش ایران در حل و فصل مسائل منطقه و جهان و تامین امنیت را کلیدی می‌داند و از همین رو تمایل دارد در کنار ایران به نقش‌آفرینی بپردازد.

ادریسوف نیز با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی پایه ایجاد و حفظ امنیت است، افزود: قزاقستان در همین راستا، به دنبال گسترش مبادلات و همکاری‌های خود در منطقه به ویژه با جمهوری اسلامی ایران است.

وی هدف‌گذاری رسیدن سطح مبادلات دو کشور به پنج میلیارد دلار و سطح ترانزیت بین دو کشور به رقم 15 میلیون تن در توافقات رؤسای جمهوری ایران و قزاقستان را مورد اشاره قرار داد و اظهار امیدواری کرد با تلاش‌های مسئولان دو کشور، پیش از سفر نورسلطان نظربایف به تهران که در آینده نزدیک انجام می‌گیرد، اسنادی آماده امضا شود که جهشی در حرکت به سمت تحقق اهداف مذکور باشد.

جمعه 6 آذر 1394  2:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها